Paiste Dark Energy

Paiste Dark Energy
Paiste Dark Energy

V minulém čísle jsme se zabývali ride činely paiste dark energy mark i a mark ii. Dnešní test se týká zbytku této řady, tedy modelů crash a hi hat mark i, neboť mark ii prozatím tyto modely neobsahuje.

 

Jestliže jsem byl nadšen z ride činelů Dark Energy, platí totéž i o modelech crash a hi-hat. K testu jsem shodou okolností měl ideální podmínky při natáčení dynamicky značně rozsáhlého CD, kdy jsem potřeboval od metliček přes špejle i různě silné paličky a intenzita úderů se pohybovala od jemných doteků po silné akcenty. Zpětně jsem tak měl možnost si ve studiu ověřit i ride činely, čehož jsem neváhal využít a znovu si je vypůjčil. A k minulému testu není co dodat... Všichni přítomní byli s činely maximálně spokojeni a jejich všestrannou kvalitu ocenili.

Středně silné až slabší Crashe Dark Energy I jsou prostě úžasné, především mě uchvátila jejich totální a až neuvěřitelná dynamická citlivost. Především velikosti 16" a 17" byly ve studiu naprosto ideální a chovaly se přesně tak, jak bylo v daný moment potřeba. I při slabém úderu metličkou reagují explozivně. Atak je rychlý a výbušnost i v malé zvukové intenzitě neskutečná. Na opačném konci dynamické škály úder exploduje a rozsvítí se do všech stran, ovšem jeho intenzita neruší, není v ní ani náznak řezavého kovu. Barva je temná, ale s plným zvukovým spektrem a svítivými výškami. I když bylo v některých nahrávkách činelů všude plno, nikdy nerušily a nepřekrývaly, s ničím se rušivě nepojily. Na větší modely 18" a 19" se dají hrát i krásně křehce znějící doprovody a jako crashe jsou impozantní, s dlouhým dozvukem a explozivní intenzitou, která opět nic neruší.

Jak jsem předeslal již minule, hrál jsem na Dark Energy i živě a osvědčily se bez výhrad. Stručně řečeno - ve větších prostorách se skvěle prosadí a v malých nevadí ani při maximálním ataku. To jsem ocenil konkrétně v Redutě, kde jsem mohl hrát crashe zcela naplno a nestačit se divit, že to nikoho (včetně mě samotného) vůbec neruší. Ze strany spoluhráčů byla všude na adresu Dark Energy jenom chvála, jejich zvuk je prostě při vší výbušnosti tak příjemný a harmonicky čistý, že se do uší nezařezává. Dark Energy crashe jsou tak univerzální, že se dají použít v čemkoliv. A hrají potichu i nahlas.

Totéž platí i o činelech hi-hat, kde je těžké si vybrat. Jsou částečně soustružené i nesoustružené, vrchní činel středně tenký Medium Thin, spodní silný Extra Heavy. Ideální by bylo vlastnit velikosti 15" i 13". Klasická čtrnáctka sice vlastnosti obou do jisté míry kombinuje, ale při možnosti srovnání je taková "až moc hodná". Třináctka je na tuto velikost překvapivě měkce temná, ovšem opět platí, že se prosadí a dokáže kousavě akcentovat s pronikavým atakem. Jedním slovem funky!

Mně se velice zamlouvala velikost 15" a ponechal jsem ji ve všech nahrávkách, protože svým temně sytým zvukem vše pěkně pojila. Sešlápnutí je hutné a přes temnou barvu a nevlezlost se prosadí. Pootevřená hi-hatka má zvuk s asociací na staré bigbandy a turecká "káčka". Vůbec - swingový doprovod na patnáctku je to pravé. A osminový či čtvrtkový intenzivní beglajt na pootevřenou hihatku rockuje jako blázen.

Ve studiu mě při kontrolních posleších napadlo, jak přiléhavý název celá tato nová řada Paiste má, protože "Temná energie" ji opravdu dobře vystihuje. Možná bych klidně dodal, že se jedná o činely se svatozáří... O činelech crash můžu bez váhání prohlásit, že na lepší jsem ještě nikdy nehrál. Případní zájemci mohou činely Dark Energy (včetně nejrůznějších splashů jiných značek) slyšet na CD Na tělech ryb Jiřího Bílého, které vyjde zhruba někdy počátkem příštího roku.

Ano, ceny jsou vysoké, ale znovu opakuji, že to stojí za to! Můj osobní výběr by byl Mark II 22" ride, Mark I 16", 17" a 19" crashe a Mark I 15" hi-hat (s třináctkou po ruce!!).

 

Info:

Nová série činelů, varianta řady Paiste Signature. Vlastnosti činelů překlenují více řad. Ceny: crash činely: 16" - 9190 Kč, 17" - 10 390, 18" - 11 290 a 19" - 11 990 Kč. Hi hat: 13" - 13 190, 14" - 14 590 a 15" - 15 990 Kč.

 

Plus:

ve všech ohledech špičkové a univerzální činely

vysoká dynamická citlivost

 

Mínus:

bez záporů; snad jen to, že crashe by se mohly vyrábět i ve velikostech 14" a 15", ale to může záhy přijít

Psáno pro časopis Muzikus