Pearl Maracas - tradiční kubánský nástroj

Pearl Maracas
Pearl Maracas

Maracas jsou bicí nástroje patřící do oblasti kubánských tradičních nástrojů. U nás zlidověly pod ne moc vhodným názvem "rumbakoule". Maracas patří do vybavení většiny perkusistů a snad i bubeníků. Nedávno jsem si povídal s profesorem Vlasákem z pražské AMU, který mi nadšeně líčil svoji návštěvu a zážitek z koncertu pro Maracas a symfonický orchestr. Vím, že pokud bubeník mistrně ovládá tento nástroj, techniku i rytmy - mají v sobě tato dvě chřestidla na dřevěné nožce zakleté nekonečné množství zvuků a barev.

Maracas od Pearlu mají klasickou "hruškovitou" podobu, která je k vidění i u jiných značek vyrábějících podobné nástroje. Tvarů tohoto typu nástroje je nepřeberné množství, tak jako velikostí a samozřejmě zvuků. Od velkých, hlasitých až po malé s jemným tišším zvukem. Pouzdro, ve kterém se pohybují ("šejkrují") kuličky, či tvrdá semínka, je vyrobeno ze světlé kůže, která musí být dostatečně tvrdá, aby se při nárazech chřestivé výplně ozýval kýžený zvuk. Tato podoba maracas se řadí ke klasické (kubánské) podobě tohoto nástroje. Pohodlné rukojeti jsou ze světlého dřeva. Konec koženého obalu je ovázán černou režnou nití. Tím se dostatečně zpevnil šev, jelikož kůže je k sobě sešita. Celý nástroj byl nalakován bezbarvým lakem. Na můj vkus však moc sklovitě lesklým - alespoň u páru, který jsem měl, to tak bylo.

Zvuk se vždy odvíjí od toho, co je nasypáno uvnitř nástroje. Každé maracas znějí trochu odlišně. U těch našich jsou nasypány do ozvučnic větší korálky. Zvuk je hlasitější, sytý, znějící celkem vysoko. Myslím, že by zvuku pomohlo, kdyby tělo v podobě hrušky bylo o něco méně štíhlé. Dodalo by to spektru i více basů. Upozorňuji však, že vše je na vkusu a potřebě každého perkusisty. Já osobně mám doma nástrojů typu maracas asi patnáctero. Vždy volím konkrétní typ zvuku a velikost Maracas podle typu hudby nebo nástrojového obsazení, které mám doprovázet.

Maracas Pearl jsou kvalitní, dobře vyrobené nástroje, které i pěkně vypadají. Vhodné do salsy nebo podobné latino - kubánské hudby. Naštěstí je dnes už z čeho vybírat. Doporučuji proto všem zvuk i hru vyzkoušet, pak vybrat co vám sedí nejlépe. Paleta zvuků vaší soupravy může být rozšířena o další barvu, třeba dnes popsaného nástroje. Cena je 1690 Kč včetně DPH.

Psáno pro časopis Muzikus