R. Cocco RC 4 FAT PAK N - baskytarové struny

R. Cocco RC 4 FAT PAK N - baskytarové struny
R. Cocco RC 4 FAT PAK N - baskytarové struny

Dnes si představíme sadu strun pro baskytaru od italského výrobce R. Cocca. Po roce 1951, kdy zakladatel Richard Cocco začal s výrobou ve Spojených státech amerických, vyvinul metodu ručního vinutí a také stroje, které se používají do současnosti. Díky používání kvalitních materiálů a zároveň zmíněné ruční technologii vyrábí firma dodnes velmi kvalitní struny. Tak se na ně tedy podívejme.

 

Po vyzbalení strun z polyetylénových sáčků jsem neshledal žádný problém s natažením na nástroj, k čemuž dopomohlo i zúžené ovinutí, jak u kamenů (klasické kruhové duté válečky), tak na konci strun. Což hlavně u struny E je znát, neboť tloušťka sto deset tisícin palce ji řadí k těm silnějším.

 

Struny díky ovinutí patří k těm drsnějším, tedy jak na pohmat, tak zvukem, který je kovově vrčivý, jinak řečeno, mají zvýrazněné nižší středy. Rovněž zvukové, či lépe řečeno frekvenční, spektrum obsahuje zvonivé frekvence, což ocení hráči slapu. Zde vyvstává otázka trvanlivosti.

 

Poohlédl jsem se tedy po internetu, jak to je s výdrží zvuku, neboť náš test nemůže trvat dostatečně dlouho, a nalezl jsem relativně velkou spokojenost oproti jiným značkám. Samozřejmě hodně dělá nástroj, ale vyrovnanost tónu a na páté poloze s prázdnou strunou A a tónu d na páté poloze na struně A je dobrá a není potřeba příliš tlačit na pilu, aby se dosáhlo dobrého a hutného tónu. To považuji za výrazné plus. Hra souzvuků či celých akordů si zachovává čistotu a čitelnost i v nižších polohách. Velmi příjemná pro mne byla hra za dvanáctou polohou, hlavně na struně A, ale především na struně D, kde byl zvuk zpěvný a příjemně kulatý a kde bych použil přirovnání „cellový“. Naopak struna E na prvních pěti polohách vykazuje očekávanou hutnost a sílu.

 

Sada FAT PAK je velmi dobrá sada strun pro baskytaru a můžu ji doporučit k vyzkoušení. Vzhledem k drsnému vinutí a tloušťkám hra na ně není úplně pohodlná, nicméně vám toto nepohodlí vyváží kvalitou a vyrovnaností tónu, a to i v podladnění o tón. V tomto (režimu) si struny zachovávají pevný tón, i když brilance se poněkud vytratí. Ovšem hutnost struny E v dolních polohách začíná být „zabijácká“. Cena je slušných 1000 Kč za tuto kvalitu.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura Extra Long Scale
Tloušťky (guage) .44, .62, .85, .110
Materiál vinutí nikl
Materiál jádra kvalitní materiál (výrobní tajemství, zřejmě)

 

www:

www.coccostrings.com

Psáno pro časopis Muzikus