Rode TF-5 - pár malomembránových mikrofonů

Rode TF-5 - pár malomembránových mikrofonů
Rode TF-5 - pár malomembránových mikrofonů

Na trhu najdeme hned několik výrobců, kteří muzikantům, zvukařům a mistrům zvuku nabízejí páry drobných mikrofonů, které jsou určené převážně ke snímání hudebních nástrojů. Australský výrobce Rode nezůstává pozadu, a tak si jeho pár TF-5 pojďme prohlédnout zblízka. Podotýkám, zvuk je vážně super, univerzální mikrofon to ale rozhodně není.

Rode je už zavedená značka, která deklaruje, že své výrobky vyrábí v Austrálii, a to včetně příslušenství, držáků atd. Je to v dnešním světě celkem sympatické zjištění. Kromě zpěvových mikrofonů na pódiu na jedné straně a velkých studiových mikrofonů na té druhé má v nabídce i několik mikrofonů ke snímání hudebních nástrojů. Párové mikrofony se používají dosti často - při snímání akustických nástrojů strunných, klavíru (což je samozřejmě také strunný nástroj), bicích (jako overhead) a v neposlední řadě také pěveckých sborů. Podotýkám, že to nejsou úplně levné mikrofony, koupí si je takový člověk, který přesně ví, co od nich čekat. Pokusím se vám to v následujícím textu vypodobnit.

 

Pár mikrofonů

Aniž bychom znali člověka jménem Tony Faulkner, kterým se Rode zaštiťuje coby jakýmsi křestním otcem mikrofonů, tak když otevřeme krabici, čeká na nás úhledné balení mikrofonů, dobře zpracovaných mikrofonů, párový držák, molitanové kryty a úchyty na mikrofonní stojan. Není nic jednoduššího, než je buď spolu, nebo každý zvlášť připevnit na stojan a dát se do práce. Jeden doleva, druhý doprava, abychom měli pořádné stereo. Výrobce také slibuje, že se jedná o pečlivě vybraný pár tak, aby spolu mikrofony mohly správně fungovat.

 

Použití

Jak už bylo řečeno výše, podobné páry mikrofonů jsou primárně určené ke snímání akustických nástrojů, aplikacím typu overhead (snímání zvuku „přes hlavu“, tedy např. bicích - činelů z výšky, pěveckých sborů z výšky apod.).

Pracuji v jihlavském studiu Českého rozhlasu a můj kolega - všemi nazývaný Slunce - je mistr zvuku a kromě toho vynikající kytarista. Přinesl tedy akustickou kytaru a mikrofony jsme podrobili kritické zkoušce. Zvuk je skutečně průzračný, plný, přirozeně vyrovnaný v celém slyšitelném spektru. Jak by se od podobného mikrofonu dalo očekávat, vyrovnané středy, přidané výšky a malinko utlumené basy. Mikrofon je velmi citlivý a zvuk, jak jsem napsal, krásně transparentní. Troufám si tvrdit, že Rode stojí na stejné čáře s ostatními světovými výrobci, jejichž mikrofony jsou třeba dvakrát dražší.

V mnoha rozhlasových studiích i ve světě se podobné mikrofony používají ke snímání lidského hlasu. Ano, čtete správně, je to tak. U TF-5 bych to ale nedoporučoval. Mikrofony jsou značně citlivé a na kontaktní mluvení (tedy zblízka) to skutečně není. Slyšíte pazvuky ve spodních frekvencích, tvrdé hlásky (p, b, t...) jsou problematické. Když už byste chtěli použít mikrofony na mluvení, tak z větší dálky, třeba z dvaceti centimetrů je výsledek dobrý.

 

Pro koho?

Kdo by měl začít šetřit? To je otázka. Rozhodně ten, kdo chce vysoce kvalitně sejmout zvuk nástroje, nechce platit vyšší částky, ten, kdo uvěří této australské značce. Dnes se ale domnívám, že i tady u nás v Evropě má velmi dobrý zvuk. Dovedu si představit i bubeníka, která bude jako overhead mikrofony používat TF-5, i když ta cena by se mu asi zdála vysoká. Zvukaři, kteří zvučí pěvecké sbory, akustický klavír, strunné nástroje, třeba cimbál, zcela jistě zaplesají. A Ještě jedna věc, Rode zcela běžně na své produkty poskytuje 10 let záruku, což je z mého pohledu velmi důležitý benefit.

 

Info:

Rode TF-5 je pár malomembránových mikrofonů primárně pro snímání hudebních nástrojů. Cena je 35 790 Kč.

 

Plus:

vynikající zvuk při snímání nástrojů

zpracování

záruka

 

Mínus:

Mluvené slovo.

Pro někoho možná cena, i když je to značně diskutabilní.

 

Technická specifikace

mikrofony kondenzátorové, ½“ kapsle
počet 2 (pár)
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
SPL 120 dB
rozměry 89,7 x 20 mm
hmotnost 114 g

 

https://www.rode.com/microphones/tf-5

Psáno pro časopis Muzikus