Samplitude 9 Professional - aneb revoluce číslo 9

Samplitude 9 Professional - aneb revoluce číslo 9
Samplitude 9 Professional - aneb revoluce číslo 9

Magix Samplitude je v mnoha ohledech výjimečný program. Již zakoupením Samplitude V8 Professional jsem se mohl zbavit pro mne dále nepotřebného WaveLabu, Logicu, Nera, několika VST plug-inů i střihového video editoru. Instalace a nastavení

Důvěru v jakýkoli software uživatel získává už jeho bezproblémovou instalací. Mnohé napovídá i stručnost popisu instalace v manuálu, asi na jedné půlstránce. Instalace je skutečně jednoduchá a absolutně bez problémů. Po otevření demo projektu nebyl zvuk ihned funkční, bylo nutno zvolit audio driver. Přednastavené hodnoty nastavení driverů, bufferů a adresářů pro budoucí projekty je možné změnit v okně System. Je zde také možnost změny barev a zobrazení vykreslení samplů a jejich pozadí, aktivace skinů, nastavení metronomu, MIDI, ditheringu a dalších. Novinkou verze 9 je podpora duálních CPU a Hybrid Audio Engine pro využití kombinace nízkolatenčního monitoringu společně s Economy Tracks (stopy s vypnutou nízkou latencí).

 

Projekt, struktura souborů

Vícestopý projekt se v Samplitude označuje jako VIP (virtuální projekt) a systém adresářové struktury je velmi jednoduchý - program vytvoří adresář se jménem projektu, do kterého se ukládají všechny nahrané a vytvořené soubory včetně samotného projektu s koncovkou .VIP a jeho záloh. Při nahlédnutí do adresáře se to může zdát chaotické, ale při práci se soubory pomocí interního manageru souborů je vše přehledné. Z toho také vyplývá jednoduché zálohování projektů zkopírováním jediné složky projektu, a to i bez opuštění okna programu. Samplitude totiž obsahuje utilitu, která vypálí na CD nebo DVD běžnou nebo samorozbalovací zálohu. VIP podobně jako Arrange v Cubase nebo Logicu obsahuje tracky s jednotlivými audio nebo MIDI objekty. Každý objekt lze samostatně otevřít jako HD (nebo RAM) projekt a zpracovávat v destruktivním či nedestruktivním režimu. Program rozlišuje, otevíráme-li audio soubor zcela samostatně, nebo při založeném VIP - v tomto případě vždy vloží soubor jako objekt do vybrané stopy na pozici kurzoru. Podobným způsobem umí Samplitude pracovat s MIDI projektem (běžný MIDI soubor). Umí také importovat audio přímo z CDDA i ze zvukové stopy videa. Několik otevřených VIP nebo HDP lze hromadně ukládat a otevírat jako session. Pomocí programu EDL Convert (není součástí dodávky) je možné otevírat i projekty z Logicu, Sonaru, WaveLabu a dalších.

 

Editace

Samplitude je objektově orientovaný program. Poklepáním na objekt se otevírá Object Editor s možnostmi přiřazení online efektů včetně odesílání do auxů, nastavení EQ, operacemi s panorámou, hlasitostí, laděním (i automatickým nebo ručním dolaďováním a tvorbou harmonických hlasů pomocí Elastic Audio), změnou délky samplů, fade editorem, nastavením barev... Objekty lze samozřejmě stříhat, lepit, posunovat, kopírovat, prolínat a přichytávat k nastavenému rastru nebo k sobě navzájem. Je možné vytvářet folder tracky a pro lepší přehlednost jdou některé tracky zneviditelnit. Funkce freeze je dostupná jak pro jednotlivé objekty, tak pro libovolné tracky, auxy a submixy.

Jedním z dokonalých řešení je práce se střihy a záběry (take). Na místě každého střihu se automaticky vytvoří krátký crossfade, čímž odpadá nutnost hledání nulových průchodů, místo střihu lze dodatečně velmi snadno poopravit. Šikovně je vyřešen výběr "tejků", podobně jako v Nuendu nebo ještě přehledněji při otevřeném Take Manageru zaškrtnutím vybrané verze. Pro ještě detailnější střih a výběr verzí slouží Take Composer, což je vlastně úplně nový VIP se zobrazením jednotlivých vrstev jedné stopy pod sebou a jednoduchým sestavováním vrchní slyšitelné vrstvy pomocí výběru a střihu.

Pozoruhodnou novinkou je Spectral Cleaning. Jde o editor, který slouží k čištění nahrávky od různých nežádoucích krátkodobých ruchů a šumů. Jednoduše přetáhnete myší rušivý signál ve spektru a je uklizeno. Funguje to bezvadně.

 

Mix

Chloubou Samplitude je jistě mixpult. Je přehledný asi stejně jako u Logicu a má možnost měnit velikost okna, obsahuje tlačítka pro ukládání snapshotů, lze vypínat jednotlivé sekce jako například u Cubase (EQ, auxy, inserty...). V defaultním skinu mi nevyhovovaly krátké dráhy faderů a jejich nevhodný průběh. Ale například skin Recording Mixer má dráhy faderů dlouhé téměř půl okna mixeru. Mixer má i další vychytávky, například klepnutím na Aux a tažením na požadovanou hodnotu se v mixu automaticky vytvoří nový kanál auxu, do kterého už jen stačí zařadit efekt. Vložené efekty se kopírují přetažením na jiné místo. Také kompletní nastavení kanálu se dá zkopírovat pomocí Ctrl+c, Ctrl+v nebo se dá vyvolat přednastavený preset. Funkce Mixdown má hodně možností nastavení a mix lze exportovat do mnoha formátů (wav, aiff, mp3, ogg, aac, wma, real audio...). Lze také míchat v reálném čase s možností online zásahů do mixu. V obou případech je výsledný zvuk absolutně neutrální.

 

Efekty

Samplitude 9 obsahuje všechny potřebné i méně potřebné efekty. Tak třeba čtyřpásmový EQ má vynikající zvuk i ovládání, lze s ním pracovat v grafickém režimu přímo tažením bodů na křivce a je možné porovnávat tři nezávislé verze nastavení. FFT filtr a analyzér je tisícipásmový EQ s funkcí klonování a morfingu. Stereo Enhancer není jenom jednoduchý rozšiřovač stereobáze, ale lze s ním například provádět karaoke úpravy nahrávek, nebo třeba posunout zpěv ke straně, aniž by se porušil stereoobraz. Kompresor je přítomen v několika verzích, jako Dynamics, Advanced Dynamics, Multiband Dynamics a modelingový Am-Track, všechny s mnoha různými režimy komprese. Modelingový nástroj je také Am-Pulse, který slouží k úpravě obálky perkusivních a dynamických zvuků, nový Am-Phibia - simulátor elektronkového zesilovače a channel strip. Dalšími vintage efekty jsou Corvex (chorus a flanger), Ecox (echo a delay), Filtox (modulation a filter). Devítkovou novinkou je algoritmový reverb VariVerb Pro a jednoduchý De-esser. Nechybí ani Dehisser, Noise Reduction, Room Simulator, Amp Simulator a Vocoder.

Ve všech případech se nejedná pouze o nějaké efekty do počtu, ale všechny mašinky jsou plně použitelné, nemusíte se shánět po externích zařízeních a VST efektech. Nenechejte se zmást menším počtem efektů. To, co je u Cubase šest různých efektů (Compressor, Expander, Limiter, Gate, Maximizer a VST dynamics), je zde sloučeno v jednom efektu s několika různými funkcemi.

DirectX a VST efekty i instrumenty jsou samozřejmě plně podporovány, stačí jenom zadat k nim cestu v nastavení. Všechny parametry efektů (VST i interních) se dají automatizovat, křivky se zapisují do tracku stejně jako křivky volume, panoramy a auxů a je možné je k objektům uzamknout.

Samplitude má dobrou výbavu pro mastering. Multiband Dynamics, FFT Filter, Spectral Cleaning, Limiter, vynikající metry všech možných typů (tzv. Visualizations), pokročilé střihové možnosti, dithering, resampling, audio ID, CD arrange režim, indexování, editace a tisk TOC, vypalování podle Red Book, podpora surround, HDCD, DVD-audio, to všechno jsou funkce a vlastnosti, které činí ze Samplitude profesionální masteringový program.

 

MIDI

Verze 9 je v oblasti MIDI velkým skokem vpřed. Editor již obsahuje všechny potřebné nástroje pro střih, lepení a další úpravy eventů. Novinkou je score editor (editace notového zápisu) s tiskem partitur. Začíná to konečně vypadat, že MIDI u Samplitude přestává být pouze doplňkem, ale skutečným tvůrčím nástrojem, i když s Logicem se ještě srovnávat nedá. Mínusem programu se může zdát pouze jediný interní zvukový modul - Robota Pro (elektronické bicí, perkusní a basové zvuky). Výrobce to zatím vyřešil plnou verzí externího modulu - SampleTank 2.1 LE, která je součástí instalace.

 

Zhodnocení

Program vyniká jednoduchým ovládáním. Moje kolegyně, hudební režisérka, se Samplitude naučila ovládat během dvou až tří dnů včetně základních klávesových zkratek. Zvuk je subjektivně lepší než z jiných multitracků (snad se blíží pouze Sonar). Grafika je profesionálně účelová, žádná dětská omalovánka. Během testování jsem nalezl několik "bugů" (... chyby při ukládání snapshotů v mixeru...), které budou podle posledních informací vesměs odstraněny v dalším updatu. Na domovském webu můžete po zaregistrování řešit problémy přímo s vývojáři programu, kteří často reagují a berou v úvahu vaše připomínky pro další updaty, což u jiných programů není úplně běžné.

Testována byla nejvyšší verze programu (Professional ve verzi 9.0). V nižších verzích Master a Classic chybí některé efekty, surround, počet stop... Za zmínku stojí nejnižší verze Samplitude SE (zatím ve verzi 8), která má vynikající vlastnosti včetně podpory VST, VSTi a ReWire. Dá se získat v e-verzi přímo na webu www.samplitude.com za pouhých 49 eur.

 

Info:

Samplitude 9 Professional je plně profesionální vícestopý nahrávací, editační a masteringový program pro Windows a cena je 33 440 Kč včetně DPH.

 

Plus:

nekompromisní zvuková kvalita, vynikající efekty

jednoduché ovládání a přehlednost

vše na jednom místě od nahrávání až po mastering, zálohování, vypalování, tisk obalů...

stabilita

účelná skinovatelnost

velké množství editačních funkcí

výhodný crossgrade z jiných programů

podpora přímo od vývojářů programu

v přípravě je také český, téměř třísetstránkový manuál

 

Mínus:

pouze dva zvukové moduly

chybí side-chain input u kompresorů

při nahrávání MIDI se nevykresluje za kurzorem objekt

drobné bugy (chyby při vyvolávání snapshotů v mixeru, náhodné chyby v metrech, Take Editoru a další, v době zveřejnění tohoto článku by měl být již k dispozici opravný patch 9.01)

 

Vlastnosti Samplitude 9 Professional

999 tracků, 64 podskupin, 64 auxů

ASIO, MME and WDM driver support

kompletní realtime editing

batch processing

high class efekty

100% zvuková neutralita

podpora odlišných zvukových formátů v jednom projektu

(16 až 32 bitů/až 192 kHz)

mixer s variabilní signálovou cestou

podpora DirectX and VST plug-in s automatickou kompenzací latence

Pentium 3/4, Dual Core a Athlon optimalizace

podpora MIDI-Recording/Editing and VST instruments

5.1 Surround

externí remote controller (Mackie Control)

POW-r dithering

realtime room simulator with convolution (včetně 490 MB impulsních samplů)

digital video recording/editing and CD/DVD mastering program

synchronizace

Psáno pro časopis Muzikus