Samson G-Tack Pro - USB mikrofon i audio rozhraní

USB mikrofony jsou na trhu již nějaký ten pátek. V nabídce je dnes mají všichni věhlasní výrobci vyrábějící mikrofony a nejen oni. Málo kdo ví, že na počátku toho všeho byla právě firma Samson. Dnes si představíme jejich novinku mezi profesionálními USB mikrofony s označením G-Track Pro.

Samson G-Tack Pro - USB mikrofon i audio rozhraní
Samson G-Tack Pro - USB mikrofon i audio rozhraní

Co je G-Track Pro

Je to vlastně profesionální, velkomembránový, kondenzátorový USB mikrofon, audio interface a mixer v jednom. Mikrofon, který je dodáván společně se stojanem, působí již na první pohled masivním dojmem. V balení dále najdete klasický USB kabel, manuál a dvě registrační karty, které jsou určeny pro mikrofon a software. Tělo mikrofonu i stojánek pro postavení na stůl jsou vyrobeny z masivního kovu. Už teď je zcela jasné, že s ním na vašem stole jen tak něco nehne. Mikrofon se dá ze stolního stojánku vyjmout. Pak jej můžete pomocí speciální objímky uchytit na jakýkoliv další stojan. Speciální objímka bohužel není součástí balení a budete ji tedy muset dokoupit.

 

Přední strana mikrofonu obsahuje všechny ovládací a indikační prvky. Dva přepínače, jeden třípolohový pro volbu charakteristiky a druhý pro přepínání režimů Mono a2 Track. Mezi přepínači je LED dioda k indikaci přebuzení. Pod ní jsou vertikálně seřazeny tři knoflíky (hlasitost - Volume, nástroj - Instrument a mikrofon - Mic) a jeden vypínač (Mute).

Zadní strana nabízí pouze dva vstupy. První vstup má velký 6,3mm jack pro připojení nástroje a druhý malý 3,5mm pro připojení sluchátek. Nad nimi najdete přepínač monitoringu (Monitor On/Off). Ve spodní části je již pouze vstup pro USB kabel a závit pro uchycení mikrofonu.

Následovník G-Tracku na mne působil na první pohled velmi seriózním dojmem. Všechny ovládací a přípojné prvky byly z mého pohledu poskládány logicky tak, jak je bude člověk při práci používat.

 

Připojení USB mikrofonu

Připojení je skutečně jednoduché. Vezmete dodávaný USB kabel a propojíte mikrofon s počítačem. Až se na mikrofonu zeleně rozsvítí LED dioda indikující připojení, můžete jej začít používat. Před připojením není nutné doinstalovávat žádný ovladač. To už je dnes ale ve většině případů samozřejmostí.

Pokud chcete tento „all in one“ mikrofon začít používat jako hlavní zařízení pro zvuk, nezapomeňte si jej ve Windows nebo macOS nastavit. Protože jsem vše testoval na macOS, nastavení je následovné: V předvolbách systému, v záložce zvuk, nastavíte pro zvukové efekty, výstup a vstup Samson G-Track Pro. Pak můžete v klidu začít tento hybridní USB mikrofon používat.

Vše jsem odzkoušel na svém MacBooku Pro a nesetkal jsem se nejmenším problémem. Vše fungovalo tak, jak mělo. Pokud si nastavíte G-Track Pro jako hlavní zařízení pro zvuk, automaticky se vám vždy nastaví i v preferencích spuštěného softwaru, takže se nemusíte o nic starat. Jediné, co bych pánům od Samsonu vytkl, je dodávaný „nitkový“ USB kabel. Myslím si, že by si tento mikrofon zasloužil rozhodně kvalitnější USB kabel. Z praktických důvodů by byl dobrý také lomený konektor, který se připojuje do mikrofonu. Dodávaný kabel by to při častém odpojování a připojování také nemusel přežít.

 

Napájení mikrofonu

Mikrofon je napájen z napájeného USB vstupu počítače. Při prvním připojení G-Tracku Pro jsem použil přímo napájený USB vstup počítače. Pro další používání jsem ho připojil do napájeného hubu. Ani v jednom případě nebyl s napájením problém.

 

Co vše nabízí tento mikrofon

Mikrofon nabízí tři základní charakteristiky: Obousměrnou - osmičkovou (bidirectional), kardiodní - ledvinovou (cardiod) a všesměrovou - kulovou (omni). Přepínat je můžete třípolohovým přepínačem na levé straně. Parametry tohoto velkomembránového mikrofonu jsou na vysoké úrovni (viz manuál). Samozřejmostí je řízení úrovně signálu (knoflík s označením MIC).

K „džítraku“ můžete také připojit kytaru, basu, klávesy nebo další externí zařízení, které potom můžete nahrát přímo do počítače. Přepínačem na pravé straně můžete zvolit režim nahrávání. Pokud chcete nahrávat pouze do jedné stopy, přepnete dvoupolohový vypínač do polohy Mono. Pokud budete potřebovat dvě stopy, například pro klávesy, nastavíte přepínač do polohy 2 Track. Pak už stačí nastavit úroveň vstupu (knoflík s označením Instrument) a můžete začít nahrávat.

Mikrofon také umožňuje v rámci mixážního pultu nastavit celkovou hlasitost (Volume) nebo na okamžik umlčet mikrofonní a nástrojový signál (tlačítko Mute). Tuto funkci oceníte hlavně při poslechu natočeného materiálu. Zapnutí tlačítka Mute je indikováno oranžově svítící LED diodou. Na zadní straně pak ještě najdete dvoupolohový přepínač monitoringu. Zvolit si můžete polohu On nebo Off.

G-Track Pro nabízí vše potřebné k tomu, abyste mohli v pohodlí svého domova nahrát do počítače vše, co potřebujete. Uvidíme tedy, jak si mikrofon povede v praxi.

 

Software

K USB mikrofonu od Samsonu získáte také audio software firmy Motu. Jedná se o prográmek s názvem AudioDesk 5, který přináší vše, co potřebujete pro nahrávání, mixování a finální multimix ve spojení s USB mikrofonem G-Track Pro. Pokud tedy nevlastníte žádný software pro DAW, je tento prográmek dobrým základním řešením pro vaše domácí nahrávání.

Software je určen pro dvě nejpoužívanější platformy, tj. Windows a Mac OS X nebo macOS. Minimální hardwarové požadavky nejsou nikterak přemrštěné a zvládne je i průměrný počítač. Pokud jej budete používat s Windows, budete potřebovat počítač s vícejádrovým procesorem Intel nebo AMD s pamětí RAM 2 GB, podporující 32- nebo 64bitovou architekturu. Vyhovuje OS Windows 7 a vyšší, který podporuje zvukový hardware s kompatibilním rozhraním ASIO. U počítačů Apple je požadován vícejádrový procesor Intel s RAM pamětí 2 GB, podporující 32- nebo 64bitovou architekturu. Macovský operační systém je podporován od Mac OS X (10.6.8) až po poslední macOS. Podporován je libovolný hardware kompatibilní s rozhraním Core Audio.

Dále se o tomto softwaru rozepisovat nebudu, protože by to přesáhlo rámec dnešního testu. Pokud vás přece jen zajímají možnosti tohoto softwaru, navštivte stránky Motu a stáhněte si uživatelskou příručku, která je volně k dispozici.

 

Historie firmy Samson začíná v roce 1980, kdy byla založena Seat Hauppauge ve státě New York. Jako první začala vyrábět bezdrátové mikrofony ve spojení s komplexními audio systémy. V té době pracovali pro společnost pouze dva zaměstnanci. Od té doby se firma rozrostla a od roku 1990 se stala lídrem na trhu bezdrátových hudebních doplňků a mikrofonních systémů. Společnost je dnes strukturována ve třech skupinách: Samson Audio, Samson Wireless a Hartke. Ty vyrábějí široký sortiment hudebního zařízení a doplňků. Od řídicích klaviatur přes různé bezdrátové systémy, zesilovače, mixážní pulty až po mikrofony.

První profesionální studivý USB mikrofon vyrobila firma Samson Technologies v roce 2005. Byl určen všem hudebníkům a moderátorům pro jejich každodenní použití. Během roků se stala jejich koncepce USB mikrofonu celosvětovým standardem, který je dodnes používán.

Poznámka: Firemní internetové zdroje & odborná literatura.

 

G-Track Pro v akci

Mikrofon, který je upevněn v kolébce masivního kovového stojánku, sedí na stole jako přibitý, i když k němu připojíte jakýkoliv kabel od kytary či kláves. Dobrým nápadem je možnost natočit si upnutý mikrofon dle vlastní potřeby. Mikrofon se dá z tohoto stolního stojánku vyšroubovat a připevnit na jakýkoliv jiný mikrofonní stojan. Při vyšroubovávání mi trošku vadily ostřejší hrany stojánku. Ty mohl výrobce více zakulatit. Ale to je jen můj názor. K připevnění na stojan doporučuji dokoupit protiotřesový držák, takzvaný pavouk (SP04). Cena tohoto držáku je přijatelná. Dvanáct set korun i s daní.

G-Track Pro jsem vyzkoušel se svým MacBookem Pro. Celou dobu jsem jej používal jako hlavní zvukovou kartu. Pro nahrávání jsem využil služeb programů GarageBand, AudiDesk 5 a Audacity. K mikronu jsem pro nahrávání připojil jak akustickou kytaru, tak klávesy do sterea. Také jsem kytaru nasnímal samostatně. Vyzkoušel jsem snímání i v kombinaci kytara a zpěv sejmuté pouze mikrofonem. Prostě jsem mu celé tři týdny nedal vydechnout. :-)

Musím říct, že jsem byl ve finále velmi překvapen kvalitou záznamu všeho, co jsem nahrál. A to jsem natáčel v místnosti, kde nejsou provedeny žádné speciální akustické úpravy. Pokud vezmu v potaz, co všechno tento all-in-one mikrofon za níže uvedenou cenu nabízí, není co řešit.

 

Vysvědčení USB mikrofonu

Samson G-Tack Pro je skutečně nefalšovaný all-in-one USB mikrofon. Nabízí kvalitní velkomembránový mikrofon a audio rozhraní s malým mixem. Najdete zde vše, co pro svoji práci budete potřebovat.

Nahrával i přehrával jsem vše, co šlo z počítače a do počítače. Od nástrojů přes zpěv až po mluvené slovo. Práce s ním byla intuitivní, rychlá, pohodová, a hlavně bezproblémová. Velmi mne překvapil záznam každého detailu, který jsem mikrofonem natočil. V této cenové kategorii to nebývá tak častým jevem.

Tento all-in-one mikrofon určitě využije každý zpěvák, hudebník či skladatel při své práci v domácím studiu. Výborně se také hodí pro potkastingy, kdy k němu můžete připojit třeba další mixážní pult ve stereu a v reálu tak můžete přidat další stopy. Také jej můžete používat třeba jako obyčejnou zvukovku k počítači.

Pokud se budu dívat na G-Tack Pro v poměru výkon/cena, dovolím si tvrdit, že moc takových USB mikrofonů na trhu nenajdete. Je to prostě jednoduché a elegantní řešení, jak dostat kvalitní zvuk v domácích podmínkách do počítače.

 

Info:

Samson G-Track Pro je USB mikrofon i audio rozhraní. Zakoupit ho můžete za 4560 Kč.

 

Plus:

masivní celokovové šasi

funkce a parametry ll-in-one USB mikrofonu

tři základní charakteristiky mikrofonu

možnost připojení nástroje mono i stereo

možnost přímého monitoringu

velmi přesné vykreslení detailů při mikrofonním záznamu

Mínus:

absence pořádného USB kabelu

nutnost dokoupení externí objímky

 

Technická specifikace

barva modelu černá s bílými popiskami
typ vložky velkomembránová, duální 25mm kondenzátorová vložka
frekvenční rozsah 50 Hz–20 kHz
rozlišení 16 nebo 24 bitů/96 kHz
připojení k počítači Windows, MAC OS X i macOS
obsah balení mikrofon s integrovaným stojánkem na stůl, USB kabel, tištěný manuál, karta Motu pro freewarový rekordingový software a karta s informacemi o registraci produktu
rozměry 116 mm průměr, 268,5 mm výška
hmotnost 1,6 kg

 

http://www.samsontech.com/samson/products/microphones/usb-microphones/gtrackpro/

https://motu.com/samson/samson

Psáno pro časopis Muzikus