Sennheiser Evolution G2 - SK 500 - kapesní vysílač a HSP 2 hlavový mikrofon

Sennheiser Evolution G2 - SK 500 - kapesní vysílač
Sennheiser Evolution G2 - SK 500 - kapesní vysílač

Dnes si v sérií testů na řadu Evolution Wireless G2 přiblížíme nástrojový přijímač a hlavovou soupravu. Příště nás pak čeká poslední test na in ear monitoring.

 

SK 500 - kapesní vysílač

Kapesní vysílač SK 500 nové generace Evolution se od svého předchůdce liší na první pohled, ač je menších rozměrů, působí na první pohled robustně a přehledně. Tělo je vyrobeno z kovové slitiny tmavě šedé barvy, matný povrch zabraňuje nepříjemným odrazům, např. při použití pro TV záznam. Na vrchní straně najdeme vstupní konektor, již tradiční jack 3,5 mm s pojistným závitem. Po důsledném dotažení pojistného kroužku vytvoří konektor s vysílačem spolehlivý spoj, který odolá náročným provozním podmínkám. Přepínač mute pro přerušení audiosignálu je šikovně "utopen", aby bylo zabráněno nechtěnému vypnutí za provozu. Pružná anténa je umístěna v gumové průchodce.

Sennheiser Evolution G2 - SK 500 - kapesní vysílač
Sennheiser Evolution G2 - SK 500 - kapesní vysílač

Čelní stranu vysílače tvoří černý plastový kryt, v jehož vrchní části je umístěn displej a dvě indikační LED diody zobrazující stav vysílače a přebuzení audiosignálu. Displej, ovládací prvky i menu nastavení jsou totožné s ručními vysílači popsanými v minulém čísle. Po stisknutí aretačních pojistek po stranách se odklopí spodní část, která tvoří kryt baterií (2x tužková nebu aku. blok dodávaný jako volitelné příslušenství) a tlačítkům on/off a set pro vstup do menu. Na bocích vysílače najdeme tři kontakty pro dobíjení akumulátorů. V případě akumulátorového provozu lze vysílač dobít pouhým zasunutím do dobíjecí jednotky L 2015.

Zadní straně vévodí odnímatelná spona s dostatečným přítlakem, sloužící k upevnění k oděvu. K vysílači je též dodáván ochranný obal z umělé tkaniny nepropouštějící vlhkost. Po vložení vysílače se jeho vrchní část pohodlně uzavře suchým zipem okolo konektoru a antény, spona vyčnívá z otvoru chráněného "stříškou" a vysílač je tak chráněn proti vlkosti a potu.

 

HSP 2 - hlavový mikrofon

Hlavová souprava HSP 2 se skládá ze zcela nově vyvinutého mikrofonu MKE 2, umístěného v šikovném držáku vytvořeném ze subtilních drátků a trubiček tvořících elegantní celek. Po vybalení z transportního kufříku, ve kterém je souprava standardně dodávána, působí chvilku jako hlavolam, po nasazení na hlavu však překvapí svým praktickým provedením. Tenké drátky jsou dostatečně pružné i pevné zároveň a pro individuální potřeby je možné je ručně tvarovat. Po sestavení soupravy, která se skládá z držáku, mikrofonu na tenké tubičce a kabelu, dostaneme pohodlný a estetický celek, kterému lze vytknout snad jen miniaturní konektor spojující mikrofon s kabelem. Na jednu stranu praktické řešení z hlediska výměny jednotlivých částí představuje riziko v podobě dalšího mechanického spoje.

 

Testování

Mikrofon spolu s vysílačem byl testován v náročném muzikálovém prostředí, kde jednotlivé části dostávají takříkajíc "zabrat", zvlášť u tancujících interpretů. Hlavová souprava se osvědčila jak z hlediska zvukového, tak mechanického. Navíc působí dobrým estetickým dojmem (pokud interpret ještě není plešatý). Na rozdíl od sady ME3, standardně dodávané k vysílačům řady 100 a 300, vyniká mikrofon MKE 2 mimořádně čistým a nezkresleným zvukem, zvlášť v oblasti vysokých kmitočtů.

Vysílač nezklamal podobně jako handky testované v minulém čísle. Po týdnu testování navykazoval žádné známky mechanického opotřebení, i když odklápěcí pouzdro baterií působí křehkým dojmem. Zvuková kvalita je plně srovnatelná s profesionální řadou Sennheiser 5000. Spolehlivá indikace stavu baterií ve spojení s nízkou spotřebou byla až zarážející, vysílač bez problému fungoval 9 hodin na jednu sadu baterií.

 

Info:

SK 500 G2 je kapesní vysílač pracující ve frekvenčním pásmu 40-18 000 Hz, odstup signál/šum větší než 110 dB, vysílací výkon 30 mW a HSP 2 je komplet hlavového mikrofonu s držákem, frekvenční rozsah 20-20 000 Hz +/-3dB, charakteristika kulová, max akustický tlak 150 dB. Ceny s DPH jsou SK 500 G2: 10 200 Kč a HSP 2 EW: 13 900 Kč.

 

SK 500 G2

 

Plus:

malý rozměr

malá hmotnost

nízká "spotřeba"

 

Mínus:

křehký kryt baterií

 

HSP 2

Plus:

zvuková kvalita

celkové provedení

 

Mínus:

konektor mezi mikrofonem a kabelem

Psáno pro časopis Muzikus