Seymour Duncan SFX-11 - Twin Tube Blue Stompbox

Seymour Duncan SFX-11  - Twin Tube Blue Stompbox
Seymour Duncan SFX-11 - Twin Tube Blue Stompbox

Snímače STK-J1 dnes již klasické firmy Seymour Duncan určené pro baskytary typu Jazz Bass jsou dalším v řadě pokusů vyřešit neřešitelné - přinést zvuk klasických single coil snímačů, ale bez jejich typického brumu. Jsou tedy konstruovány jako dvoucívkové s cívkami umístěnýma nad sebou a s použitím tradičních AlNiCo V magnetů. Každá z cívek je vyvedena zvlášť, takže kromě standardního bezbrumového sériového zapojení je možné zapojit je i paralelně, v protifázi, anebo také pouze jednu cívku - tak se z něj stane brumící single. Magnety jsou stejně vysoké pro všechny struny, neboli „flat“.

Snímače jsem nejdříve testoval ve standardním bezbrumovém sériovém zapojení obou cívek. Při správném nastavení vzdálenosti snímačů od strun na obou stranách byl zvuk všech strun hlasitostně i barevně vyrovnaný. Hlasitost výstupu lze označit jako středně silnou. Barva zvuku se hodně přibližuje tradičním singlům, AlNiCo V magnety dávají zvuku příjemný vintage charakter. V porovnání s bezbrumovými snímači Fender SCN, které používají jiné materiály pro magnety, jsou mnohem barevnější, zatímco SCN jsou naopak více neutrální, bezbarvé.

 

Při zapojení pouze jedné cívky se zvuk o něco ztenčil a rezonanční frekvence snímačů poskočila - zvuk byl nyní ještě více „single-coil“, a to také po stránce dynamiky, kdy celý nástroj najednou ožil a začal razantněji reagovat na styl a dynamiku hry. Ovšem, samozřejmě, za cenu typického brumu.

Co z toho tedy soudit? Ačkoli humbucker z mnoha fyzikálních důvodů nikdy nebude znít úplně stejně jako pravý single-coil, myslím si, že se zde jedná o velmi povedené řešení, které lze v kategorii bezbrumových „single“ snímačů zařadit zvukově k tomu nejlepšímu. Navíc díky samostatným vývodům je také možné přepínat různá zapojení a mimo jiné tak získat v případě potřeby i skutečný single s mírně odlišným zvukem, dynamikou a hlasitostí. Všem odpůrcům brumu lze tedy tyto snímače jednoznačně doporučit, a pro ty, kteří přece jenom vyžadují opravdový single s autentickým zvukem i za cenu brumu, nabízí firma model Vintage SJB-1.

 

DC resistance (odpor): krkový - 11,6 kΩ, kobylkový - 20,5 kΩ

rezonanční frekvence: krkový - 8 kHz, kobylkový - 7 kHz

magnety: AlNiCo V, dvoucívkový

čtyři vodiče pro připojení (každá cívka zvlášť)

bezbrumový

Psáno pro časopis Muzikus