Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Sound Lab Project. Sám název této modelové řady bubínků naznačuje, o co jde. Aby však někdo nezůstal na pochybách, uděláme si v tom jasno.

Jak každý bubeník ví, malý buben je tím klíčovým v celé soupravě, a tak není divu, že právě jemu se věnuje tolik pozornosti. Volba toho správného bubnu ve spojení s vaší invencí je to, čím se můžete odlišit, čím můžete oslovit. Toho jsou si vědomi i konstruktéři tohoto japonského výrobce, a tak nabízejí svým zákazníkům různorodé bubny v rámci této stále se rozrůstající rodiny.

Bubínky v této řadě připomínají nejen tradiční kombinace konstrukcí a materiálů, které by neměly být nikdy zapomenuty, ale také zkouší zcela nové. Některé kusy mají zřejmý předobraz v doslova legendách ověřených časem. Sem by se dal jistě započíst model Classic Dry Aluminum, který se nápadně podobá stařičkému Ludwigu Acrolite, dalo by se říci bratříčkovi veleslavného Supraphonicu. I další model jasně evokuje retro odkaz, model Vintage Poplar Maple, jehož korpus je kombinován z javoru a topolu..., to už jste někde slyšeli, že? Nechybí klasika čistě z javoru, „tamácké“ bubingy, méně tradičně působí ořech či zcela novátorsky smrk. Z kovových korpusů kromě hliníku najdeme samozřejmě ocel či mosaz. My se tu budeme soustředit primárně na čtyři testované kusy, doporučuji však prostudovat na webových stránkách výrobce celý zajímavý výrobní line-up čítající dle mých počtů čtrnáct modelů.

Pokusím se zůstat soustředěný na rozdílné prvky mezi jednotlivými bubny, nicméně občas utrousím i obecnějším poznámky k bubnům a jejich zvuku. Ten je totiž ovlivněn i tím posledním šroubkem, ač je jasné že prim hrají jiní. Tím nejzásadnějším faktorem ovlivňujícím výsledný zvuk je typ blány a ladění. Pokud s tímto umíte pracovat, vyprodukujete s jedním bubnem nepřeberné množství zvukových variací. U testovaných kusů máme jednu výhodu. Bubínky jsou výroby osazeny všechny stejně, plnohodnotnými blanami Evans G1 coated na hrací straně a Snare Side 300 na rezonanční, tedy zcela klasicky a naprosto ve shodě nejen s mým vkusem. To nám umožní lépe porovnat bubny mezi sebou. Nyní už jednotlivě.

Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Fat Spruce

Nádherný kousek. Teď tedy mluvím o vzhledu. A proč ne, vždyť to nám kolikrát udělá největší radost. Nezvyklá kresba dřeva podpořená sametovým matným lakem, hladká linie litých ráfků, prostě krasavec. Ale vraťme se k tomu důležitějšímu. Smrkový korpus dává bubnu měkký, teplý a tlustý zvuk. Takový vyrovnaný, aniž by něco vyčnívalo. Velice příjemný. Lité ráfky podporují pevný tón a použitý struník citlivou reakci. Ze všech tří dřevěných bubnů jsem na něj hrál nejraději. A věřte mi, že ne proto, že tak dobře vypadá.

 

rozměr 14 x 6”
korpus smrkový, osmivrstvý, 7 mm
ráfky lité
struník Super Sensitive hi-carbon
mušle průběžné trubkové
cena 8100 Kč
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Studio Maple

Ověřená klasika, to by myslím k tomuto bubnu slušelo. Nejen díky javoru, který má zvláště ve světě dřevěných malých bubnů naprostou převahu. Co musím zmínit, je doplnění korpusu zpevňujícími prstenci, což je prvek používaný dlouhá desetiletí u veskrze prvotřídních bubnů většiny světových výrobců. Tama není výjimkou, stačí se zahledět na aktuální vlajkovku reprezentovanou bubny Star. Dalším výrazným rysem tohoto bubínku, tentokrát i velmi viditelným, jsou dřevěné ráfky. Ty jsou jednoduše vynikající. Jemný, teplý, velmi muzikální zvuk při jakémkoliv kontaktu paliček s nimi. Pro mě je toto nová zkušenost a vřele doporučuji všem, kteří si libují v barevném akustickém zvuku. Tyto ráfky posouvají bubínek blíže k jeho účelu, který je patrný již z názvu. Bubínek v této sestavě má trochu sušší a méně agresivní zvuk.

 

rozměr 14 x 6,5”
korpus javorový, šestivrstvý, 5 mm, zpevňující prstence
ráfky dřevěné, javorové
struník Starclassic carbon steel
mušle klasické Starclassic
cena 10 100 Kč
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Classic Dry Aluminum

Další v řadě je plech. Dalo by se říci, že obyčejný buben. Na pohled. Jenže to neznáte, anebo ano, hliník. Bubínek je skvěle citlivý, tón bohatý a plný. Pro mě nikoliv suchý, jak název bubínku naznačuje. Od nízkého ladění funguje výborně. Na jeho adresu musím říci, že už od vybalení nebylo co řešit. Jen postavit na stojan a užívat si jeho inspirativní sound. Zvuk je krásně plný ve vyšších frekvencích, čemuž napomáhá výborný struník. Ve srovnání s ocelovým plechem je hliník měkčí a citlivější.

 

rozměr 14 x 5,5”
korpus bezešvý hliník, 1,2 mm
ráfky standardní ocelové 2,3 mm
struník Super Sensitive hi-carbon
mušle standardní průběžné
cena 7700 Kč
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů
Tama S.L.P. - modelová řada malých bubnů

Dynamic Kapur

Již jsem se kdysi setkal s tímto asijským dřevem a mám na ní dobré vzpomínky. Nicméně s tímto kusem jsem si tentokrát moc nerozuměl. Možná byl na mě příliš temný a suchý, nebo to bylo dáno silnou konkurencí předchozí trojky. Co však bezesporu oceňuji, jsou ráfky Sound Arc. Ty mají svůj horní okraj ohnutý dovnitř, nikoliv ven, jak je to běžné. Při hraní máte pocit, že znějí trochu jako lité, tedy pevné, mají hezkou artikulaci paličky hrané přes ráfek a současně si zachovávají citlivost klasických plechových ráfků.

 

rozměr 14 x 6,5”
korpus kapurový, šestivrstvý, 5 mm
ráfky Sound Arc, ocelové
struník Starclassic Carbon Steel
mušle průběžné trubkové
cena 7200 Kč

 

Sympatické na bubínkách této řady je to, že ač se jedná o cenově velmi dostupné bubny, nesou na sobě hardware známý z řad Starclassic či vlajkové Star. Těmi významnými prvky jsou u vybraných modelů skvělá mechanika Linear-Drive strunění, lité ráfky, kvalitní struníky či taková drobnost, jakou jsou ladicí šrouby se speciálními podložkami s gumou, které pevně a nehlučně sedí a omezují možnost povolování. Je zřejmé, že v tomto výrobce nehledá malicherné kompromisy. Ke každému bubnu navíc získáte poctivý ladicí klíč TDK10. Zpracování celkově je velmi precizní a je marné hledat na něm nějaké nedostatky.

 

Info:

Tama S.L.P. je modelová řada malých bubnů nabízející rozmanité možnosti pro vyjádření osobitého zvuku každého bubeníka.

 

Plus:

rozmanitost a široké pokrytí celé řady

skvělé řemeslné zpracování

kvalitní komponenty

cena

 

Mínus:

Stále hledám. :-)

 

Web

http://www.tama.com/product/snare_series.php?year=2018&area=2

Psáno pro časopis Muzikus