11/2018

Editorial

  • Michaela Schenkera jsem měl vždycky rád. Věděl jsem, že jeho bráchou je Rudolf Schenker z kapely Scorpions a říkával jsem si, proč v nich spolu nehrají. Ale to, že je spolu zakládali a Michael pak záhy přešel k UFO, jsem si teď musel najít. A když si pročítám závěr rozhovoru, tak to vlastně dává smysl. Oba jsou silné muzikantské osobnosti a asi by se na jednom pódiu nesnesli. Ovšem to si můžu opravdu jen domýšlet. Je to dávno, odehrálo se to v roce 1970 a Michaelovi tehdy bylo šestnáct let. A pak s UFO za tři roky napsal pecku Doctor Doctor. Hitovka, co ji v repertoáru musela mít, a možná ještě má, spousta kapel. Dokonce i Iron Maiden ji nahráli s Blazem Bayleym. A i když Michael není tak slavný jako jeho brácha, tak si myslím, že by vás přečtení rozhovoru mohlo přivést k poslechu UFO. Rozhodně jsou méně popoví a pokud lze o nějaké kapele říci v dobrém, že hraje starý dobrý rock, tak jste na správné stopě.

    V seriálu Jak to vidí (slyší) zvukař se Víťa Křivánek dostal dle mého ke „klasickému“ a velmi „citlivému“ tématu. Asi uhádnete, že jde o nazvučení kytary. Jsme v redakci moc zvědaví, jak se s tím popasuje. Musím říci, že se zvuk kytary už vyhrabal z plenek a svět, který nám kdysi trochu utekl, se již nezdá být v nedohlednu. A leckdy nové nahrávky mnohých kytaristů právě překvapí svým dobrým zvukem. Je to jedině dobře, neboť čím lépe zvládneme všechny ty věci okolo, jako aranžmá, nahrávání, produkce, intonace…, tím více bude už záležet jen na muzice, a tím více bude platit, že jsou jen dvě: dobrá a špatná. Věřím, že k tomu přispěje i Víťa a že budete ve svých domácích studiích točit kytary čím dál tím lépe. Co lépe, hlavně radostněji!

    Jaco Pastorius. Pro mnohé je jeho příběh asi více než známý, ale přesto si dovolíme připomenout tohoto baskytaristu v profilu Milana Janečka. Je smutné, že ruku v ruce s neskutečným talentem chodívají odvěké lidské neřesti, alkohol a drogy. A nejhorší na tom je, že pokud se to začne dít i ve vašem okolí, tak se s tím téměř nedá nic dělat. Takoví lidé to mají jen ve svých rukách. Což velmi dokládá i smrt Jaca Pastoria. Snad trochu zmírní tragické ostří jeho osudu hudební odkaz, který tu pro nás zanechal.

Články v tomto čísle