Tannoy Gold 8 - aktivní studiové nearfield monitory

Tannoy Gold 8 - aktivní studiové nearfield monitory
Tannoy Gold 8 - aktivní studiové nearfield monitory

V dnešním testu se podíváme na aktivní studiové nearfield monitory Gold 8 o výkonu 300 W s technologií membrány Dual Concentric od společnosti Tannoy. Tak pojďme na to...

 

Historie

V roce 1926 založil v Londýně Guy R. Fountain výrobní společnost, která v roce 1928 dostala název Tannoy. Nejprve (1930) se firma věnovala výrobě a inovaci mobilních rozhlasových systémů.

Ve 40. letech Tannoy dodává rozhlasové systémy pro slavné sportovní a státní akce, stejně jako pro ministerstvo obrany během války. V roce 1946 se Tannoy stává synonymem pro systémy veřejného ozvučení a jeho název je přidán do Oxfordského anglického slovníku. V roce 1947 byl vynalezen systém membrány Dual Concentric a tato revoluční technologie charakterizuje Tannoy a pozdější zvukový průmysl. Roku 1967 tato společnost uvádí na trh slavnou řadu Monitorů Gold Dual Concentric. Tannoy se tak stala klíčovým hráčem v profesionálním monitorování v nahrávacích studiích. V roce 1973 studio Abbey Road 2 instaluje monitory Gold a pomocí těchto monitorů vzniká Dark Side of the Moon od Pink Floyd. Celý příběh této slavné značky naleznete na jejích stránkách https://www.tannoy.com/our-story.html. Vřele doporučuji si přečíst a prohlédnout si i doplňující grafiku.

 

Popis

Zpracování boxů je na vysoké úrovni a povrchový materiál působí velmi příjemně. Oblé hrany dodávají monitorům eleganci. Na konstrukci boxů byla použita deska MDF. Spodní část je vybavena gumovou podložkou, aby se tak předešlo jakékoli rezonanci. Pod reproduktorem je bassreflex, v jehož otvoru jsou umístěny dva ovládací prvky, a to: ovládání hlasitosti reproduktoru (-24 až 0 dB) a ovládání úrovně výškového reproduktoru (±2 dB). Na tomto panelu se nalézá také kontrolka zapnutého stavu a pohotovostního režimu. Rámeček reproduktoru a popisky jsou samozřejmě v barvě gold. Zadní panel obsahuje „eurozdířku“ pro síťový kabel s hlavním vypínačem. Dále box nabízí možnost připojení ke zdroji zvuku konektory XLR nebo TRS. Dalším ovládacím prvkem je přepínač aktivace režimu Standby. Následuje přepínač Bass Adjust (0, -2 a -4) pro regulaci úrovně basového reproduktoru. A poslední políčko zahrnuje nastavení pozice monitoru (L/R) a Input (aux) a Monitor Link (3,5 mm TRS).

 

Kdybych se dnes rozhodl začít podnikat jako zvukový inženýr a budovat nové studio, určitě by tam tyto boxy měly své místo, a to nejen díky ceně.

Tannoy Gold 8 - aktivní studiové nearfield monitory
Tannoy Gold 8 - aktivní studiové nearfield monitory

Test boxů

Velice jsem se na tento test těšil, jsem totiž velkým fandou této značky. V nahrávacím studiu používám model System 1000 jako velký poslech a v postprodukci používám System 800 jako nearfield monitory. Je jasné, že jsem se lehkému porovnání neubránil. Boxy jsem připojil a nastavil jsem úroveň velkého reproduktoru na 0 dB a výškový na -1 dB. Výšky na 0 dB mi přišly trochu ostré. Pro poslech jsem použil referenční nahrávky, které používám i při porovnání masteringu (je to několik povedených nahrávek ze světové produkce, které mám naposlouchané přes různé monitory).

Okamžitě mě zaujaly krásně čitelné a vykreslené výšky. Každý sebepatrnější zásah do ekvalizace nahrávky v tomto pásmu byl jasně znatelný. Další, co mě zaujalo, byla jasná a konkrétní stereo reprodukce. Trochu oddělenější mi přišly frekvence ve spodních pásmech, ale třeba se může jednat o věc názoru či zvyku, nebo o umístění boxů. Abych byl přesnější, mám pocit, že spodní frekvence pokrývají celé spektrum, které výrobce uvádí. Celkový dojem jen potvrdil to, co jsem očekával. Boxy jsou povedené po všech stránkách a při jejich ceně je volba jasná. Určitě bych se nebál tyto monitory použít v domácích studiích, kde je důležitý poměr cena/využití.

 

Závěrem

Tannoy nezklamal a jsem rád, že se povedlo udělat takto bezvadné monitory za neuvěřitelnou cenu. Děkuji výrobci a mohu doporučit.

 

Info:

Tannoy Gold 8 jsou studiové aktivní nearfield monitory o výkonu 300 W s technologií membrány (1x 8", 1x 1") Dual Concentric. Cena jednoho

monitoru je 5990 Kč.

 

Plus:

perfektní zpracování a dokonalá povrchová úprava

konkrétní vyzařování výšek

možnost nastavit úroveň výšek a basů

určitě cena

 

Mínus:

Trochu děravější v dolních frekvencích (ale nevidím to jako závažný problém).

 

Technická specifikace

basový reproduktor 8”
výškový reproduktor 1”, titanový
výkon 300 W, třída AB
frekvenční rozsah 54 Hz až 20 kHz
max peak SPL 110 dB SPL @ 1m
vstupy XLR, 6,3 mm TRS, 3,5 mm TRS
výstup 1x 3,5mm jack (monitor link)
konstrukce MDF
barva černá
rozměry 429 x 274 x 336 mm
hmotnost 14 kg

 

https://www.tannoy.com/product.html?modelCode=P0C2C

Psáno pro časopis Muzikus