Tannoy Reveal 5A - studiové monitory

Tannoy Reveal 5A  - studiové monitory
Tannoy Reveal 5A - studiové monitory

Představovat firmu Tannoy v oblasti ozvučovací techniky by asi bylo nošením dříví do lesa. Firma existuje od roku 1926, v současné době je součástí skupiny TC Group a od počátku se zabývá výrobou ozvučovacích systémů, reproduktorů a reproduktorových soustav.

Řada poslechových monitorů s označením Reveal je mezi lidmi "z oboru" dostatečně známá, nyní je k dispozici šest modelů. Typ Reveal 5A je nejmenší z nich.

 

Reveal 5A

Jde o aktivní dvoupásmové monitory sympaticky malých rozměrů. Přestože je Tannoy renomovaným výrobcem koaxiálních reproduktorů a v řadě svých monitorů je používá, Reveal 5A je klasické koncepce, kde koaxiální reproduktory použity nejsou. Bedny jsou osazeny 1`` výškovým a 5`` basovým reproduktorem, ozvučnice je typu bassreflex s nátrubkem vyvedeným na zadní straně, zřejmě kvůli dosažení co nejmenšího rozměru ozvučnice. Vlastně jde o nejmenší aktivní monitor z produkce Tannoy.

 

Výrobce se chlubí, že cílem bylo zkonstruovat monitor umožňující poslech "with reliable accuracy". Takže prý kvalita, detailnost, věrnost a dynamika. Navíc za rozumné peníze. Dnes skoro standardní tvrzení. Bedny jsou navrženy v Anglii a vyrobeny v Číně. Také standardní situace.

Monitory jsou vybaveny velice jednoduše. Kromě vypínače a regulátoru citlivosti tu z dalších ovládacích prvků nenajdete nic. Výrobce sice tvrdí, že je to z důvodu kvality zvuku, že případná ekvalizace a úpravy zvuku jsou spíš k horšímu, ale určitě v tom hraje roli i cenové hledisko. Osobně si troufám tvrdit, že když už někde ušetřit, tak právě na tomhle. Použít horší reproduktory a přidat k tomu řadu ovládacích prvků pro úpravu frekvenční charakteristiky v závislosti na umístění monitoru mi přijde kontraproduktivní. Kdo si kupuje levný monitor, obvykle neinvestuje do drahé měřicí techniky ani do firmy, která tohle umí řešit. A posoudit vliv umístění monitoru na vyzařovací charakteristiky jen poslechem bývá obvykle spíš na škodu.

Bedny působí velice pečlivým provedením, ta pečlivost i domyšlenost detailů je poznat už při rozbalování. Rozhodně žádný levný dojem. Esteticky jsou zajímavé, kombinace černé bedny, tmavě fialového čelního panelu a šedých rámečků i membrány basového reproduktoru je podle mého názoru podařená.

 

Regulátor vstupní citlivosti je umístěn trochu netradičně na čelním panelu, ale proti náhodnému otočení je chráněn svým provedením "na šroubovák" nebo spíše "na korunu". Chytré. Nápis Tannoy je zároveň tlačítkem, které slouží pro přepnutí monitorů do režimu stand-by. Režim je indikován LED diodou, která v režimu stand-by svítí červeně, v provozu zeleně. Tedy kacířská věc - žádná módní modrá LED, jak se pomalu stává stereotypem. První trochu divný dojem mám z chodu toho tlačítka stand-by. Je poměrně široké a spínač pod ním má dost tuhý chod. Takže se to různě kolébá, nemá to přesně definovaný stisk a obvykle si zmáčknutím posunu celou bednu na stole. Proč pod to nedali nějaký rozumný spínač, je zřejmě cenová záhada.

Na zadním panelu kromě bassreflexového nátrubku najdete ještě chladič zesilovačů, vstupní konektor Combo XLR (naštěstí kvalitní Neutrik, žádná napodobenina od podivného výrobce), síťový vypínač a pak už pouze síťovou vidlici. Ta je dvojžilová, takže odpadá řada problémů se zemními smyčkami a s případným brumem při problematickém propojování. Chladič výkonových zesilovačů zabírá zdánlivě hodně prostoru "do hloubky", ale díky bassreflexovému nátrubku na zadní straně stejně nelze monitory postavit těsně ke zdi. Výrobce dokonce doporučuje minimální vzdálenost od zdi 150 mm.

 

Bedny jsou vyrobené z 18 mm MDF, takže při své velikosti jsou dostatečně robustní a tuhé. Vestavěné výkonové zesilovače dosahují výkonu 40 W pro basový a 20 W pro výškový reproduktor. Možná se to zdá málo, ale reproduktory mají zřejmě solidní citlivost a dynamika i celková mezní dosažitelná hlasitost je velice slušná.

 

V kontrastu k mechanickému provedení je bohužel kvalita osazení desky plošného spoje vestavěné elektroniky. Minimalistické řešení výhybky i zesilovačů určitě není na závadu, letovat by se ale v Číně měli naučit lépe a pečlivěji. Použití operačního zesilovače TL 074 ve frekvenční výhybce v dnešní době nechápu.

 

Dodávaný návod (anglický) je psaný "pro muzikanty", neoplývá spoustou obvykle nic neříkajících technicky-reklamních pojmů, ale přehledným způsobem popisuje možnosti umístění monitorů. Perlička - prozatím jsem si nikdy nevšiml, že by v návodu někdo napsal varování před poškozením sluchu, když budete dlouhodobě provozovat poslech hlasité hudby. Tady se uvádí hladiny zvuku větší než 95 dB po dobu osmi hodin a více. A že byste si při kvalitě zvuku z těchto monitorů ani nemuseli všimnout, že posloucháte nahlas. A že si máte pořídit zvukoměr, abyste si svůj sluch hlídali.

V této cenové kategorii je nezvyklé i to, že v návodu máte definovanou referenční osu monitoru (!), takže máte usnadněnou volbu orientace beden vzhledem k poslechovému místu.

 

Zvuk

Pořád stejně: Nemám rád všechny ty přívlastky, které se při hodnocení zvuku obvykle používají. Když už bych měl něco z toho použít, tak slova detailní a neutrální. Tedy alespoň v této cenové kategorii mě ten zvuk takto zaujal. Je tu lehké zdůraznění v oblasti středů, což je vidět i na změřené charakteristice, ale nepovažuji to za problém. Výrobce se chlubí přenosem vysokých frekvencí až do oblasti 30 kHz, což jsem neměl možnost použitou měřicí technikou ověřit. Subjektivně jsou výšky příjemné a "nenásilné", prostě konkrétní, čistý a velice detailní přenos. V dané cenové kategorii bych si klidně Reveal 5A pořídil na analytický poslech a pak bych na tom pomlouval provedení některých nahrávek.

 

Méně je basů, což se ostatně vzhledem k velikosti basového reproduktoru dá čekat. Méně neznamená nějak "zamazané", jak se u některých monitorů slyší. Naopak, ta "konkrétnost" i "čitelnost" zvuku se neztrácí ani u přenosu basů, jen na přenos nejnižších frekvencí se budete muset smířit s případným subwooferem.

 

Ve své cenové třídě výborné bedny na poslech například akustických nástrojů, hlasu, jazzu, nejlépe v menší vzdálenosti. Neznamená to, že nemůžete poslouchat rockovou nahrávku. Al Di Meola a Kiss My Axe je zážitkem z detailů, i když samozřejmě uspokojivý pocit z našlápnutého basu si neužijete. Přestože nejsou použity koaxiální reproduktory, lokalizace zvuků ve stereu je výborná. Výrobce doporučuje provoz nastojato a chlubí se vyzařovacím úhlem u výškového reproduktoru devadesát stupňů. Při blízkém poslechu se mi osvědčilo změnit úhel natočení proti "klasickému" uspořádání, kdy referenční osy monitorů směřují k hlavě posluchače, mírně mimo posluchače. Dobrý pocit z přenosu detailů zůstal, získal jsem ještě lepší informaci o rozmístění nástrojů a zvuků ve stereu.

 

Výkon vestavěných zesilovačů nedosahuje žádných astronomických hodnot, ale zřejmě odpovídá slušné citlivosti použitých reproduktorů. Bedny dokážou hrát dostatečně nahlas, udávaná hodnota mezního SPL = 109 dB je v běžném prostoru splnitelná. Při takto vysokých hlasitostech se dříve než zkreslení objeví zvuk proudícího vzduchu z poměrně malých otvorů bassreflexových nátrubků. Ale na zemětřesení do domu si Reveal 5A nejspíš kupovat nebudete.

 

Při zapínání a vypínání se samozřejmě nekonají žádné rušivé zvuky.

 

Závěr

V dané cenové kategorii detailně a slušně neutrálně hrající bedny. Zajímavě malé rozměry, takže to nezabírá moc místa na stole, samozřejmostí je magnetické stínění reproduktorů. Velmi solidní mechanické provedení, neobtěžující smysluplný (anglický) návod, minimalistická koncepce ovládacích prvků. Za 7480 Kč s DPH/kus to hraje i vypadá pěkně.

 

Info:

Tannoy Reveal 5A jsou velmi solidně hrající aktivní dvoupásmové monitory, nejmenší z firemní řady Reveal. Doporučená maloobchodní cena je 7480 Kč s DPH/kus.

 

Plus:

slušně neutrální zvuk

mechanické i estetické provedení

minimalistická koncepce

 

Mínus:

tuhý a podivný chod stand-by vypínače

kvalita provedení plošného spoje vestavěné elektroniky

 

Technická specifikace:

počet pásem: 2

ozvučnice: bassreflex

udávaný frekvenční rozsah: 70 Hz-30 kHz (dle výrobce), v mezích možností ověřeno 80 Hz-22 kHz/-3 dB

basový reproduktor: 5" (130 mm)

výškový reproduktor: 1" (25 mm) kalotový

maximální SPL: 109 dB (1m)

dělicí frekvence výhybky: 2,7 kHz

výkon vestavěných zesilovačů: 40 W (bas) + 20 W (výšky)

analogový vstup: symetrický, Combo XLR

vstupní impedance: 600 Ohm

vstupní citlivost: 0,775 Vrms (0 dBu)

ovládací prvky: vstupní citlivost, stand-by, síťový vypínač

magnetické stínění reproduktorů: ano

rozměry (v x š x h): 299 x 184 x 304 mm

hmotnost: 7,8 kg

Psáno pro časopis Muzikus