TC Electronic Mimiq Doubler - zvukový zdvojovač

Firma TC  Electronic vyrábí efekt, který se může zdát na první pohled neužitečný, zbytečný, tahající z kapsy kytaristovy peníze, věc kterou nikdo nechápe... Přesně to jsem si o tom myslel. Ovšem pouze do té doby, než jsem si poslechl nahrávky a než jsem si vlastní nahrávky vyrobil.

TC Electronic Mimiq Doubler - zvukový zdvojovač
TC Electronic Mimiq Doubler - zvukový zdvojovač

Nejlépe je si poslechnout nahrávky přímo ze stránek TC Eletronics (opravdu to dělá to, co na na narávkách je... není to podvod na posluchače), nicméně se pokusím popsat modelovou situaci, kdy se tahle krabička může opravdu hodit. Přijdete do nahrávacího studia, máte omezené finance a taky čas (a čas jsou peníze...). Ale přesto chcete mít slušnou (co nejlepší) nahrávku, a přitom nechcete laděním toho „správného“ zvuku strávit celý den a na nahrávání dvou nebo tří kytarových stop za sebou nemáte náladu. Zapojíte Mimiq Doubler do dvou aparátů... a zvukař snímá oba... (funguje to nejlépe ve stereu) a nahráváte. Doubler dodá kytaře prostor a „maso“, zvuk, který byste jinak pracně několik hodin ladili a nahrávali.

Tady můžeme namítnout, že to umí stereo chorus nebo stereo delay (flanger atd.) taky. No, neumí. Stereo chorusy a delaye sice dělají stereoprostor podobně... ale stále stejně a po chvíli to přestává být zajímavé... Mimiq dělá něco jako simulaci dvou a více kytar bez toho efektu „chorus“ a „flanger“. Zvuk trochu změní frekvenčně, trochu opozdí, a trochu rozladí. Ale dělá to jemně pomocí nějakého vymazleného algoritmu, takže tam neuslyšíme takové ty pravidelné vlny jako v chorusu. Je to víc přirozené, zvuk se nepřelévá ze strany na stranu, ale je rozdělen na dva kanály. Když to ve studiu zapojíte do dvou aparátů, můžete každý navíc trochu jinak nastavit a tím se to dostane na další level. To je veliké urychlení práce ve studiu nebo i doma na demo snímcích.

 

Má to smysl mono?

Po chvíli zkoušení jsem zjistil, že i na mono zvuku se dá najít plus. Chce to ale nastavit jemněji, dát efektu méně. Nicméně hlavní deviza je určitě ve stereozvuku.

 

Má to smysl na live hraní?

Když bude kytarista používat stereo zesilovač a stereo bednu (bedny) a bude spolupracovat se šikovným a vstřícným zvukařem, tak rozhodně ano. Jinak asi moc ne, protože zvuk při live má svá specifika a tenhle jemný efekt by asi v hluku sálu a při faktoru „běžný zvukař“ neměl moc výrazný vliv na celkový zvuk. Takže určitě do studia, live bude asi minoritní záležitost.

 

Vstupy a výstupy

Mimiq má dva jacky na vstupu a dva výstupní. Lze to tedy používat komplet stereo, nebo pro kytaru vstup mono (asi nejčastější situace) a na druhé straně nejlépe stereo. Stereo výstup je řešen tak, že z jednoho výstupního jacku leze levý a z druhého pravý (jako na většině přístrojů umožňujících mono/stereo je levý mono). To bohužel není na krabičce dost polopaticky znázorněno. Chybí tam to R a L. Takže nápis Stereo nad pravým (kanálem) výstupním jackem je poněkud matoucí a neznamená, že se do něj strká stereojack (kdyby to chtěl někdo do sluchátek - oba výstupu jsou na velký kytarový mono jack, takže nejdřív je to lepší prohnat mixpultem).

 

Ovládání

Mimiq má jednoduché ovládání. Tři potenciometry, jeden třípolohový páčkový přepínač a footswitch. Ten třípolohový přepínač přepíná tři typy efektu. První je jednoduché zdvojení, kdy se ke kytarovému (orig) zvuku přimíchává jedna další „virtuální“ kytara, pak dvě a nakonec tři. Potenciometr Tightness, který je veprostřed, přidává intenzitu efektu. Potenciometry pod ním jsou pro pravý a levý kanál. Kde pravým potenciometrem Dry ovládáme volume levého kanálu, kde je čistý zvuk a levým potenciometrem Effect pravý zefektovaný kanál (ano je to obráceně).

 

Závěr

Mimiq je určen pro nahrávací studia a pro home recording. I v domácích podmínkách s ním lze snadno docílit široký a hutný zvuk, který jinak horko těžko ladí zvukaři v profi studiích. Je to úspora času i peněz pro ty hudebníky a zvukaře, kteří potřebují často a rychle nahrávat slušné demo snímky nebo profi nahrávky.

 

Info:

TC  Electronic Mimiq Doubler je zvukový zdvojovač. Kytary (a vlastně cokoli) po prohnání efektem pak znějí v širokém stereu (jako kdybyste dělali práci s několika nahranými stopami).

Cena je 3590 Kč.

Plus:

široký a hutný stereo zvuk

snadné ovládání

Mínus:

Pro puristu to může být trochu podvod na posluchače.

Cena není úplně lidová.

 

Technická specifikace:

Ovládání Tightness, Effect, Dry
Třípolohový přepínač Dubs
Vstupy 2x jack 6,3 mm
Výstupy 2x jack 6,3 mm
Rozměry 93 x 48 x 48 mm
Hmotnost 220 g
Bypass true
USB konektor ano/pro upgrade firmware
Napájení 9V baterie/adaptér

 

www

www.tcelectronic.com

Psáno pro časopis Muzikus