6/2017

Editorial

  • Jestlipak vám něco říká pojem „čtyřdírovka“? Ne? Že bych byl takový pamětník? A nakonec možná jo. Čtyřdírovka byla reprobedna, a pěkně velká. Patnáctipalcový reprák se svými okraji schovával za zaoblený tlamovitý zvukovod a v horní a dolní části bylo po dvou dírách coby otvory bassreflexu. Odtud tedy její název. Jinak to byla bedna zkonstruovaná firmou JBL pro jejich repráky. Označení nesla JBL 4560, zadejte do Googlu, a hned uvidíte. A rozhodně to byla dvouchlapovka s těmi klasickými zapuštěnými madly po stranách. A kdy jsem si na ni vzpomněl? Při pročítání článku o historii Turbosoundu. Náš redaktor Mojmír Mohapl zde vypráví příběh začátků této firmy, která v dřívější době byla etalonem velkých aparátů, kdy se, a dovolím si použít výraz, tradovalo, že zvučení velkých prostor a velký výkon aparatury je protimluv. Zakladatel Tony Andrew to prý nevěděl nebo nerespektoval a nazvučil festival Glastonbury. Celé to posunul už jen tím, že rozdělil frekvenčně zvuk a bedny udělal na míru pro tato pásma, což se tenkrát ještě nedělalo.

    Když už jsem měl založenou první kapelu, tak vznikl problém s ozvučením. A mně se povedlo někde sehnat dílenský výkres čtyřdírovky. Originál, bylo to trochu jako svátost. A tak i když se okolo ještě moc nevědělo, jak takový normální PA systém vypadá, pustili jsme se s basákem Luďkem do stavby. V Tuzexu měli stopadesatiwattové patnácky JBL, tak se jelo do Prahy. A protože ještě nebyly tenkrát akuvrtačky, tak Luděk, když viděl svoje rozhadrované ruce od šroubováku, řekl, že už nikdy více. Ale nakonec se to vyplatilo, dodělali jsme tlamy (tam jsme měli dokonce osmnáctky) pod čtyřdírovky a ještě v Tuzexu zakoupili horny Celestion. Přesně jako v Turbosoundu jsme měli aparát rozdělený na více pásem.

    Dnes asi většina kapel netuší, přes co jsou tlačeni do publika. Ale začíná nám festivalová sezóna, a tak se stačí rozhlédnout. Čtyřdírovky asi už neuvidíte, dnes to je samej banán a po stranách hradby subwoferů. Ale musím říci, že zvuk měly pěknej. Užívejte léta a festivalových pódií.

Články v tomto čísle