Tycoon Cajon Acrylic a Bongos Concerto - něco pro perkusisty

Tycoon Cajon Acrylic a Bongos Concerto  - něco pro perkusisty
Tycoon Cajon Acrylic a Bongos Concerto - něco pro perkusisty

Jeden z nejoblíbenějších perkusivních nástrojů je bezesporu cajon (čti kachon). Tato „bedýnka“, na které se sedí, zažívá již řadu let celosvětový boom, mohu-li to tak nazvat. Je vyráběn celou řadou firem v rozličných podobách, z rozličných materiálů. Co nástroj, to trochu jiný zvuk. Je velmi oblíben perkusisty i bubeníky pro svůj specifický zvuk, praktickou velikost a přenosnost. Hodí se do různých druhů hudby, vyšel ze španělského flamenca, používá se v rumbě a latinskoamerických rytmech všeho druhu. Jeho zvuk také zdařile imituje i poněkud komornější zvuk bicí soupravy. Nedivím se tedy, že cajon se objevuje v nabídce všech firem specializujících se na výrobu perkusí. K té patří tedy i firma Tycoon, sídlící v thajském Bangkoku. Byl jsem zvědav, co se pod názvem Colored Acrylic skrývá.

 

Viděl jsem již mnoho druhů cajonů, ale jaké bylo mé překvapení, když jsem z krabice vytáhl celoplastový načervenalý a průhledný nástroj. Tak takový jsem ještě neviděl...

 

Materiál

Už z názvu logicky vyplývá, že nástroj není ze dřeva, tedy tělo nástroje není ze dřeva. Jde o nástroj, jehož všechny stěny, kromě přední rezonanční, jsou z umělé hmoty, akrylátu. Rohy jsou efektně zaobleny, barva je temně rudá, trochu průhledná. Je to efektní a jde o velmi krásně designově ladně vyvedené tělo střední velikosti. Aby tělo cajonu nesedělo přímo na zemi, sedí na čtyřech silných gumových nožičkách. Nástroj se tak neničí a pomáhá to samozřejmě i zvuku. Na sedátku je hezky vyvedeno logo firmy.

 

Přední deska má rozměr 20 x 11,5 palců (50,4 x 29,2 cm) a je ze dřeva - černého makahu. Uchycena je po obvodu malými černými křížovými šroubky. V horní části, tam kde se hraje prsty, je pět šroubků. Ty můžete mít utažené a docílíte tak suchého tiššího zvuku, nebo je povolíte, vznikne tak mezera mezi tělem cajonu a přední deskou, čímž je úder silnější. Možno uzpůsobit podle chuti a momentální potřeby.

Zadní strana je též z akrylátu, uprostřed s kulatým rezonančním otvorem. Tělo je vyráběno ručně.

 

Zvuk nástroje, hra

Charakteristický zvuk cajonu vzniká uvnitř bedýnky, kdy k přední straně bývá uchycený struník nebo většinou, stejně jako u tohoto nástroje, struny. Zde jsou napnuty čtyři struny, které jdou do tvaru písmene V. Jsou vždy po dvou zevnitř přichyceny k desce, na kterou se hraje, suchým zipem, aby lépe doléhaly a zvuk byl tak čistší a sušší. Po odlepení suchých zipů měl nástroj temný basový zvuk, logicky bez dozvuku strun, tedy postrádající charakter nástroje. Suchý zip jsem vrátil na své místo. Nástroj zněl vyrovnaně ve všech tónech - silný bas i otevřený tón. Při hře u horního kraje nástroje zněl kovový dozvuk strun, který trochu kalil čistotu tónu.

 

Uvnitř těla nástroje je na kolmé liště přichycen klíček, kterým lze na spodní straně - dně cajonu - dvěma šroubky libovolně napínat struny a podle chuti tak mírně měnit výsledný zvuk.

 

Po doladění můžete klíček opět vrátit na své místo. Velmi jednoduché a chytré.

 

Závěrem

Na nástroj se mi hrálo velmi pohodlně, je to kvalitní nástroj s charakteristickým zvukem, velmi podařený po designové stránce. Působí celkově velmi sympaticky a opět mne výrobek od Tycoonu velmi příjemně překvapil. Je vidět, že tato firma, která se od 90. let osamostatnila a proniká na světové trhy, to myslí s kvalitou svých nástrojů velmi vážně.

 

Info:

Testovaný nástroj je stále populárnější nástroj cajon střední velikosti, od firmy Tycoon, zde netradičně vyroben z akrylátu. Cena je 6200 Kč.

 

Plus:

netradiční a povedený design

 

Mínus:

lehký kovový dozvuk při hře u horního okraje nástroje

 

Bongos Concerto Series Red Finish

Dnes se podíváme opět na nástroj firmy Tycoon, sídlící v Bangkoku v Thajsku. Jako další bicí nástroj z kubánské rodiny bubnů, který se mi dostal pod ruku, je bongo ze série Concerto, v barvě červené.

 

Bongo je jeden z nejpopulárnějších bicích nástrojů, který každý perkusista používá pro charakteristický a určující zvuk. Rozeznívá se dlaněmi a prsty. V souhře s kongy tvoří pilíř kubánských rytmů. Jelikož jsem od této firmy ještě na žádné bongo nehrál, byl jsem zvědav a také velmi příjemně překvapen.

 

Materiál a mechanika

Bongo je nástroj, který tvoří vlastně dva bubínky - s vyšším zvukem se jmenuje macho(samec) a hlubší je hembra (samice) -, které jsou k sobě spojeny patkou. Tvoří tak nedělitelný klasický set.

 

Nástroj je vyroben v Thajsku ze dřeva siamského dubu (Siam Oak), které je pěstováno v jižní části Thajska na plantážích k tomu přímo určených. Je zajímavé, že Tycoon Percussion se snaží co nejlépe přistupovat k životnímu prostředí, proto sami vlastní plantáže siamského dubu, které údajně každých sedm let obnovují. Nepoužívají žádné jiné, než vlastními prostředky vypěstované dřevo, a zátěž na životní prostředí je tak minimální. Každý dřevěný nástroj má cedulku - certifikát, že stromy jsou z ekologických plantáží, šetrné k planetě.

 

Povrchová úprava nástroje je červený lesklý lak temnějšího zbarvení. Těla jsou ozdobena frézovaným vlisem, spojena pevnou dřevěnou patkou. V kombinaci se stříbrnou mechanikou je celek velmi podařený.

 

Mechanika je stříbrná celochromová, což mám osobně radši než mechaniku černou (samozřejmě s kvalitou to nemá co dělat, jde vyloženě o subjektivní estetické vnímání).

 

Horní ráfky jsou kulaté, pohodlné, šetrné k vašim rukám. Napínají se čtyřmi dostatečně silnými šrouby, , které jsou všechny zakončeny černými pryžovými ochrannými čepičkami, které chrání proti poškrábání.

 

Zvuk nástroje

Na nástroj bongo se natahují kozí kůže tenčí než na konga. K sadě se dodává ladicí klíček. Po utažení má znít vyšší macho - 7” - hodně vysoko, nižší Hembra - 8,5” - se ladí tak do tercie, kvarty. Po dostatečném napnutí mělo bongo správný suchý zvuk, ale trochu temnější, ne tak zvonivý a jasný, jak by, hlavně macho, mělo mít.

 

Závěrem

Dobře udělaný nástroj hezkého designu s kvalitní chromovou mechanikou, každý detail doladěný. Vyrovnaný zvuk ovšem s temnějším zvukem. Nástroj velmi kvalitní po všech stránkách.

 

Info:

Testovaný nástroj je bongo od firmy Tycoon, rozměrů 7 a 8,5”. Cena je 2443 Kč.

 

Plus:

stříbrná mechanika, nástroj je lehký, hezký design

 

Mínus:

zvuk u testovaného nástroje s menším rozměrem - macha - není tak zvonivý, jak by měl být

Psáno pro časopis Muzikus