4/2012

Editorial

  • V dubnu za kamny dle lidových pranostik sice stále budem’, v dnešním globálně otepleném světě však spíše vytáhneme ze skříně pumpky a vyrazíme po dlouhé zimě někam do přírody. Příchod jara je spojován s celou řadou tradic. Mezi ty nejoblíbenější pak patří tzv. apríl spadající na 1. duben. První zmínka pochází ze 16. století a v českém prostředí se pak tenhle obyčej zabydlel někdy v druhé polovině 17. století (první písemná zmínka pochází z roku 1690 z pera Bartoloměje Chrystellia z Prahy). Původ tradice je nejasný, a ani seriózní badatelé se většinou neshodnou. Je třeba si uvědomit, že duben byl vždy vnímán jako začátek nového roku - příchod jara. Lidé byli rádi, že přežili dlouhou zimu a slavili veselím a ze svých bližních si rádi vystřelili. Duben byl v Evropě od pradávna považován za zlomový měsíc, a proto se slavil jak jeho první (apríl), tak poslední den (pálení čarodějnic).

    Církev měla vždy ve zvyku lidové a pohanské zvyky „pokřtít“ a přičlenit k nim nějakou (většinou biblickou) událost. Již v 6. století takhle „zlegalizovala“ pohanské svátky jarní rovnodennosti. Jednoduše na něj „naroubovala“ oslavu vzkříšení Ježíše Krista, čímž oficiálně vznikly Velikonoce (veliká noc vzkříšení). Tyhle násilné uzurpace zaběhlých svátků a tradic byly většinou úspěšné, církev správně usoudila, že lidem jde o především o veselý a slavnost jako takovou, nikoli o původ. Podobně se snažila „vysvětlit“ i apríl. Prsty v tom měl mít zrádný Jidáš, který se měl právě 1. dubna narodit. Nesmí se proto tento den údajně věřit všemu, co se řekne. Ale to jsme odbočili daleko.

    Apríl je obzvláště oblíben u všech pisálků a novinářů. Jednou za rok můžou beztrestně vypadnout ze své serióznosti a vypustit kachnu nebo hoax. Problém nastane, když čtenář preventivně nevěří žádnému článku v dubnovém plátku, a to ani naprosto seriózní odborné studii! Rozhodli jsme se proto letos na aprílové články rezignovat. Dubnové vydání Muzikusu tedy berte stoprocentně vážně!

    Muzikant je od přírody tvor zlomyslný a na nějaký ten nejapný žertík nečeká na první dubnový den. Věříme tedy, že jste si hloupých žertů ze strany spoluhráčů užili během roku více než dost. Muzikusu ale můžete zcela důvěřovat. Ačkoli jsme sami také muzikanti, jsme tak trošku světlou výjimkou, nebo že by...

Články v tomto čísle