Vox Ice 9 - nový overdrive Joe Satrianiho

Vox Ice 9 - nový overdrive Joe Satrianiho
Vox Ice 9 - nový overdrive Joe Satrianiho

Představovat amerického kytaristu jménem Joe Satriani by bylo příslovečným nošením dříví do lesa. Všichni jeho příznivci si jistě nenechali ujít nedávnou pražskou zastávku evropského turné k aktuálnímu albu Black Swans and Wormhole Wizards. Na stránkách Muzikusu jsme si také před časem představili tři efektové pedály, které tento kytarový velikán vyvinul ve spolupráci se společností Vox. A protože mezitím „Satch“ ani designéři firmy Vox nezaháleli, máme tu čtvrtého bratříčka - overdrive pedál, který dostal jméno po skladbě ze slavného Satrianiho alba Surfing with the Alien z roku 1987.  

Ledově cool

Výrobky firmy Vox se dle mého názoru vyznačují velmi stylovým a vydařeným designem, který perfektně kombinuje vintage vzhled s moderním provedením. Ice 9 je na první pohled nepřehlédnutelná kovová krabička ryze hranatých tvarů, tentokrát nalakovaná bílou barvou (červený Satchurator a zelený Time Machine z této Satrianiho efektové řady vypadají prakticky totožně). Protože je krabička bílá, její čtyři potenciometry ve tvaru kuřecích hlav (tzv. chickenhead knoby - originální prvek a poznávací znamení designu výrobků Vox) tentokrát nejsou krémové, nýbrž tmavě modré, aby lépe vynikly. To celé, včetně zářivě modře svítících diod, vypadá skutečně „ledově“, přesně podle názvu. Nad kuřecími zobáky nalezneme přepínač mezi dvěma mody tohoto overdrive - Vintage a Modern. A konečně ve spodní části krabičky dva nožní spínače s diodami. A teď si pojďme říci, co to umí.

 

My chceme víc!

Nabídnout v jednom efektu více, než nabízí ostatní krabičky, to je, myslím, základní myšlenka kolaborace Joe Satrianiho a vývojářů firmy Vox. Ice 9 disponuje dvěma různými režimy overdrive - Vintage má klasický, teplý a kulatější zvuk, režim Modern pak za pomoci germaniové diody zní ostřeji a agresivněji. Pomocí čtyř potenciometrů (zleva Gain, Tone, Bass a Volume) můžeme nastavit úroveň zkreslení, tónovou clonu, charakter basových frekvencí a celkovou hlasitost. Na rozdíl od většiny obyčejných overdrive pedálů tak máme možnost opravdu detailní práce se zvukem. A konečně dva nožní spínače - levý On zapíná overdrive, pravý More ještě více nakopne vybuzení gainu (efekt je nejvýraznější při gainu nastaveném na nižší polohu). Ovladač More (anglicky „více“) je ryze Satrianiho patent, najdeme ho i na distortion pedálu Satchurator. Tak mě napadá, zda-li se Joe nenechal inspirovat videoklipem Michaela Jacksona Black or White, ve kterém je knoflík Volume na kytarovém zesilovači označen polohami Loud (hlasitý), Louder (hlasitější) a Are You Nuts? (zbláznil ses?). Ale zpět k naší krabičce. Osobně jsem při testování tohoto overdrivu ocenil především různorodost zvuku, jaké lze docílit při nepatrném pootočení toho či onoho ekvalizéru, od kulatého bluesového až po nabroušenou metalovou pilu. A to vše při zachování naprosto jednoduchého ovládání.

 

Joe napovídá...

Pokud patříte stejně jako já k uživatelům, kteří zásadně nečtou manuály (dokud není opravdu nejhůře), tentokrát do něj nahlédněte. Naleznete v něm totiž nákresy několika konkrétních nastavení ovladačů přímo od Satche spolu s popisem, jakého zvuku pomocí toho či kterého ekvalizéru dosáhnete. Sečteno a podtrženo, Ice 9 je vynikající overdrive pedál s velkou zvukovou variabilitou a snadným ovládáním, který vás nadchne, ať už jste fanoušky Joea Satrianiho, či jen hledáte kvalitní a univerzální kytarový efekt.

 

Info:

Ice 9 je plně analogový podlahový overdrive efekt k elektrické kytaře vyrobený v Japonsku firmou VOX za důsledného dohledu Joe Satrianiho. Orientační prodejní cena s DPH je 3358 Kč.

 

Plus:

design

zvuk

ovládání

 

Mínus:

součástí balení není AC adaptér, nutno dokoupit

 

ovladače: Gain, Tone, Bass, Volume, spínač On/Off,  spínač More, Vintage/Modern přepínač

vstupy/výstupy: 6,3 mm In/Out

rozměry: 143 x 121 x 57,5 mm

hmotnost: 600 g

napájení: 9V baterie/AC adaptér

 

Společnost Vox patří k nejznámějším značkám hudebního průmyslu a její výroba zahrnuje elektrické kytary a baskytary, aparatury, efekty, elektrické varhany a další příslušenství. V roce 1958 uvádí na trh legendární kytarový aparát VOX AC15, předznamenávající zásadní zvuk nadcházejících let šedesátých, jež si bez loga této firmy dnes jen těžko dokážeme představit. Potíže, kterými společnost procházela po odchodu jejího zakladatele Thomase Waltera Jenningse, ukončil v devadesátých letech japonský koncern Korg, který značku koupil a umožnil její další prosperitu.

Psáno pro časopis Muzikus