Warwick Rockbass Star Bass 5 string FL - pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara

Je mým velkým potěšením představit hvězdnou poloakustickou bezpražcovou pětku od firmy Warwick. Bílého bratra této zlatavé krásky jsem již testoval a mé srdce zaplesalo, když mi pro test byla nabídnuta i tato povedená bezpražcová verze. Po vybalení tohoto nástroje z krabice mi spadla brada, jemná zlatá metalíza vypadá na basové lubovce opravdu velmi působivě.

Warwick Rockbass Star Bass 5 string FL - pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara
Warwick Rockbass Star Bass 5 string FL - pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara

Design podtrhuje černobílý lem, který jemně vyzdvihuje křivky těla. Majestátně působí i krk, který je ve stejné barvě jako tělo a hlava nástroje. Vše příjemně koresponduje s hardwarem a snímači v chromu. No dobrá, to, že je basa nádherná, nic neznamená, a tak tedy pokračuji střízlivějším popisem psaným na zemi, a ne v oblacích.

Ta basa je fakt krásná! :-) Ale nenechme se zmýlit designem! Přesto že design je v duchu retra, všechny prvky, ale i konstrukce nabízejí pocit, hratelnost, pohodlí a především zvuk moderního nástroje. Rockbass je levnější řadou firmy, která se vyrábí v Číně. Nenabízí množství variant jako nástroje vyráběné v Německu, nicméně jde o čistě zpracované kvalitní profesionální nástroje, vyrobené obdobnou technologií jako ty německé. V použitém hardwaru firma opět většinou nedělá rozdíly. U Star Bass Rockbassu používá Warwick totožné materiály pro všechny modely, tedy až na model Flamed Maple, kde je použitý plaménkový javor. Rozdíl mezi pražcovou a bezpražcovou verzí najdeme pouze v použitém materiálu pro hmatník. U pražcových nástrojů používá Warwick palisandr, na těch bezpražcových eben. Krk je vyrobený z javoru a je prokládaný proužky dřeva ekanga. Krk s příjemným profilem C je tak akorát, žádné párátko, ani žádný tlusťoch. Tělo je vyrobené z javoru. Nechybí pro nástroje Warwick typická dvoudílná kobylka a nultý pražec Just-A-Nut III, tedy komponenta s možností nastavení výšky strun na nultém pražci. Ladicí mechaniky jsou opět od Warwicku a jsou na hlavě v typickém šikmém uspořádání. Retro designu perfektně sednou i velké pasivní vintage jednocívkové snímače firmy MEC. Ovládání elektroniky je klasické, tedy hlasitost a tónová clona pro každý snímač zvlášť. Třípolohový páčkový přepínač slouží po výběr snímače u kobylky nebo u krku či pro kombinaci obou snímačů současně. Nechybí mechanismus zámků popruhu. Celkový retro design podtrhují otvory v přední desce ve tvaru písmene f.

Warwick Rockbass Star Bass 5 string FL - pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara
Warwick Rockbass Star Bass 5 string FL - pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara

Zvuk a pocit ze hry

Při hře na sucho nástroj doslova přenese své vibrace do hráčova těla. Při volbě kobylkového snímače se baskytara rozezpívá a umí zaznít tónem à la Jaco Pastorius, při volbě obou snímačů najednou je zvuk logicky měkčí a hladší. Pokud nebudete používat vibrato a budete dobře ladit, StarBass bude znít téměř jako pražcová basa. Každý tón na hmatníku se ochotně rozezní, lidově řečeno „ta basa prostě valí“. Možnost seřízení výšky strun na kobylce, ale i na nultém pražci umožní nastavení ideálního komfortu. Totožné pocity jsem popisoval už při testu pražcové verze, tento nástroj je prostě něčím víc, než se zdá být. Je to něco jako dragster s náznakem karoserie veterána. Pocit ze hry je opravdu příjemný, baskytara se díky akustickému podílu dobře prosazuje v kapele. Příjemným aspektem je i samotná hmotnost nástroje, která se pohybuje těsně pod hranící čtyř kilogramů. Někomu může vadit ostrá hrana těla, což je citelné především v místě, kde se pravé předloktí (praváka) setkává s tělem nástroje. Myslím, že je vše věcí zvyku. Design výřezů těla v místě, kde se setkává krk s tělem, rovněž neumožňuje pohodlný přístup levé ruky do nejvyšších poloh na hmatníku. Odpovědí je opět skvělý retro design. Vzpomeňme, že i ženy nosí méně pohodlnou obuv a oblečení, protože funkční výrobky se zárukou stoprocentního pohodlí (např. tepláky) ne vždy a všude oslní i svým designem. Doporučuji nástroj vyzkoušet, nebo alespoň shlédnout ukázky na YouTube. Osobně mě nadchli hráči jako Jordi Gaspar nebo Pertybass. Věřím, že nebudete věřit vlastním uším, jak tato basa hraje.

 

Info:

Warwick Rockbass Star Bass 5 String FL je pětistrunná bezpražcová elektroakustická baskytara v retro designu, ale s překvapivým zvukem a komfortem nástrojů současných. Cena je 38 537 Kč.

 

Plus:

zvuk

design

zpracování

hardware

elektronika

 

Mínus:

méně pohodlná akce levačky (pro praváka) v nejvyšších polohách hmatníku

 

Technická specifikace

nultý pražec Just-A-Nut III
kobylka dvoudílná Warwick
struny Warwick Red Strings .045–.135 (42301M)
hmotnost 3,9 kg
menzura 34” long scale
rádius hmatníku 26“
tělo javor
krk javor/ekanga
hmatník eben
snímače MEC (pasivní vintage jednocívkové)

 

... mimochodem, tato baskytara je opravdu nádherná! :-)

 

Web

www.warwick.de

Psáno pro časopis Muzikus