Zoom G9.2TT a G7.1UT - bytelně provedené multiefekty

Zoom G9.2TT a G7.1UT - bytelně provedené multiefekty
Zoom G9.2TT a G7.1UT - bytelně provedené multiefekty

Po otevření krabice jsem spatřil cosi, co silně připomínalo umělohmotnou hračku z pouti. Po bližším ohledání se však ukázalo, že hračka je to kovová, velmi bytelná, solidně provedená a navíc - je to zajímavý a dobře vybavený kytarový multiefekt.

První dojmy

Ještě pečlivější ohledání odhalilo kovové knoby s hladkým a příjemně tuhým chodem (mohly by ale být dál od sebe, nevejdou se mezi ně ani štíhlé dívčí prstíky - testováno), skvěle udělané nášlapné spínače (klasické "čudlíky") a dva pedály (představoval bych si plynulejší chod, ale není to žádné neštěstí). Odezva multiefektu je nevídaně rychlá. Pokud něčím pootočíte, na displeji (poměrně deailním, větší by však neškodil) se vám ihned zobrazuje aktuální hodnota příslušného parametru. Nejzajímavější atributy představuje originální řešení zapojení lampových obvodů (dvě lampy typu 12AX7, o jejich použití se rozepíšu později), velmi rychlá změna efektu (pouhých 7 ms!), chromatická ladička, všechny běžné typy efektů (kompresor, reverb, delay, phaser, flanger, chorus, tremolo, noise gate, ekvalizér, simulace kabinetu). Především pak možnost USB propojení s počítačem, digitálního nahrávání a použití multiefektu jako audio rozhraní pro DAW (přiložen je software Cubase LE). Škoda, že USB kabel není součástí dodávky. Nečekejte v této recenzi podrobný popis všech tlačítek, způsobu zapojení a málem i návod, jak přístroj vybalit z krabice. Od toho máte přiložený manuál v českém jazyce a fotografii zde u textu. Spíše se zaměřím na to podstatné - funkce, dojmy z používání, a především zvuk.

 

Zvuk

Největší radost mi udělaly lampové moduly Energizer a Accelerator, pomocí kterých můžete váš zvuk kdykoli jemně okořenit dle chuti, či ho poměrně zásadním způsobem přetvořit. Každopádně dodávají digitálnímu efektu tolik žádoucí lampový prvek a pracovat s nimi je skutečná radost. Navíc na vás při hraní vesele svítí. Acceleratorem můžete namíchat ideální podíl elektronkového a tranzistorového zesílení signálu ještě před efektováním, přičemž lampu lze použít k oteplení zvuku, či ji přebudit až do slušného crunche. Energizer volitelně zesiluje pásmo okolo 2 kHz, lze nastavit i charakter elektronkového zvuku, od teplého a plného až po kousavý a ostrý.

Reverb je překvapivě kvalitní. Tento efekt bývá nejslabším článkem podobných zařízení, což je logické, protože cena dobrých studiových reverbů začíná zhruba tam, kolik stojí celé multiefekty. Zoom zní velmi slušně, netrpí nijak výrazně oním klasickým digitálním "chvostem" a lze s ním dosáhnout velmi příjemných výsledků. Na koncerty či do zkušebny nebo na nahrávání dema v polních podmínkách určitě plně postačí. Na plnohodnotné použití do studia mu však přece jenom chybí určitá brilance, charakter (pro nějž jsou často vyhledávané staré, ale ve své době highendové reverby, dnes sehnatelné za zlomky původní ceny) a v neposlední řadě jistá samozřejmost a rezerva v projevu. Někomu také může připadat poněkud chladný. Ale jak už jsem řekl, kvalitou tohoto "veledůležitého" efektu mě Zoom mile překvapil, čekal jsem ho horší.

Delaye nabízejí detailní a široké možnosti nastavení. Způsobů využití je nespočetně, záleží jen na zkušenosti a fantazii uživatele. Skvělý je typ Air, jenž vytváří velmi dobře znějící prostorový efekt, který může často zastoupit reverb.

Dále mě zaujala simulace akustické kytary. Zní velmi použitelně - což je ta největší lichotka, jaké se může podobnému efektu v současnosti dostat. V rámci snahy o realističnost doporučuji stáhnout hodnotu Presence, jinak je zvuk příliš "ucinkaný", což je známá chyba začínajících zvukařů pokoušejících se nazvučit akustickou kytaru.

Překvapil mě velmi agresivní ringmodulator, jeho industriální nádech se mi opravdu moc líbil. Ve spojení se simulací akustické kytary je zvláště působivý efekt Ensemble, nádherně rozšíří zvuk do prostoru. Z kategorie efektů určených spíše pro pobavení je Step, jakési arpeggio ovládané drženým tónem kytary.

Zoom G9.2TT a G7.1UT - bytelně provedené multiefekty
Zoom G9.2TT a G7.1UT - bytelně provedené multiefekty

Zkreslení a simulace aparátů

Mezi zkresleními je možné zvolit presety, napodobující mnoho známých stompboxů, jako například Boss DS-1, MT-2 Metal Zone, Pro Co RAT, Marshall Guvnor, TS-808... Charakterem se jednotlivé modely blíží předlohám, ale detailní podobnost myslím nemá cenu řešit. Chcete-li mít mermomocí z nějakého důvodu zvuk originálu, kupte originál, chcete-li dobrý distortion/overdrive, vyzkoušejte si, zda vám vyhovuje, jak zní simulace. O flexibilitě nastavení ani nemluvě. Nezáleží přece na názvu presetu, ale na tom, co se nakonec line z reproduktorů. Totéž platí o simulaci aparátů (teď nemyslím nenapodobitelného experimentátora Apparata). Zoom sice nabízí napodobení mnoha klasických modelů značek Fender, Marshall, Mesa/Boogie, Hughes & Kettner, Vox a podobně, ale rozhodující je, že ten "svůj zvuk" si může najít každý trpělivý uživatel. Puristy fixované na určitou značku a model čehokoli už z principu nejspíš nikdy neuspokojí žádná digitální simulace (legrační o mnohém vypovídající však bývají poslechové testy naslepo, kdy se takovým "odborníkům" často více líbí digitální zdroj). Šíře zkreslení je od jemného, nakřáplého zvuku až po naprostý extrém různých druhů (industriální, hutný, zahlcený).

 

Závěr

Zoom G9.2tt je, soudě dle uživatelských recenzí na internetu, velmi vysoko hodnocený multiefekt. Ne nadarmo. Nabízí široké možnosti použití, bytelné provedení (škoda jen laciného designu a několika drobných nedostatků, které jsem popsal výše) a v neposlední řadě velmi dobrou cenu, díky níž si tuto kompletně vybavenou zvukovou laboratoř jistě mohou dovolit i nemajetní hráči. A záleží jen na jejich šikovnosti, zda se za svůj zvuk budou muset stydět, či nikoli. Ovládání nepatří k nejsnadnějším, dá se na něj však rychle zvyknout. Odměnou vám bude poměrně komfortní a velmi rychlá práce. Na trhu je také levnější a menší bratříček Zoom G7.1 ut, který má jen jeden Expression pedál, neobsahuje modul Accelerator, ale jinak je funkčně téměř stejný.

 

Info:

Zoom G9.2tt a Zoom G7.1ut jsou nové, bytelně provedené multiefekty nabízející široké možnosti za přijatelnou cenu 8690 Kč (G9.2tt) a 11 680 (G7.1ut).

 

Plus:

velmi dobré mechanické provedení

lampové moduly Energizer a Accelerator

rychlost odezvy a přepínání efektů

všechny efekty si drží vysokou úroveň zvuku

 

Mínus:

knoby jsou příliš blízko u sebe

ovládání hlasitosti sluchátek by nemuselo být vzadu

chybí USB kabel, je nutno ho dokoupit

design

Psáno pro časopis Muzikus