Zoom SB 246 - streetboxx

Zoom SB 246
Zoom SB 246

Streetboxx je zařízení spojující sekvencer, sampler a multiefekt do jedné kompaktní, přenosné plastové krabičky. Obsahuje podsvícený displej, svítící tlakově citlivá tlačítka, MIDI a audio vstup, sluchátkový výstup s regulací hlasitosti... Co se týče zvuků, najdeme v něm přes pět set samplů určených především pro hip hop.

Pokud doufáte, že vám Streetboxx může sloužit jako automatický bubeník plný realistických zvuků, asi budete zklamáni. Tato mašinka je evidentně určena pro elektronickou produkci a naprostá většina samplů je směřována tímto směrem. A jak hraje? Není to špatné. Na první poslech překvapí údernost zvuků, na maximální sílu stisku tlačítek perkusivní zvuky docela pěkně "kopou", což je jednoznačné plus. V nabídce jsou různé ruchy, scratche a jiné "vinylové" zvuky. Streetboxx obsahuje také samply kytar, smyčců a dalších náladotvorných nástrojů. Nahrané jsou dobře a budou se jistě hodit. Basy nehrají tak pevně a průrazně, jak bych si představoval, ale to bude tím, že mám zkušenosti s mnohem dražším vybavením určeným pro úplně jinou cílovou skupinu. Kromě typických hiphopových subbasů zde najdeme například acidové zvuky ve stylu tb303. Chybí mi víc realistických bicích zvuků. Ne všechny, obzvláště syntetické zvuky, jsou zajímavé. To je ale čistě věc vkusu.

Streetboxx jistě není použitelný jen pro klasický hip hop, umím si představit, že s ním lze vytvářet i podklady pro jiné příbuzné styly (R´n´B, abstraktní hip hop a la DJ Krush...), i když asi ne plnohodnotně.

Co si budeme namlouvat, jedná se o hračku, nikoli o profesionální kus hardwaru. Nicméně mnoho zvuků, které obsahuje, je opravdu seriózně použitelných. Pro začínajícího, mladého producenta nebo hiphopovou kapelu, která má hluboko do kapsy, nevlastní počítač, ale potřebuje něco levného a šikovného, se na první hudební pokusy nemusí jednat o špatnou volbu. Doporučuji zajít do obchodu a pohrát si. Možná zjistíte, že Streetboxx za 4990 Kč je pro vás to pravé.

 

Technická specifikace:

USB rozhraní: ne

MIDI In/Out/Thru: In/ne/ne

zálohování pomocí Sys: Exne

počet presetů továrních/uživatelských: drum kity 80/47, patterny 210/301

výstup na sluchátk: aano

expression pedál: vstup na foot switch

napájení: nutno dokoupit

slot na paměťovou kartu: ne

rozměry: 217,9 x 182,6 x 35,5 mm

konstrukcep: last, dole kov

váha: 680 g

editace parametrů: tlakově citlivá tlačítka

mikrofonní vstup: audio in

displej: podsvícený LED

zvuková kvalita: 16 bitů/44,1 kHz

manuál/návod k obsluze: cz

další příslušenství: volitelně foot switch

Psáno pro časopis Muzikus