Freeware - Silák na MIDI: SynthFont

Freeware - Což takhle, abys sis... Abyssmedia BPM Counter
Freeware - Což takhle, abys sis... Abyssmedia BPM Counter

Zjišťuji zajímavý paradox, že s MIDI soubory buď nedělám skoro nic (kromě vytváření a ukládání), anebo toho naopak potřebuji udělat hodně (editovat, efektovat, exportovat). Pro druhou variantu je možné využít i nějaký ten „frývérek“. A jednou z možností je právě SynthFont.

 

Autoři říkají, že primárně je určený pro editaci a přehrávání MIDI souborů. Jsou skromní, možnosti využití jsou široké. Pro přehrávání MIDI tu máme základní funkce jako nastavení rychlosti, hlasitost a možnost zapnutí metronomu. Na panelu je posuvník pro snazší přesun v čase.

 

Můžeme umístit značky, nechat běžet označený úsek v nekonečné smyčce nebo jen určitý počet opakování - na tuto funkci narazíme jen málokdy. MIDI si kromě přehrávání můžeme nechat vyexportovat do wav, a to buď za současného přehrávání - tedy konverze trvá tak dlouho jako přehrávání souboru - nebo necháme wav vygenerovat rovnou, což samozřejmě trvá podstatně kratší dobu. Příjemné je portfolio podporovaných hudebních formátů. Umí pracovat nejen s formátem wav, ale i s mp3, ogg, nebo flac.

 

Mezi „šikovné šikovnosti“ lze zařadit třeba virtuální klávesnici - piano pro drobné úpravy. Umí pracovat se „sběrnicemi“ podobně, jak to známe z DAW aplikací a jim přiřazovat efekty. Praktická je funkce tzv. arrangement souborů. Ty obsahují nastavení programu, efektů atd. Při otevření MIDI souboru si můžeme vybrat, zda se mají současně načíst data ze souboru Arrangement. Jeho aktivací si nahrajeme požadované nastavení. A konečně, umí přehrávat soubory i jiných formátů než MIDI, jako SFZ, Giga Sampler a další.

 

Na stránkách výrobce je hezký tutorial, který je sice statický, ale rozumně vysvětluje co a jak. Ovládání je ze začátku chaotické, rozložení obrazovky působí „přeplácaně“ a nepřehledně. Ale má to něco do sebe, po chvilce jsem tomu přišel na chuť a svůj názor poopravil.

 

Instalační balík je 7,1 MB velký soubor exe. Ke stáhnutí je též PDF s popisem změn a zabudovaných funkcí (cca 140 kB). SynthFont je k dispozici také jako VST instrument (nezkoušel jsem, ale měl by pracovat stejně). Doporučuji projít stránky výrobce, protože se jedná o rozsáhlejší projekt s širší podporou (podpůrné soubory ke stažení, nápověda atd.), než je u freeware zvykem.

 

www:

www.synthfont.com

Psáno pro časopis Muzikus