Galerie slavných snímačů 5. - Danelectro Lipstick

Galerie slavných snímačů 5. - Danelectro Lipstick
Galerie slavných snímačů 5. - Danelectro Lipstick

Nastal čas, kdy bychom se měli po humbuckerech také podívat na singly. Ale nezačneme klasikou Fenderem, ale jinou neméně slavnou záležitostí. Lipstick neboli „rtěnka“, jak se občas těmto snímačům také říká, patří do rodiny singlů, SC, single-coil snímačů neboli snímačů, které, jak již název napovídá, mají na rozdíl od humbuckerů jen jednu cívku. Výčet výhod a nevýhod a srovnání obou základních typů by vydal na hodně dlouhý článek, zde si můžeme jen hodně obecně říct, že singly produkují více ostrého, jasného tónu s preferencí vysokých a nízkých frekvencí, ale také obecně i více šumu. Humbuckery již svou konstrukcí šum výrazně eliminují, tónově se v základu pohybují zejména kolem hodně širokých středních frekvencí.

 

Lipstick dostal svůj název dle tvaru pochromovaného kovového krytu. Poprvé se objevil na kytarách Danelectro a dostal se k tomuto tvaru opravdu díky tomu, že výrobce, ve snaze co nejvíce ušetřit, tehdy použil přebytek nevyprodaných obalů rtěnek... Ty se opravdu objevily i na reedicích v letech 1990 a 2000.

 

Na rozdíl od řady ostatních konstrukcí má vinutí klasického Lipsticku jinou geometrii, kdy obaluje tyčovité magnety AlNiCo a to opačným vinutím. V současné době tento typ moc dalších výrobců nevyrábí, za zmínku ale určitě stojí Seymour Duncan s modelem SLS-1 a SSL. Zvuk je hodně projasněný, výrobce nepředpokládá, že by byl využíván zejména pro zkreslené rejstříky.

 

Když už jsme u těch singlů, tak si můžeme uvést krátký přehled těch nejznámějších. Vedle snímačů Fender a sérií Lace Sensor jsou to Gibsony P-90 či model Charlie Christian, snímače Gretsch řady HiLoTron, patří sem produkty Rickenbacker, od „horseshoe“ z 30. let po řady Toaster aHi-Gain, neměli bychom zapomenout ani na produkty DeArmond, které bychom našli na velkém množství kytar, včetně třeba Guild.

Psáno pro časopis Muzikus