Galerie slavných syntezátorů - Roland GR–33 Guitar Synthesizer, Roland VG–88 V-Guitar System

Galerie slavných syntezátorů - Roland GR–33 Guitar Synthesizer, Roland VG–88 V-Guitar System
Galerie slavných syntezátorů - Roland GR–33 Guitar Synthesizer, Roland VG–88 V-Guitar System

Roland GR-33 Guitar Synthesizer

"Třiatřicítka" představuje v současnosti vlajkovou loď syntezátorových produktů firmy. Toto polyfonní, osmačtyřicetihlasé zařízení vychází z předchozího modelu GR-30 a vedle řady zlepšení přináší i několik novinek.

GR-33 se tedy může pochlubit jednodušším, intuitivnějším ovládáním, přehlednějším rozvrstvením zvukových bank a vestavěným expression pedálem, kterým se dá i při hře řídit průběh některých nastavení a efektů včetně whammy. Překvapivá je i nabídka zvuků. V 36 skupinách zde uživatel najde na 384 různých nástrojů či jejich modifikací ve 128 uživatelských a 128 továrních presetech. Když pomineme problematickou kvalitu sekce strunných nástrojů (i když v SuperNylon se výrobci opravdu snažili), tak se v převážné většině jedná o velice kvalitní zvuky s vysokou věrností k originálním nástrojům.

Široká je i kolekce efektů. GR-33 jich nabízí na čtyřicet (včetně vzájemných kombinací), tradičně z nich nejlépe vycházejí modulátory a zpožďovadla, u ostatních hodně záleží na přiřazení k určitému nástroji. Velmi efektní je například Arpeggiator s padesáti různými patterny průběhu efektu.

 

Roland VG-88 V-Guitar System

Vysoce inspirativní záležitost, navazující na model VG-8. V podstatě zde můžeme funkci syntezátoru chápat jako velmi povedenou snahu o modeling, a to nejen aparátů, ale i samotných kytar. K výhodám široké nabídky VG-88 tedy patří simulace klasické, nylonové kytary, věrohodně zní i dvanáctistrunná kytara, kytarista si může svůj nástroj přeladit, aniž by musel sáhnout na kolíky ladících mechanik, stejným způsobem lze i simulovat použití kapodastru, nemluvě o možnostech nastavení typu a polohy snímačů včetně výběru nejznámějších modelů nástrojů a aparátů.

Psáno pro časopis Muzikus