Historie, legendy, klasika, rarity... - ...největší

Historie, legendy, klasika, rarity... - … největší
Historie, legendy, klasika, rarity... - … největší

Odjakživa je velikost a mohutnost jedním ze znaků stability a prosperity, ale má působit i určitou nadřazeností. Svou image na tom dnes staví například finanční domy, banky a různé společnosti. Dřív to zase byly památníky, hrobky, chrámy a podobně. Samozřejmě se to částečně přeneslo i do světa hudby - hlavně tedy do chrámových varhan. Jenže dnešní svět je plný kuriozit, vznikají další, doslova obscéní nástroje.

 

Jeden z největších bubnů je z Jižní Koreje a najít ho můžete ve městě Yondon. Asi málokdo by chtěl na koncert vozit tohoto pořízka, který měří skoro šest metrů. Zanedbatelný není ani průměr pět a půl metru. Navíc není ani z nejlehčích bubnů. Jeho hmotnost se pohybuje kolem sedmi tun. Zajímavostí určitě bude i palička, kterou se na buben hraje. Ta samotná má téměř metr a půl. Tento relativně mladší nástroj byl postaven teprve v roce 2011. 27. června téhož roku byl slavnostně a s ceremonií představen veřejnosti. Jedinou a nevyřešenou otázkou ale zůstává, proč byl tento buben postaven. Opravdu asi jedinou možnou odpovědí je zápis v Guinnesově knize rekordů a to se skupině nadšených Jihokorejců povedlo.

Historie, legendy, klasika, rarity... - … největší
Historie, legendy, klasika, rarity... - … největší

Skutečně úchvatným a asi opravdu světově největším bubnem a svatostánkem je Hefei Wanda. Ten najdete v čínské provincii Anhui ve městě Binhu. Tento "budovo buben" má 61 metrů a je 18 metrů vysoký. Veřejnosti byl otevřen v listopadu 2013. Jedinou nevýhodou je, že se na tento kolos nedá hrát. Je to totiž pouze budova. Jeho autoři už prý zažádali o zápis do knihy rekordů a pravděpodobně není důvod, aby se jim ověření rekordu nepovedlo. Každopádně se dá říct, že se jedná asi zatím o největší monument, věnovaný právě bicím nástrojům.

Psáno pro časopis Muzikus