Hudba na iOS - iHraju, iSkládám, iNahrávám

Hudba na iOS - iHraju, iSkládám, iNahrávám
Hudba na iOS - iHraju, iSkládám, iNahrávám

Jedna ruka na myši, druhá na klávesnici, případně na kontroléru. Tak jsme v současné době zvyklí nahrávat a tak tvorba muziky na iPadu nebo na iPhonu skutečně nemusí být pro každého. Možná vám tento způsob ovládání nevoní. Ale když pomyslíte na všechny ty nápady, které vám mohou uniknout na dovolené, na chatě nebo kdekoliv jinde, možná svůj postoj přehodnotíte.

Nemyslím si, že by současní výrobci předpokládali, že se na iPadu či iPhonu bude dělat muzika od A do Z. Pozitivně přemýšlející jedinec ale zkombinuje výhody všech platforem, aby z nich vytěžil maximum. IPhone nosíte stále v kapse, do obalu od kytary snadno přidáte kvalitní externí zvukovku, kterou na koncertě připojíte k mixáku a pořídíte si záznam, ve zkušebně její pomocí pořídíte demáč, aniž byste tahali těžké krámy. Zpracovávat záznamy ale budete chtít v počítači.

 

Pokud budete chtít zaznamenávat pouze stereo, můžete použít prakticky libovolnou nahrávací aplikaci. Připlatit si budete muset pouze tehdy, když budete chtít používat vyšší vzorkovací frekvence. Každého muzikanta ale spíš bude zajímat, jak nabrat víc stop (po sobě).

Presonus: Capture DUO
Presonus: Capture DUO

Multitrack!

Jako první a zároveň jedno z nejúčinnějších řešení se jeví použití aplikace GarageBand. Je zadarmo, což je všeobecně oblíbená cena. A v téhle ceně máte až třicet dva stop, do nichž můžete nahrávat audio, ale i používat MIDI instrumenty. Pomocí jednoduchého nástroje si můžete naprogramovat bicí. Virtuální klávesnice na displeji nebo hmatník kytary už zas tolik použitelné nejsou, ale nepřekážejí. Další instrumenty si můžete později dokoupit.

 

Pokud chcete nahrávat třeba kytaru, uvítáte, že aplikace na iOS umí komunikovat i mezi sebou. Nahrávat do GarageBandu můžete tedy třeba přes Ampliube Free (kytarové emulace zdarma).

 

V GarageBandu se na iPadu můžete pustit i do jednoduché míchačky, ale zajímavější je možnost vyexportovat projekt a natáhnout ho do stejnojmenné aplikace na Macu (též zdarma) nebo do Logicu.

 

Výše zmíněné bohužel fungují pouze na Macu. Ale ani „pécéčkáři“ nejsou s iPadem/iPhonem ztracení. Uživatelé Cubase mají pro mobilní nahrávání k dispozici aplikaci Cubasis (bohužel placenou), Studio One má zase mobilního brášku nazvaného Capture (ve verzi Duo zdarma, 32stopý za deset dolarů).

Steinberg: Cubasis
Steinberg: Cubasis

iPhone jako kontrolér

Kdy své předsunuté hlídky vyšlou i další výrobci světa DAW, je otázka. Že na platformu myslí, je ale zřejmé z toho, že velkou část aplikací DAW už lze (po Wi-Fi) z telefonu ovládat. Buď jen transport a některé funkce nebo třeba šavle mixáku. V blízké době to bude asi standard. Už teď je ale možné stáhnout zdarma aplikaci V-Control Free, která dálkově ovládá Pro Tools, Logic 9, Cubase/Nuendo...

Apple: Garageband
Apple: Garageband

MIDI

Když byla řeč o virtuálních instrumentech, které používají jak GarageBand tak Cubasis, je nasnadě přemýšlet o tom, jak dostat do iPadu/iPhonu MIDI. Odopověď je zase jednoduchá. Na trhu je už velké množství MIDI rozhraní nebo malých klávesnic/kontrolérů, které jednoduše připojíte k oběma typům „iPhoního“ konektoru. Což umožňuje využívat telefon nejen jako nahrávadlo MIDI (pro multitracky nebo třeba záznam notace), ale také telefon využít jako virtuální syntezátor či sampler. Placených i neplacených (Sampletank Free, iGrand Free) nástrojů je strašné kvantum.

Telefony nejsou jen na zbytečné volání, ale taky pro radost.

 

Nepřemýšlejte, tvořte!

Založení vzdělávacího centra Deccart inicioval před lety Boris Carloff. Klademe si za cíl pomoct muzikantům, aby jim digitální technologie v práci nepřekážely, ale pomáhaly. Aby je využívali tak automaticky, jako jim lítají prsty po hmatníku kytary... Školíme ve skupinách i individuálně, formou přednášek i workshopů.

Psáno pro časopis Muzikus