Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti
Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

Tak tomuto tématu jsme se dlouho nevěnovali, takže to musíme rychle napravit. A jakému tématu? Ošklivě by se to dalo nazvat - kytara jako investice. My, kteří máme kytary rádi, si to spíše uvedeme jako Zasloužené ocenění krásy, kvality, historického významu, osobnosti a muziky. Proč ne? Vždyť to tak je, ne?

Je pravda, že řada kytar, a nemusí vždy jít o nástroje, které dlouhodobě patřily významným osobnostem rockové hudby, se stala pro mnohé sběratele výhodnou investicí. Jenže, jenže. Tyto kytary většinou končí v přísně střežených trezorech. A tam, tam vlastně jenom jsou. Většinou se jedná o první modely Gibsona Les Paula Standarda z konce padesátých let nebo NoCastery Fendera, nemluvě o raných modelech Martinek a obecně lubových či pololubových nástrojích.

 

Ale právě ono spojení výjimečnosti modelu a historické úlohy ve spojení s osobností hudby dělá z nástrojů neopakovatelnou záležitost, která pak láme rekordy v aukčních síních.

 

Navíc si zde krásně zodpovíme otázku, zda se od doby uvedení článků s touto tématikou za těch sedmnáct let...

 

Články a přímou návazností k textu

Muzikus 8/1999: 10 nejdražších a nejcennějších kytar vůbec (+ dodatky - 5 nejdražších kytar rockové historie, 50 sběratelsky nejcennějších vintage kytar)

Muzikus 9/1999: 20 mistrovských, zcela ojedinělých kytar

 

Ještě poznámka: Prvním deseti se budeme věnovat více a dalších deset uvedeme jen krátce.

Tak a jako správnou soutěž to kvůli napětí vezměme od 10. místa.

 

Na desátém místě se s cenou 615 203 dolarů (což je 15 381 305 Kč) umístila akustika Rex, první kytara Paula McCartneyho. Jak říká, byla to úplně první kytara, kterou držel v ruce a na kterou zahrál před Johnem Lennonem, aby ho vzal do jeho Quarrymen v roce 1957. Co bylo dál, každý ví.

 

Deváté místo obsadila „Lenny“ Fender Stratocaster Stevieho Raye Vaughana. Nástroj byl vydražen za 623 500 dolarů (15 588 747 Kč). Vaughan tuto kytaru obdržel jako dárek k šestadvacátým narozeninám od své manželky Lenny. Původně šlo o kytaru, kterou Vaughan viděl v zastavárně, ale neměl potřebných 350 dolarů, aby si ji koupil. Jeho manželka přiměla i některé jeho přátele, aby se po padesáti dolarech složili - a vyšlo to. Vaughan ji dostal 3. října 1980 ve Steamboat Springs, klubu, kde tehdy často hrál.

 

A máme zde opět fenomén Beatles, kdy osmou příčku získal 1962 Rickenbacker 425 Johna Lennona a George Harrisona, a to za 657 000 dolarů (16 426 314 Kč). Tuto kytaru si oba „Brouci“ půjčovali, zazněla na live přenosech v TV pořadu Ready Steady Go! 17. října 1963, kdy The Beatles hráli Twist and Shout, She Loves You a I’ll Get You. Nahrávala také na pátém singlu kapely, I Want to Hold Your Hand a This Boy. Příjemná cena, že?

 

Sedmé místo má custom nástroj Jerryho Garcii (Grateful Dead) a to Doug Irwin „Wolf“ za 789 500 babek (19 739 079 Kč). Jde o první custom kytaru, udělanou Garciovi Dougem Irwinem. Ten mu už vyrobil kytaru Eagle, ale Garcia po něm chtěl nástroj, kde by byly snímače ze Stratocasterů. Tak vznikl roku 1973 tento model, který mu sloužil po šest let. Stal se předlohou pro další custom nástroj, zvaný Tiger. Ten zde v top10 naleznete také.

 

Přichází Eric Clapton a jeho 1939 Martin OOO-42, který byl vydražen za 791 500 dolarů (19 789 083 Kč) a usadil se na šesté pozici. Nástroj definoval další světový úspěch Erica Claptona, a to při realizaci pořadu MTV Unplugged a následného live alba. Tento počin výrazně poznamenal další vývoj rockové muziky, protože po tomto albu nastal boom nejrůznějších unplugged nahrávek, koncertů a vystoupení.

Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti
Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

Top 5 zahajuje opět Eric Clapton, kdy se jeho 1964 Gibson ES-335 vydražil v aukční síni Christies za neuvěřitelných 847 500 dolarů, což je 21 189 195 Kč. Clapton ji koupil roku 1964 a hrál na ni v Yardbirds, Cream (na albu Goodbye), Blind Faith, u Johna Mayalla také, během následné sólové kariéry rovněž (třeba na No Reason to Cry). Stala se jedním z jeho klasických nástrojů i v letech devadesátých.

 

Bramborovou medaili získala opět kytara Jerryho Garcii, kterou je opět model od Irwina Douga, tentokrát zvaný Tiger. Byla na aukci Guernseys vydražena za 957 500 dolarů (23 939 415 Kč). Garcia ji používal v letech 1979-1985.

 

Tak a jak to vypadá na medailových místech? Třetí pozici obdržel svou cenou 959 500 dolarů (23 989 419 Kč) krásný hybrid Erica Claptona, Fender Stratocaster „Blackie“. Kytara se stala Claptonovou součástí od počátku sedmdesátých let do poloviny dalšího desetiletí. Blackie můžeme slyšet třeba na 61 Ocean Boulevard, No Reason to Cry, Just One Night, Slowhand a dalších albech. Kytara je složena ze tří nástrojů, kdy Clapton koupil v Texasu v jednom shopu šest vintage Stratocasterů, každý za sto dolarů. Jeden daroval Georgu Harrisonovi, další Petemu Townshendovi (Who), třetí Steviemu Winwoodovi (Blind Faith) a ze tří složil svou slavnou Blackie. Poprvé na ni hrál 13. ledna 1973 v Rainbow Theatre v Londýně.

Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti
Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

A je tady stříbro. To získal další Fender Stratocaster za 965 000dolarů (24 126 930 Kč) na který hrál Bob Dylan na slavném Newport Folk Festivalu roku 1965. Do té doby akustický Dylan se s touto kytarou představil v elektrické formě (za zády měl Paul Butterfield Blues Band s Mikem Bloomfieldem) a není divu, že časopis Rolling Stone označil jeho vystoupení za jeden z milníků v rockové historii. Sice ho jeho dosavadní fanoušci vypískali, protože před nimi najednou nebyl zadumaný básník s kytarou, rozdávající kolem sebe hojně pesimismu, ale rockový muzikant, objevující další možnosti výrazu. Dobový umělec a politický aktivista sice plácal hesla ve smyslu „kdybych měl sekeru, tak bych mu ten kabel přeťal“, ale to nevadilo. Dylan tak získal nové fanoušky a ukázalo se, že udělal dobře...

 

No a kdo vyhrál? Než se podíváme na nástroj, který drží rekord, jsou zde ještě dva nepotvrzené soukromé prodeje. Hovoří se o nich ale hodně, takže by bylo neprofesionální, kdybychom je nezmínili. Za 1 000 000 dolarů (25 002 000 Kč) se prý prodal 1959 Gibson Les Paul Standard Keitha Richarse s tremolem Bigsby. Richardsova kytara se dostala do rukou dalších muzikantů, mj. Micka Taylora (Rolling Stones), Bernieho Marsdena (Whitesnake), nahrával na ni i Jimmy Page či Eric Clapton. Tento Les Paul je ze všech známých Les Paulů nejdražší. Protože ale nebyl prodán ve veřejné aukci, není tato informace zcela potvrzena.

 

Do zcela nepotvrzených částek patří i Washburn 22 Hawk Boba Marleyho za 1 200 000 dolarů (30 002 400 Kč), ale tam je hodně nejasných položek, takže stačí jen tato zmínka.

 

Takže ještě jednou - kdo je vítězem? Zlato získává Fender Stratocaster, který pro akci Reach Out to Asia, charitativní záležitosti po událostech s tsunami, podepsala řada těch největších kytarových osobností. Na kytaru se tedy podepsali Eric Clapton, Mick Jagger, Keith Richards, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townshend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Tony Iommi, Angus a Malcolm Youngovi, Paul McCartney, Sting. Ritchie Blackmore, celá kapela Def Leppard a Bryan Adams. Stratocaster byl vydražen za závratných 2 700 000 dolarů, což je v přepočtu za 67 505 400 Kč. Aukci zorganizoval Bryan Adams v katarském Doha, aby získal prostředky na charitu pro pomoc obětem tsunami. Katarská královská rodina nástroj nejdříve zakoupila za milión dolarů, ale pak ho opět darovala do akce Reach Out to Asia, takže v celkovém součtu po realizaci aukce v Sotheby vydělala vlastně ještě o milión dolarů více, tedy 3 700 000 dolarů (tohle musím převést, protože se jedná o částku 92 507 400 Kč). Dražitel Henry Wyndham prohlásil, že už ve svém životě vydražil pro

Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti
Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

Jak to vypadá na další desítce? Tak teď zase pojedeme seshora. Jedenácté místo má 1958 Gibson Explorer Edgeho (611 000 dolarů), dvanáctou pozici obsadili opět The Beatles s 1964 Gibsonem SG (567 500 dolarů), kdy Harrison ho používal na albu Revolver, Lennon sin a něj zahrál třeba na White Album. Třináctá příčka náleží zbytkům 1965 Fendera Stratocastera, kterého na vystoupení ve Finsbury Astoria zapálil Jimi Hendrix. Za kolik? Za pouhých 560 000 dolarů.Čtrnácté místo patří Martince OM-45 Deluxe „krále kovbojů“ Roye Rogerse a to za 554 500 dolarů. Patnáctou pozici obsadil Claptonův „Brownie“ Fender Stratocaster (497 000 dolarů), který původně koupil za 300 dolarů, Šestnácté místo má červený 1966 Red Fender Mustang Jimiho Hendrixe (490 000 dolarů), sedmnáctá příčka patří 1963 Matonu Mastersound MS500 George Harrisona (485 000 dolarů), následuje Claptonův Gold Leaf Fender Stratocaster (455 500 dolarů), za ním je Fender telecaster „Let It Be“ George Harrisona, kdy už sám název napovídá, na kterém albu byl použit (434 750 dolarů) a dvacítku uzavírá custom model z roku 1966, Vox Kensington Lennona a Harrisona (418 000 dolarů), který se objevil na Magical Mystery Tour.

 

A vůbec, jaký interpret se v žebříčku nejdražších kytar za ta léta nejvíce objevuje? Tak to je takto:

S přehledem vítězí Eric Clapton, který mezi nejdražšími nástroji má jedenáct (!) kytar. Za ním je dvojice Lennon & Harrison s osmi kytarami a třetí místo obsadil Jimi Hendrix s šesti nástroji, těsně před Jerrym Garciou s pěti kytarami. Se třemi nástroji pak následují Edge a Paul McCartney.

 

A co značky, firmy? Které se „obešly“ bez známých tváří a v aukcích se nejčastěji objevily jejich výrobky, jejich modely? Tak zde naprosto s přehledem vyhrává Gibson s devíti modely (včetně Customu Black Beauty), za ním jsou se třemi modely Martin a Fender.

 

No a když srovnáme výsledky, které jsem uvedli před sedmnácti lety, tak se dostaneme k zajímavým postřehům. Tehdy první 1968 Fender Stratocaster Jimiho Hendrixe za 338 580 dolarů se pohybuje v současnosti na 25. místě světového žebříčku, druhý Gibson J-45 Buddyho Hollyho jsem už nikde nenašel, trojka, Martin D-18 Elvie Presleyho za 180 000 dolarů je v současnosti na 52. místě, čtvrtý Fender Stratocaster Buddyho Hollyho jsem také už nikde nenašel a původně pětka, baskytara Hofner 500/1 Paula McCartneyho, sestoupila se svými 100 000 dolary na místo čtyřicáté druhé. No jo, svět se mění...

 

Mimochodem - uváděl jsem zde přepočty měn samozřejmě zcela záměrně. To kdyby někdo ze čtenářů měl chuť investovat. Kdo ví. Co takhle koupit si nějaký stírací kupón?

 

Včera a dnes 2

10 nejlepších kytarových alb všech dob

No, je to tak. Z počátku našeho seriálu Letem kytarovým světem jsme měli větší výskyt tabulek, anket a žebříčků. Ale nakonec, proč ne. To srovnání přes propast času je tak jasnější.

 

V Muzikusu č. 5/1996 jsme uvedli výsledky tehdejších anket. Nechci zde jen vyjmenovávat, ale když si uvedeme aspoň prvních deset (na padesát není místo), tak tehdy (od jedničky do desítky) to byla alba Are You Experienced (Jimi Hendrix), Van Halen, II (Led Zeppelin), Disraeli Gears (Cream) John Mayall’s Blues Breakers with Eric Clapton, Blow By Blow (Jeff Beck), sedmé bylo Axis: Bold As Love (Jimi Hendrix), osmé In Rock (Deep Purple), devítku měl výběr The Shadows a desáté místo ovládli Guns N’ Roses (Appetite for Destruction).

Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti
Letem kytarovým světem - Nejcennější kytary na dražebním trhu současnosti

No a co dnes, přátelé? Prošel jsem si daleko více nejrůznějších anket (od Guitar Worldu přes Guitarist, Guitar Player, Rolling Stone, Billboard po třeba ranker.com, gibson.com, shortlist.com, topten a další) - a jaký je výsledek? Co přetrvalo a co zmizelo? Teď to zase vezmeme odzadu.

 

Desáté místo obsadili The Rolling Stones se svým Exile On Main Street. Devátou. pozici získali Who s eponymním albem Who’s Next. Deep Purple si uhájili své osmé místo, i když s jiným albem, další klasikou, Machine Head (In Rock se posunulo až na 23. místo). Sedmičku obdrželo Electric Ladyland Jimiho Hendrixe a o šesté místo se podělily hned tři desky, II od Led Zeppelin, Back in Black (AC/DC) a původně desátí Guns N’ Roses (Appetite for Destruction). Na pátou pozici vystoupalo Paranoid Black Sabbath a bramborovou medaili se odnesla původně stříbrná debutová Van Halen.

 

Mezi silnou trojku se dostali zaslouženě i The Beatles (volba alba Revolver mne nejdříve trochu překvapila) a na druhé, stříbrné pozici se sešla hned dvě alba. Původně zlaté Are You Experienced Jimiho Hendrixe a Dark Side of the Moon Pink Floyd (mělo vyrovnanější počty hlasů). No a na místě prvním? Virbl, trocha napětí - a je to tu. Čtyřka Led Zeppelin.

 

A která že kapela měla nejčastější výskyt svých alb a svého jména? Takže top 5, ne? Na pátém to byl Jimi Hendrix, na čtvrtém Deep Purple s Black Sabbath, bronz sklidili Pink Floyd, stříbro The Beatles. A zlato? Ha, ha. Led Zeppelin! A zase se ptám? Co to značí? No není to fajn přes všechen ten pokřik avantgardních, zaručeně nejnovějších módních vln?

Psáno pro časopis Muzikus