Letem kytarovým světem - Síň slávy - vyhodnocení

Letem kytarovým světem - Síň slávy - vyhodnocení
Letem kytarovým světem - Síň slávy - vyhodnocení

Tak, a je to tady. V dnešním díle si uvedeme výsledky naší ankety, kterou jsme nazvali Síň slávy, a to podle pravidel, která jsme si nastavili už při jejím vyhlášení. A protože je málo místa, pojďme hned na to.

Osobně jsem velmi rád, že výsledky dopadly, jak dopadly. Je vidět, že drtivá většina z vás prostě ví a zná. Také bych rád podotkl, že umístění je jenom umístění a je třeba brát ty tabulky jako jeden celek. Vyrovnané rozdíly v hlasech tomu jen napovídají a to je jen dobře.

 

Chtěl bych ještě poděkovat všem, kteří se poctivě pokusili vyplnit anketu a přispěli tak k celkovému obrazu fanoušků hudby a Muzikusu. A těm, kteří rádoby vtipně uváděli zmatečné a mimózní údaje, vzkazuji: Už to nehulte. Naštěstí Vás vzhledem až k překvapivě velkému počtu několika set respondentů bylo jen cca 0,5 %.

 

----------

A.1 Nejlepší kytarista historicky vůbec - CZ:

1. Radim Hladík

2. Michal Pavlíček

3. Štěpán Rak

4. Luboš Andršt

5. Petr Janda

dále A. Šeban, K. Plíhal, F. Griglák, J. Jelínek, P. Steidl...

-----

Rozdíly mezi prvním a druhým místem byly přímo jen stopové, ostatně oba pánové se v další kategorii prostřídali. Zajímavé bylo umístění klasického kytaristy Štěpána Raka, jsem rád, že se do vyšších míst dostal i Fero Griglák z Fermáty (hrál i s Collegiem Musicum na Konvergenciách, desce, která se také umístila v této anketě vysoko).

 

----------

A.1 Nejlepší kytarista historicky vůbec - svět:

1. Jimi Hendrix

2. David Gilmour, Eric Clapton

3. Joe Satriani, Steve Vai, Jimmy Page, John Petrucci

4. Paco de Lucia, Tommy Emmanuel

5. Jeff Beck

dále C. Santana, T. Iommi, Al Di Meola, A. Segovia, G. Moore...

-----

Tady šlo na prvním místě také o předpokládané jméno. Druhé místo u Gilmoura hodně podpořilo vydání The Endless River. Zaujalo i umístění de Lucii a Australana Tommyho Emmanuela, prstového hráče z oblasti blues a jazzu. Osobně jsem rád, že na dalších vysokých místech se umístil i Gary Moore, Carlos Santana atd.

 

----------

A.2 Nejlepší rockový kytarista vůbec - CZ:

1. Michal Pavlíček

2. Radim Hladík

3. Miroslav Mach

4. Petr Janda

5. Stanislav Klásek Kubeš, Tomáš Vartecký

dále F. Griglák, M. Dodo Doležal, R. Kodym, O. Říha, J. Kirk Běhunek...

-----

... aneb na prvních dvou pozicích mnou výše avizovaná výměna jmen. Pavlíček zde navíc v rámci jedné kategorie obdržel nejvyšší počet hlasů. Kvitoval jsem s uspokojením, že jste k historické klasice zcela právem přiřadili i další osobnosti, Macha z Arakainu, Varteckého (Kurtizány z 25. avenue, Anna K, Wanastowi Vjecy...), Kirka Běhunka ze Seven apod. Paráda.

 

----------

A.2 Nejlepší rockový kytarista vůbec - svět:

1. Jimi Hendrix

2. David Gilmour

3. Jimmy Page

4. John Petrucci, Eric Clapton

5. Ritchie Blackmore

dále Slash, S. Vai, J. Satriani, B. May, J. Beck...

-----

Zde také s přehledem zvítězil (s velkým náskokem) Hendrix. Mezi giganty se suverénně (a zcela zaslouženě) dostal Petrucci (Dream Theater). Pokud bychom šli v hodně dlouhé tabulce dál, šlo by vlastně o přehled who is who v rockové kytaře. Osobně jsem byl trochu překvapen, že se na vyšší pozice právě této kategorie nedostala taková jména jako Steve Howe či Gary Moore...

Pozn.: Udělal jsem u světových rockových kytaristů ještě jeden přehled - spojil jsem výsledky kategorie A.1 a A.2 a výsledek byl takový (a nyní uvádím procenta četnosti), že Hendrixe jste zmiňovali zhruba v 25 %, následoval Gilmour (7,5 %), Eric Clapton (6,5 %), Jimmy Page (6 %), Petrucci (5,5 %), Satriani spolu s Vaiem (oba 4,97 %), do více než 2 % se umístili ještě Ritchie Blackmore, Slash, Jeff Beck a Brian May. Tony Iommi získal 1,86 % hlasů.

 

----------

A.3 Nejlepší live album - CZ:

1. Blue Effect - Live & Life

2. Katapult - Katapult

3. Stromboli - Stromboli (1. LP live

4. Lucie - Lucie v opeře

5. Čechomor - Live (2002), Olympic - Olympic v Lucerně

dále Live (Lucie), Eden (Arakain), Live (Collegium Musicum), Adieu C.A. (Pražský výběr), Po čertech velkej koncert (Kabát), Live Žofín 1984 (Visací zámek)...

-----

Tak tady to bylo hodně těsné. Nesmírný historický vliv prvních dvou kapel je zcela evidentní, Stromboli v jejich umístění pomohla současná aktivita reunionu a dobře se držela i další klasika, Olympic, kterou z vyšších míst při posledních dnech ankety sundaly Lucie s Čechomorem. Vysoké zařazení Čechomoru bylo docela zajímavé, čekal jsem na základě masívních ohlasů (i osobního zážitku) vyšší umístění Kabátů. Přesto opět zdůrazňuji, že rozdíly byly těsné.

 

----------

A.3 Nejlepší live album - svět:

1. Deep Purple - Made in Japan

2. Pink Floyd - P.U.L.S.E.

3. Nirvana - MTV Unplugged in New York, Who - Live at Leeds

4. Iron Maiden - Rock in Rio

5. Eric Clapton - MTV Unplugged, Muse - Live at Roma Olympic Stadium

dále Live after Death (Iron Maiden), Alive (Kiss), S & M (Metallica), Live at Wembley (Queen), Live at Budokan (Dream Theater), Live at Pompei (Pink Floyd)...

-----

Tohle první místo mne jednoznačně potěšilo. Navíc získané s velkým náskokem. Mezi klasiku postoupili chvályhodně i Muse, docela překvapilo i třetí místo pro Nirvanu. Ze svého pohledu jsem tam postrádal Live & Dangerous od Thin Lizzy (na to si vzpomněli jen dva respondenti) a pak zcela Live Dates 2 od Wishbone Ash, Rush In Rio či Yessongs a Yesshows od Yes.

 

----------

A.4 Nejlepší album české rockové historie vůbec:

1. Flamengo - Kuře v hodinkách

2. Pražský výběr - Straka v hrsti

3. Stromboli - Stromboli

4. Skupina Fr. R. Čecha - Hrrr na ně, Lucie - Černý kočky, mokrý žáby, Citron - Plni energie

5. Lucie - Lucie, Progres 2 - Dialog s vesmírem

dále Radegast (Citron), Nová syntéza 2 (Modrý efekt), Konvergencie (Collegium Musicum)...

-----

I v tomto případě šlo o obrovský rozdíl mezi prvním a druhým místem, i když Straka v hrsti zase před ostatními získala také velmi vysoký náskok. Je až neuvěřitelné (ale pochopitelné), jak má Kuře v hodinkách nadčasový vliv. A když si uvědomíme, v jakých podmínkách a jak rychle deska vznikla, tak je to úžasné zjištění. A hřejivé.

Abych se přiznal, první místo jsem na beton čekal, ale Pražský výběr jsem tak vysoko nehádal. Ne kvůli exkluzivním instrumentálním výkonům, to ne, samozřejmě, ale z hlediska obecného vlivu na muzikantskou obec.

V této kategorii byl výsledek přece jenom trochu rozháraný. Velký vliv Lucie se zde nedá popřít (v anketě měli ještě jedno album), příjemně překvapil i úspěch Citronu. Naopak se ve druhé polovině dlouhého seznamu krčila taková alba jako Sluneční hodiny (Synkopy 61), „jednička“ od Mišíka a Etc... a další, hodně skupin mělo v seznamu řadu svých alb, ale tato kategorie byla o albu jen jednom - takže kupříkladu Olympic zde měl šest desek, Modrý efekt šest alb, Kabát pět alb, Arakain čtyři apod.

 

----------

A.5a Nejlepší skupina vůbec - CZ:

1. Pražský výběr

2. Modrý efekt (Blue Effect, M Efekt)

3. Olympic

4. Lucie

5. Arakain, Etc...

dále Kabát, Flamengo, Tata Bojs, Buty...

-----

Tak zde byl seznam opět hodně dlouhý a na prvních místech proběhla velká bitva. První a druhé místo bylo zcela suverénní, ostatní se při vyhodnocování v pořadí dost střídali. V dlouhém seznamu se v polovině pole objevili třeba i Matadors, rozhodně lepší umístění jsem čekal u Progres 2, Stromboli, Katapultu a skupiny Fr. R. Čecha. Mimochodem, jeden hlas získala i Česká filharmonie.

 

----------

A.5a Nejlepší skupina vůbec - svět:

1. The Beatles

2. Pink Floyd

3. Led Zeppelin

4. Iron Maiden

5. Dream Theater

dále Queen, The Rolling Stones, Deep Purple, AC/DC, Black Sabbath, U2, Jethro Tull, Red Hot Chili Peppers...

-----

Velice mne osobně potěšilo první místo, získané navíc s náskokem, nevelkým sice před druhými Pink Floyd, ale přece. Umístění Pink Floyd je jednoznačná reakce na The Endless River. Domnívám se, že i kdyby toto album nevyšlo, tak by se tato kapela do Top 5 dostala tak či tak. Výsledky této kategorie se mi vysoce zamlouvaly, kvitoval jsem vysoké umístění Jethro Tull či Deep Purple. Na vysokém umístění Queen se jistě podepsalo i současné reinkarnační turné.

 

----------

A.5b Nejlepší baskytarista vůbec - CZ:

1. Vladimír Guma Kulhánek

2. Richard Scheufler

3. Jiří Veselý

4. Milan Broum

5. Vladimír Padrůněk

dále M. Bero Haruštiak, V. Čok, R. Balzar, F. Frešo, J. Dědek Šindelář, M. Huňát...

-----

Guma Kulhánek zvítězil s velkým náskokem, druhá pozice Scheuflera byla ale také velmi suverénní. Obecně ale první desítka měla poměrně velký a vyrovnaný zisk hlasů, zvláště od třetího místa. Mezi klasická jména se tak do top 10 dostali i Haruštiak (ex Krucipüsk), sólista Robert Balzar a Huňát z Tata Bojs.

 

----------

A.5b Nejlepší baskytarista vůbec - svět:

1. Billy Sheehan

2. Victor Wooten

3. Flea

4. Steve Harris

5. Jaco Pastorius

dále M. Miller, T. Levin, P. McCartney, J. Paul Jones, R. Trujilo, Sting, G. Lee, J. Bruce, J. Myung...

-----

Tak zde to byla docela řežba. O to víc tu bylo překvapení, kdy šlo mj. i o silnou invazi jazzové scény. Neoddiskutovatelné první místo (Sheehan v současnosti třeba u Winery Dogs je hodně přesvědčivá záležitost) dlouho atakoval sólový Wooten (mj. i z Béla Fleck a Flecktones). Vysoká byla i Pastoriova pozice a i další jména, jako Miller (Miles Davis), zaujala pozornost.

 

----------

A.5c Nejlepší klávesista vůbec - CZ:

1. Roman Dragoun

2. Marian Varga

3. Michael Kocáb

4. Michal Dvořák, Roman Holý

5. Miroslav Berka, Jan Hammer, Oldřich Veselý

dále J. Valenta, P. Malásek, L. Semelka, P. Skoumal...

-----

Mezi prvními dvěma jmény po celou dobu vyhodnocování soutěže byl minimální rozdíl. A to se udrželo až do konce. Mezi první dvojicí a ostatními se tak vytvořil poměrně velký náskok. Zajímavostí pak jistě je umístění Jana Hammera.

Tato kategorie byla typická mj. i tím, že zde ve velké míře byla jména z regionálních skupin.

 

----------

A.5c Nejlepší klávesista vůbec - svět:

1. Jon Lord

2. Jordan Rudess

3. Rick Wakeman

4. Ray Manzarek

5. Rick Wright

dále K. Emerson, Ch. Corea, D. Airey, J. M. Jarré, J. Hammer, B. Preston, H. Hancock, J. Zawinul...

-----

Jon Lord zvítězil přesvědčivě a to mne opět potěšilo. Dalším příjemným zjištěním byla skutečnost, že ostatní pozice byly hodně vyrovnané. Přesto ani zde nebyla nouze o překvapení (a myslím to v tom kladném slova smyslu). V každém případě mezi ně patří Ray Manzarek, opětné objevení se Jana Hammera či zařazení Billyho Prestona.

A i zde se objevilo jméno z oblasti klasické hudby - jeden hlas byl i pro Ludwiga van Beethovena. Proč ne?

 

----------

A.5d Nejlepší bubeník vůbec - CZ:

1. Miloš Meier

2. Klaudius Kryšpín

3. Vlado Čech

4. Martin Vajgl, Pavel Fajt

5. David Koller

dále J. Zelenka, J. Hrubeš, L. Doksanský, Š. Smetáček, A. Kohout, J. Erno Šedivý, J. Stárek...

-----

Meier zde na poslední chvíli a o jeden hlas překonal Kryšpína. Oba pánové měli vysoký zisk hlasů, ale ani ostatní si nestáli nijak špatně. Můj osobní tip, Vlado Čech, se umístil velmi dobře, těsně pod čarou se nezapomnělo ani na Kohouta... A stejně jako u klávesáků, i zde podstatnou část celého souboru tvořila jména z regionálních souborů.

 

----------

A.5d Nejlepší bubeník vůbec - svět:

1. John Bonham

2. Michael Portnoy

3. Ian Paice

4. Dennis Chambers, Phil Collins

5. Dave Grohl, Mike Terrana, Neil Peart

dále M. Mangini, V. Colaiuta, D. Lombardo, R. Starr, L. Ulrich, T. Lang...

-----

Síla Dream Theater se zde stejně jako u klávesistů projevila také. Klasičtí hardrockeři zde zazářili rovněž, jednoznačně příjemné bylo, že jste nezapomněli na Ringa Starra. Takže Bonham od Led Zeppelin, Portnoy od Dream Theater, Paice z Deep Purple, jazzman Chambers (hrál ale i se Santanou), Collins (Genesis), Grohl (Nirvana, za kytaru ve Foo Fighters nebodoval), Terrana (Axel Rudi Pell), Peart z Rush - to je přece galerie, spojující klasiku s dneškem.

 

----------

A.5e Nejlepší zpěvák vůbec - CZ:

1. Dan Bárta

2. Kamil Střihavka

3. Karel Gott

4. Vladimír Mišík

5. Jiří Schelinger

dále J. Toužimský, D. Koller, R. Dragoun, L. Křížek, V. Redl, A. Brichta, J. Vojtek, P. Habera, P. Muk, J. Ráž, P. Kolář...

-----

Zde označení top 5 opravdu sedělo, protože k těmto jménům se vyjádřila nadpoloviční většina respondentů. Další místa měla jen nízký rozdíl - přesto se sem nedostala řada dalších osobností, včetně třeba Semelky, Prokopa či Veselého. V seznamu se objevil i Karel Kryl a opět zde skoro u čtvrtiny uvedených byla jména zpěváků regionálních souborů. Což bylo samozřejmě v pořádku, ale ty počty hlasujících nestačily na vyšší umístění.

 

----------

A.5e Nejlepší zpěvák vůbec - svět:

1. Freddie Mercury

2. Robert Plant

3. Bruce Dickinson

4. Ronnie James Dio

5. Ian Gillan

dále M. Jackson, B. Mc Ferrin, Bono Vox, D. Coverdale, E. Presley, J. Lennon, O. Osbourne...

-----

Přiznám se, že jsem nehádal právě Mercuryho na první místo. A přitom zvítězil velkým náskokem (druhá pozice byla o víc než polovinu slabší). Hezké bylo objevení se Presleyho, na druhou stranu jsem na vyšších příčkách postrádal Jona Andersona z Yes či Paula Rodgerse.

 

----------

A.5f Nejlepší zpěvačka vůbec - CZ:

1. Lucie Bílá

2. Bára Básiková

3. Lenka Dusilová

4. Věra Špinarová

5. Marie Rottrová

dále M. Kubišová, Z. Michnová, M. Gombitová, Z. Navarová...

-----

Tak na tohle jsem byl zvědavý - prostě zda se na prvním místě bude kopírovat Český slavík. A stalo se tak. A to dokonce s pořádným náskokem. A ještě můžeme potvrdit, že pro jména v top 5 hlasovala skoro polovina všech respondentů. Poté už byly rozdíly menší, překvapivě se do vyšších pozic nedostala třeba Petra Janů a další. A opět zde jeden vyplňující napsal Emu Destinovou. A opět říkám, proč ne? Ale asi zde nedošlo k pochopení soutěže. Nevadí - bylo to zase něco jiného...

 

----------

A.5f Nejlepší zpěvačka vůbec - svět:

1. Janis Joplin

2. Tina Turner

3. Tarja Turunen

4. Adele, Aretha Franklin

5. Celine Dion

dále Björk, K. Bush, W. Houston...

-----

Zde to bylo jasné hned od začátku. Janis Joplin a její nadčasový vliv je zcela jednoznačná záležitost - získala skoro o polovinu více hlasů nad druhou Tinou Turner, rockovou babičkou.

Sám jsem měl jako fanoušek Nightwish radost z Turunen, další jména zastřešila poměrně širokou stylovou oblast. Adéle vedle Franklin, Dion vedle Kate Bush... Zajímavostí pak je, že tato kategorie byla vámi vyplňována nejméně.

 

----------

B.1 Nejlepší rockové album roku 2014 - CZ:

1. Chinaski - Rockfield

2. Michael Kocáb a spol. - Aftershocks

3. Wohnout - Laskonky a kremlole

4. Arakain - Adrenalinum, Stromboli - Fiat Lux

5. Mig 21 - Album

dále Následuj kojota (Zrní), Papírovej drak (A. Brichta), Na prodej (Harlej)...

-----

Toto byla těžká kategorie. Sešlo se zde velké množství nejrůznějších názorů, takže se i počet dost výrazně rozmělnil a naše top 5 se od ostatních míst lišila opravdu jenom minimálně. Přesto dopadl výsledek takto. Nečekal jsem druhé místo u Kocába i přes hvězdné osazení muzikantů na této desce, osvěžující byl úspěch Zrní či Harleje.

 

----------

B.1 Nejlepší rockové album roku 2014 - svět:

1. Pink Floyd - The Endless River

2. U2 - Songs of Innocence

3. Foo Fighters - Sonic Highways

4. Robert Plant - Lullaby and the Ceaseless Roar

5. Jack White - Lazaretto, Slash - World on Fire

dále Strut (L. Kravitz), High Hopes (B. Springsteen), The Hunting Party (Linkin Park)...

-----

Nejdříve velké nadšení a očekávání, pak rozporuplné recenze a poté opětné přiznání ojedinělosti projektu - tak se vyvíjel zájem o The Endless River. Mně osobně velmi příjemné album osobitě zvýraznilo odkaz Pink Floyd (za tak krátkou dobu získalo v USA, v Anglii i dalších zemí platinu), ovšem U2 dělilo od první pozice jen pár hlasů. U všech titulů šlo o očekávané umístění, na vyšších pozicích jsem ale přesto postrádal třeba AC/DC (Rock or Bust), Muse, Nickelback a další.

 

----------

B.2 Nejlepší metalové album roku 2014 - CZ:

1. Arakain - Adrenalinum

2. Dymytry - Homodlak

3. Perseus - Říše vlků

dále Na prodej (Harlej), Vagus Vetus (Masters’s Hammer), Welcome to the Present (Split Bearing)...

-----

Tak přátelé, Arenalinum vyhrálo na celé čáře - třetina všech zúčastněných ho uvedla jako metalové album roku. O polovinu méně hlasů, ale přesto s velkým náskokem před dalšími pozicemi, mělo i CD Homodlak. A jak vidíte, zvládli jsme ještě vyhodnotit 3. místo. Další místa už totiž uvádět nebylo možné. Proč? Protože na každém z nich by byla vždy celá řada jmen (třeba páté místo by obsahovalo na dvacítku alb...).

Mimochodem, v této kategorii nadělali respondenti nejvíce chyb. Zapomněli, že se má jednat o rok vydání 2014. No co dělat, lépe to vysvětlit nešlo.

 

----------

B.2 Nejlepší metalové album roku 2014 - svět:

1. Judas Priest - Redeemer of Souls

2. Slipknot - 5: The Gray Chapter

3. Accept - Blind Rage

4. AC/DC - Rock or Bust

5. Animals As Leader - The Joy of Motion

dále Hydra (Within Temptation), Quantum Enigma (Epica)...

-----

Zde novinka Judas Priest vyhrála na celé čáře, a to s obrovským náskokem. Ostatní místa se od sebe lišila již jen minimálně. Přesto se dalo určit pořadí od pátého místa, s tím že pátá pozice se od dalšího místa lišila třeba jen o jeden bod. Nebudeme se zde bavit o stylovém zařazení některých uvedených alb, bylo to vaše hlasování, ale výsledek byl v podstatě dle očekávání.

 

----------

B.3 Comeback roku 2014:

1. Lucie

2. Stromboli

3. Kreyson

4. Arakain, Věra Bílá a Kale

5. Krabathor, Nová růže, Václav Neckář

dále Pink Floyd, Bratři Ebenové, Jasná páka, K. Gott, Pražský výběr, Wabi Daněk...

-----

Zde to drtivá většina respondentů vzala jako domácí scénu, i když byla původně zamýšlena obecně, nadnárodně, svět i naše scéna. No ale nevadí. Jak je vidět, nejvíce vás ohromil návrat Lucie a Stromboli, další místa byla již sporadicky hlasově obdařena. Nebudu komentovat jednotlivá umístění, ale jedna část 4. pozice mne pobavila. No, dá se to tak říct.

 

----------

B.4 Supernovinka roku 2014 - CZ:

1. Lenka Dusilová & Baromantika - V hodině smrti, comeback Stromboli

2. Michael Kocáb - Aftershoks, Arakain - Adrenalinum

3. Bratři Ebenové - Čas holin, Mig 21 - Album

4. Gabriela Gunčíková (jako zpěvačka v Trans-Siberian Orchestra), Calm Season - Symboly, Harlej - Na prodej

5. Chinaski - Rockfield

dále aktivní elektronika od PeleBass, Na radosti (A. Langerová)...

-----

Tady bylo hodně vyrovnaných pozic, s tím že šlo o více předpokládané umístění. Stačí, když jen uvedu, že rozdíl mezi prvním a pátým místem byl jen ve čtyřech hlasech. Kategorie se tak stala takovou plackou bez velkých výšin a proláklin, která v sobě soustřeďovala všechny novinky za minulý rok - ovšem odhadem třetina údajů opět pocházela z místních scén.

 

----------

B.4 Supernovinka roku 2014 - svět:

1. Pink Floyd - The Endless River

2. Robert Plant - Lullaby and the Ceaseless Roar

3. Slash - World on Fire

dále Rock or Bust (AC/DC), The Joy of Motion (Animals As Leader), Sonic Highways (Foo Fighters)...

-----

A zase nešlo uvést více než první tři místa kvůli velké vyrovnanosti počtu hlasů. To se ovšem netýká desky The Endless River, která měla nad místem druhým až třínásobný náskok.

 

----------

B.5 Nejlepší koncertní akce v ČR za rok 2014 - CZ:

1. Lucie 2014

2. Kabát - koncert na Vypichu

3. Arakain Dymytry Tour

4. Stromboli 30

5. Blue Effect, Colours of Ostrava

dále Collegium Musicum v Praze, Kreyson Tour, Kryštof Kemp, Supergroup, Vl. Mišík 40 let...

-----

Tohle bylo hodně zajímavé i z toho hlediska, když jsme porovnali jména u alb a výsledky této kategorie. Kapely Lucie a Kabát se lišily pouze o jeden hlas, nad ostatními místy ale měly více než dvojnásobný náskok. Poměrně hodně hlasů se rozmělnilo i na regionální akce - a zase, proč ne?

 

----------

B.5 Nejlepší koncertní akce v ČR za rok 2014 - svět:

1. Dream Theater - Praha

2. Metallica - Praha

3. Lenny Kravitz - Praha

4. The Crimson ProjekCt - Praha, Queen of the Stone Age

5. Deep Purple, Chris Rea

dále Accept, Anathema, Iron Maiden, Jeff Beck, Muse...

-----

První dvě místa také měla velký náskok před ostatními. Překvapil mne ohlas na Crimson ProjeKCt, ale v ostatních případech se dalo umístění předpokládat. Hezké bylo vidět v top 5 i nestárnoucí (nebo jen trochu) Deep Purple...

 

----------

B.6 Největší zklamání za rok 2014 - CZ:

1. Kabát - koncert na Vypichu

2. Chinaski - Rockfeld, Lucie Tour

3. smrt Ivety Bartošové

4. Miloš Zeman, smrt Petra Skoumala, Wohnout - Laskonky a kremrole

5. Kryštof

dále česká hudební scéna obecně...

-----

To bylo trochu hořké a zároveň v několika případech i protikladné vůči výsledkům ostatních kategorií. Zvláště v případě skupin Kabát, Chinaski a Lucie jsem si říkal, jak je to možné - ale pak jsem se podíval na počet hlasů a věřte mi, jde opravdu jen a jen o anketu. Ostatní kategorie mají daleko přesvědčivější výsledky. Než nevadí, výsledky to jsou a zde je tedy máme. Některá pořadí komentovat nebudu, zajímavý byl ale názor, který se ocitl těsně pod čarou - zklamání nad českou hudební scénou obecně. Nejsem tak negativistický, záleželo by na úhlu pohledu. Ale přesto respektuji počet hlasů a uvádím to zde.

Jinak opět zde bylo nemalé procento regionálních událostí, včetně takových, jako kupříkladu konec zábav v té a té hospodě či malá návštěvnost klubových akcí (souhlas) nebo úroveň hudby v českých rádiích (souhlas také) apod.

 

----------

B.6 Největší zklamání za rok 2014 - svět:

1. U2 - Songs of Innocence

2. Metallica - koncert v Praze

3. odchod Malcolma Younga ze zdravotních důvodů z AC/DC

4. definitivní konec Pink Floyd

5. Coldplay - Ghost Stories, Lady Gaga, Linkin Park - The Haunting Party, Miley Cyrus

dále např. smrt Johnnyho Wintera, smrt Jacka Bruce, smrt Joea Cockera, islámský stát, války, Talking Heads se nedali dohromady...

-----

Opět stejná situace, jako u předchozí kategorie. I rozložení hlasů a rozdíly v počtu jsou velice podobné. Nejčastějším tématem se stalo úmrtí či fatální onemocnění nějaké osobnosti. Byly sem zařazeny i mezinárodní události - není divu.

 

----------

B.7 Nejlepší obálka Muzikusu za rok 2014:

1. 6/2014 (17,94 %)

2. 8/2014 (16,59 %)

3. 10/2014 (13,45 %)

4. 7/2014 (11,71 %)

5. 5/2014 (8,07 %)

-----

Boj byl zde vyrovnaný, jako v jediné kategorii zde uvádíme i procenta respondentů, kteří zde hlasovali. Jak vidno, rozdíl mezi první a druhým místem byl velmi malý.

 

----------

C.1 5 mých nejoblíbenějších alb vůbec - CZ:

1. Flamengo - Kuře v hodinkách

2. Stromboli - Stromboli

3. Pražský Výběr - Straka v hrsti

4. Progres 2 - Dialog s vesmírem

5. Vladimír Mišík & Etc... - Etc...1

dále např. Entropicture (D. Bárta), LP N. 1 (Katapult), Etc... 2 (Etc...), Svět hledačů (M Efekt)...

-----

U těchto kategorií řady C jsem se pobavil a myslím to pozitivně. Říkal jsem si - bude to rezonovat s předcházejícími výsledky? No, a zde jsou výsledky. Kuře v hodinkách zvítězilo přesvědčivě, u ostatních šlo o jemnější rozdíly.

 

----------

C.1 5 mých nejoblíbenějších alb vůbec - svět:

1. Pink Floyd - The Wall

2. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

3. Deep Purple - In Rock

4. Led Zeppelin - I, Michael Jackson - Thriller

5. Beatles - Abbey Road, Black Sabbath - Paranoid, Judas Priest - Painkiller, Led Zeppelin - IV

dále např. Back in Black (AC/DC), Animals (Pink Floyd), MTV Unplugged (E. Clapton), Division Bell (Pink Floyd), Sgt. Peppers Lonely Hearts Club band (The Beatles)...

-----

Na dvou prvních místech hned jedna kapela - to se hned tak nevidí. A na dvou dalších místech v top 5 další jedna kapela - taky hezké! A není divu.

Mimochodem - kdybychom spočítali, kolik která kapela měla v celkovém přehledu svých alb, tak bychom se dostali k těmto výsledkům (pouze do počtu pěti alb a uvědomme si, že nejde jen o profilová, základní alba, ale byly zde i kompilace, živáky apod.). Vezměme to ale tentokrát odspoda - pět alb zde měli Motörhead a King Crimson, šest jich bylo u Yes, Uriah Heep, Phila Collinse, Jethro Tull, Joea Satrianiho (což je hezký výsledek), Judas Priest a Black Sabbath, sedm alb měli The Rolling Stones a osm desek The Beatles a Metallica.

Devět desek bylo uvedeno u Queen, AC/DC a Led Zeppelin, hned celých deset alb zde měli Deep Purple a Iron Maiden, dvanáct Pink Floyd a U2 a přehled vyhráli Dream Theater, kterým jste napsali hned třináct alb!

Dále zde byly i zajímavé hlášky. Někteří z vás mi napsali třeba jména kapel či interpretů se vzkazem - vyberte ta nejlepší. No, díky. Milá byla i reakce, kde se psalo cca toto: „Tahle otázka je velmi krutá, copak to jde, vybrat jen pět alb?“

 

----------

C.2 Kytarový riff, který mne naprosto dostal - jen svět:

1. Smoke on the Water - Deep Purple - Made in Japan

2. Whole Lotta Love - Led Zeppelin - II

3. Back in Black - AC/DC - Back in Black

4. Crazy Train - Ozzy Osbourne - Randy Rhoads Tribute

5. Highway to Hell - AC/DC - Highway to Hell, Kashmir - Led Zeppelin - Physical Graffiti, Sweet Child O’Mine - Guns ‘N Roses - Appetite for Destruction, Iron Man - Black Sabbath  - Paranoid

dále např. Burn (Deep Purple), Stairway to Heaven (Led Zeppelin), All Along the Watchtower (J. Hendrix), Sunshine of Your Love (Cream), Black Night (Deep Purple)...

-----

Vyloženě kytaristická záležitost. Proto možná i jedna odpověď: „Nevím, co je to riff.“ A nebo jsem se dočetl: „Nemohlo by to být místo kytary třeba bendžo? V tom případě bych věděl.“ „Milé“ bylo i: „Napište tam cokoli od AC/DC, všechno je dobrý.“

Drtivě zde zvítězili Deep Purple, přesvědčivé bylo i druhé místo Led Zeppelin. Obecně tuto kategorii ale hodně ovládli Deep Purple, Black Sabbath a The Rolling Stones (všichni po sedmi skladbách). A když se na to podíváte - samá klasika.

 

----------

C.3 Nejkrásnější sólo vůbec - CZ:

1. Čajovna - Modrý efekt - Modrý Efekt & Radim Hladík

2. Sluneční hrob - Blue Effect - Meditace

3. Ej padá, padá rosenka - M Efekt - Svitanie

4. Země vzdálená - BSP - BSP

5. Planeta Hieronyma Bosche - Progres 2 - Dialog s vesmírem, Stejskání - Olympic - Stejskání, Pražákům, těm je tu hej - Pražský Výběr - Straka v hrsti, Jeden den v parku u zlaté brány - Michal Pavlíček  - Big Heads, Kronikář - Roman Dragoun - Stín mý krve, Lesní manekýn - Katapult - Hit album 1

dále např. Osmý den (Olympic), (Katapult), Občasná pánská jízda (M Efekt), Bezejmenná (Stromboli)...

-----

Tak na tuhle kategorii jsem se vyloženě těšil. Čajovna zvítězila obrovským náskokem (skoro až trojnásobný počet hlasů vzhledem ke druhému), ale i ostatní místa v top 5 byla velmi silná. Pro Čajovnu hlasovala skoro čtvrtina hlasujících, a když si uvědomíme, že jedna kapela je v top 5 nejen hned třikrát, ale opanovala první tři místa, tak musíte uznat, že to už je něco. Ale vůbec jsem se nedivil. Jako velký fanoušek Modrého Efektu jsem tyto výsledky samozřejmě přivítal. Michal Pavlíček je zde zastoupen také třikrát, do tohoto zlatého výběru oprávněně zasahují i další skvosty naší kytarové scény.

Snad se nikdo neurazí, když poděkuji neznámému dárci za zařazení i Podzimního rána, skladby naší kapely Stará škola. Moc děkuji, takovouto poctu si nezasloužím, ale přesto děkuji.

 

----------

C.3 Nejkrásnější sólo vůbec - svět:

1. Comfortably Numb - Pink Floyd - The Wall

2. Stairway to Heaven - Led Zeppelin - IV

3. Seventh Wonder - Alley Cat - The Great Escape

4. Hotel California - Eagles - Hotel California

5. Child In Time - Deep Purple - In Rock

dále např. All along the Watchtower (J. Hendrix), November Rain (Guns N’ Roses), Shine On You Crazy Diamonds (Pink Floyd)...

-----

No a ve světě mne trochu první místo překvapilo, zvláště pak jeho výrazný (dvojnásobný) náskok před místem druhým. Ovšem odráželo to do jisté míry i četnost kapely - Pink Floyd jste totiž zařadili hned sedmkrát.

 

Vážení příznivci, vážení přátelé - anketa skončila a uvedla mnoho faktů o čtenářích Muzikusu. Třeba jaké máte rádi kytaristy, co preferujete za techniky hry, jaké hudební styly se vám líbí, jak se díváte na českou scénu, u jakého jména preferujete spíše desky, u kohokoncerty, co se vám líbí či nelíbí na osobnostech a skupinách, čeho si nejvíce ceníte z naší a světové historie apod.

 

Víte, co byste si také mohli určit už sami? Například která kapela měla v top 5 nejvíce osobností, muzikantů, svých členů? Zkuste mi to napsat. Najdeme tam kompletní složení?

 

Nebo jaká kapela byla i prostřednictvím svých členů a alb apod. nejvíce v top 5 zmiňována? To už je možná lehčí...

 

Možná by nebylo špatné uvést třeba i případné složení superkapely. Nemám tyto závěry rád, ale když už, tak už. Představte si to - v Čechách by na pódiu vystoupil „Český výběr“ ve složení Radim Hladík a Michal Pavlíček (g), Vladimír Guma Kulhánek (bg), Miloš Meier (dr), Roman Dragoun (key) a za mikrofonem by se střídali Dan Bárta a Lucie Bílá. Dokázali byste si to představit?

 

No a co světová super kapela? To už by byla ale hodně velká splácanina, co? To by asi nefungovalo.

 

Výherci

  
Aleš Haník E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Miroslav Bílek čistič strun Dunlop 6582 Muzikant
David Stejkora Cerwin-Vega XD4 DISK Multimedia
Filip Tailor čistič strun Dunlop 6582 Muzikant
Helena Toiflová E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Iveta Terezie Pelikánová Deccart Voucher DISK Multimedia
Jakub Pech Perris Leathers LPCPSA–1113 kytyrayCZ
Jakub Veleba Blond BT–23C kytyrayCZ
Jakub Zámrský Sommer Cable RKHU–0600–RT MusicData
Jan Albrecht E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Jan Sládek AmpLion DISK Multimedia
Jan Šafrata simulace Gallien Krueger DISK Multimedia
Ján Štefeček Stagg DH RXD 20E Muzikant
Jan Trávníček Bespeco RA300 kytyrayCZ
Jan Tuček E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Jiří Heller E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Jiří Vaněk Eden I–90 Bass Chorus Praha Music Center
John Nevrly Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Josef Blažek čistič strun Dunlop 6582 Muzikant
Josef Křemen E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Josef Lilek Sommer Cable RKHU–0600–RT MusicData
Ladislav Svoboda Hughes & Kettner TubeMeister 5 MusicData
Lenka Sedláčková E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Martin Beneš Perris Leathers LP–PL7 kytyrayCZ
Martin Cee E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Martin Pilný kulich Marshall Praha Music Center
Martin Sojka Marshall Minor White Praha Music Center
Michal Polášek Marshall Major Pitch Black Praha Music Center
Milan Meško E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Milan Pink Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Milan Pokorný E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Milan Železník E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Miroslav Hanák Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Miroslav Saidl Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Ondřej Slavík Lewitt MTP 240 DMs kytyrayCZ
Ondřej Sobotka Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Pavel Machač E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Pavel Wronka Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Peter Kothaj E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Petr Bundil Marshall ACCS 00113 Praha Music Center
Petr Hajduch čistič strun Dunlop 6582 Muzikant
Petr Hrach E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Petr Janoušek Audiffex inTone 2 bundle DISK Multimedia
Petr Mašek E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Petr Neplech E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
René Obrovsky E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Ladislav Kyselica E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Tomáš Levko čistič strun Dunlop 6582 Muzikant
Václav Čikl Sommer Cable RKHU–0600–RT MusicData
Vladimír Richter E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Vlastislav Urubek E-Muzikus na 1/2 roku Muzikus
Vojtěch Roupa Big Bends AXS Wipe kytyrayCZ
Psáno pro časopis Muzikus