Mladý basák - Jiří Stejskal

Mladý basák - Jiří Stejskal
Mladý basák - Jiří Stejskal

Technicky skvěle vybavený baskytarista, jehož už nějakou dobu můžete vídat na českých i moravských podiích.

 

Jak ses dostal k muzice a k baskytaře?

Jak už to u muzikantů často bývá - mám to v rodině. Oba rodiče byli muzikanti, máma zpívala a táta je vynikající kytarista. Od třetí třídy jsem začal chodit na klarinet. Ač mě to moc nebavilo, tak jsem vyhrával různé soutěže na ZUŠ. Když mi bylo čtrnáct, objevil jsem doma baskytaru a táta mi dal nejdůležitější základy hry na ni, když viděl, jak na to zkouším neobratně hrát. Opravdu mi hodně pomohl a do konce života mu mohu být vděčný. Byla to sice dřina, ale mně to bylo jedno. Cvičil jsem klidně i dvanáct hodin.

 

Které styl ti sedí nejvíc?

Mám rád hodně stylů, nejvíc pak s dobrým groovem. Sice hraju převážně rock-pop, ale hodně se teď věnuji elektronice, dubstepu.

 

V jakých kapelách jsi hrával a v jakých hraješ teď?

Nebudu počítat takové ty „garážovky“, kde všichni začínají. Co se týče takových těch známějších, tak jsem byl členem doprovodné skupiny Pavla Helana, Nadi Urbánkové, Terezy Černochové (hostovali též Matěj Ruppert a Dan Bárta), Ivety Blanarovičové, Ládi Kerndla, Tomáše Hajíčka (Krucipüsk) ad. Nyní působím v kapele Sabiny Křovákové (vítězka Superstar 2013). Dále pak jako alternativní basista v kapele Meteor z Prahy.

 

Jaký byl tvůj největší zážitek spojený s hraním?

Za ty roky hraní je pro mě nejlepší zážitek z hraní ten, kdy dávám do hraní vše, svoji duši, aktuální náladu, kapela je zajedno, je tam hodně lidí a dochází k procesu tzv. „zrcadlo“. Když se vrací energie z lidí zpět na pódium, je to nádhera... Miluji naplněné arény. Ale opravdu vtipná věc se stala kdysi na svatbě v Dolních Bojanovicích, kdy nějaký pán během setu nalejval celou kapelu slivkou a mně to nesedlo. Naštěstí jsem měl dlouhý kabel a mohl jsem se vyzvracet daleko na rohu stage a hrát dál, aniž by někdo z hostů něco poznal.

 

Co používáš za vybavení?

V současné době mám pro hraní na stage hlavu Ashdown ABM-515 + 4x 10” box Ashdown MAG DeepCabinet a doma Ampeg BA-115. Mám dvě basy, pětistrunnou Lakland a čtyřstrunnou Fender Jazz Bass. Z efektů mám zatím jen Boss LMB-3, ale postupně hodlám svůj „effectloop“ víc zaplnit.

 

Na jakých nahrávkách tě můžeme slyšet?

Já ani moc nevím - nejsem samožer a nesleduju to. Třeba v reklamě na VUT Miluji tě VUT jsem točil basu, zaranžoval jsem jednu skladbu Pavla Helana z alba iBůh a pak samozřejmě další. Já se prostě neohlížím, ale jdu stále dál.

 

www:

www.sabinakrovakova.cz

www.meteorzprahy.cz

Psáno pro časopis Muzikus