Muzislovník - insert

Na cestě útrobami mixážního pultu (anglicky on the way through entraisl of the mixing console) jsme minule skončili u vstupního ekvalizéru (input equalizer) a řádu jeho filtrů (ordering of its filters). Za ním bývá takzvaný insert (insert). Je to přerušení signálové cesty (interruption of the signal path), do něhož lze vložit nějaké přídavné signálové zařízení (plug in some additional equipment) - efekt, ozvěnu (echo), zpožďovací linku (delay link), ostrý filtr (sharp filter), kompresor (compressor), expander (expander), šumovou bránu (noise gate), co si vzpomenete, co potřebujete a máte. Výhodou tohoto uspořádání je, že insert, co se velikosti signálu týká, pracuje v jednotné linkové úrovni (line level) bez ohledu na úroveň vstupu. Vložené zařízení lze proto operativně přehazovat z šavle na šavli podle potřeby (from module to module as needed).

 

Obvyklé umístění insertu je za vstupním ekvalizérem, někdy jej lze přepínat před nebo za ekvalizérem (zkratky PRE-EQ, POST-EQ), u některých mixážních konzolí jsou na obou místech. U malých a středních pultů se s výhodou k tomuto účelu používá stereofonních konektorů jack o průměru 6,3 mm (phone jack 1/4” diameter) s rozpínacím kontaktem (circuit-opening contact, break-type contact) na jeho „samici“ (on its female part). Nezasunutý konektor nenaruší signálovou cestu (the not engaged connector does not break the signal path), zasunutý konektor ji přeruší. Někdy funguje navíc i zpola zasunutý monofonní jack (monophonic jack), jenž nerozpojí signálovou cestu a z insertu tak funguje jenom jeho přímý výstup (direct output) z konkrétní vstupní jednotky. Proto se většinou výstup insertu z pultu ven zapojuje na kroužek konektoru (ring) - tam, kde u sluchátek bývá pravý kanál - a vstup zpět do pultu i s odpojovacím kontaktem bývá na špičce (tip) konektoru, tedy levém kanálu. Stínění má konektor vždycky na patě u pouzdra (sleeve). Nevýhodou (disadvantage) tohoto uspořádání je nutnost použití zvláštních insertových kabelů (special insert cables), kde na stereofonní jack na jedné straně navazují po dvou stíněných linkách dva monofonní jacky na straně druhé. Pravděpodobnost záměny konektorů (probability of mismatch of connectors) má snížit jejich barevné či textové značení (colour or text code) a taky různá barva připojených kabelů. Tento způsob zapojení předpokládá asymetrické (unbalanced) uspořádání těchto linek, symetricky to takhle nejde.

 

U větších pultů, kde je konektorové pole (connector field, contact bank) hůř přístupné (less accessible) nebo méně přehledné (difficult to survey), se tohoto způsobu nevyužívá a ve vybavení šavle (accessories of the input modul) bývají k tomu určené přepínače.

Psáno pro časopis Muzikus