Muzislovník - MP3 a ID3 tagy

Minule jsem pro vás načal téměř dvojjazyčné povídání o záhlavích (anglicky heading nebo header) a datové stavbě (data format) souborů mp3. Součástí těchto dat (part of these data) mohou, ale nemusejí být taky údaje o tom, kdo skladbu hraje, v jakém je podle názoru vypisovatele toho tagu žánru (genre), jak se jmenuje, kdo a kdy ji složil nahrál či vydal. Obsah ID3 tagu vůbec nesouvisí s názvem (file name) datového souboru mp3 a může tedy obsahovat (content) stejné, ale taky úplně jiné údaje.

 

A jak praví Murphyho pravidlo o programech a progamátorech, neúspěšný program je potřeba uložit, úspěšný změnit. Tak se stalo i v případě ID3 tagů formátu mp3. Existují ve verzích (versions) 1 a 2, a ta druhá ještě ve čtyřech podverzích (subversions), přičemž v jednom souboru mp3 mohou být současně ID3 tagy první i druhé verze naráz a současně (together).

 

ID3 verze 1 jsou co do obsahu chudší a jsou v pevné délce (fixed length) 128 bajtů vždycky na konci souboru mp3. Obsahují datový prostor třicet znaků (characters) pro název skladby, po dalších třiceti znacích jméno umělce, alba a nespecifikovaný komentář. Pak ještě čtyři znaky na rok vydání nebo vzniku a po jednom bajtu pro číslo či pořadí skladby a jeden ze sto dvaceti pěti číselně zakódovaných žánrů (genres).

 

ID3 verze 2 jsou složitější (more complicated), položky (items) mají proměnnou délku. Žánr skladeb může být uveden zcela jakýkoliv, také pořadí skladby je zakódováno v textu (as a text), a nemusí to být proto jenom strohé číslo. Délka ID3 verze 2 může být podle subverze (subversion) až 256 megabajtů, skládá se z rámců po šestnácti megabajtech a může obsahovat i obrázek, text písně nebo noty. Některé kapesní mp3 přehrávače (pocket MP3 players) dokážou řadit skladby podle údajů v ID3 tagu jednotlivých skladeb. ID3 tag se používá i pro jiné formáty, kupříkladu zvukový formát OGG.

 

Editovat čili vytvářet či měnit ID3 tag dokáže pro jednotlivé skladby sám systém Windows od verze XP jako „vlastnosti“ souboru mp3. Taky mnoho počítačových programů na přehrávání mediálních souborů, třeba WinAmp. Hromadně umí měnit ID3 tagy k tomu určené programy, třeba WinTag, ID3Tag, EasyTag a mnoho jiných. Některé, například WinTag2, dokážou pracovat i s názvy souborů, ale jen s verzí 1, jiné dokážou editovat i verzi 2, ale zase neumějí zapisovat ID3 podle názvu souborů anebo naopak přejmenovat souboru podle údajů v ID3. Můžete si vybrat. (You can choose.)

Psáno pro časopis Muzikus