Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer

Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer
Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer

Všichni to známe. Nahráváme zrovna velmi náročný part, vše jde velmi dobře, nahrávka má skvělou atmosféru, vše výborně šlape... A najednou jeden z hráčů kýchne. A je po nahrávce i po atmosféře.

Naštěstí to dnes už není problém. A tak jako máme plug-iny DeNoiser pro odstranění šumu, DeClicker pro odstranění různého cvakání, moderní DAW jsou dnes vybavené také plug-inem DeSneezer. Ten z nahrávky odstraní zvuk kýchnutí a nahradí jej zvukem, který by byl býval zazněl, kdyby bylo bývalo ke kýchnutí nedošlo. DeSneezer je postaven na umělé inteligenci (která se učila na stovkách tisíců různých kýchnutí) a umí

rozpoznávat různé druhy kýchnutí. Od jemného „pšík!“, takového oupěnlivého pšíknutí, jako když kýchne hezká holka a nechce, aby ji bylo slyšet, až po ránu, jako když střelí, „hapčá!“, a bylo po světle.

Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer
Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer

Ale to není vše! Plug-in totiž umí nejen opravit kýchnutí, pokud už k němu dojde, ale funguje také jako prevence. Plug-in totiž neustále poslouchá příchozí signál všech mikrofonů, a pokud na některém z mikrofonů detekuje singál „he-he-hé“, vyšle do poslechových monitorů nízkofrekvenční speciální signál, který přesným způsobem podráždí vnitřní stranu nosu tak, aby se sama pročistila a ke kýchnutí vůbec nedošlo. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že tento efekt funguje pouze při odposlechu přes reproduktory, a navíc reproduktory, které jsou schopné reprodukovat signál 13 Hz, což je ona nejhlubší specifická frekvence, kombinovaná s neharmonickou frekvencí 42 Hz. Přes sluchátka zatím systém nefunguje, protože inženýři dosud nenašli přímou spojnici mezi uchem a nosem. Ale verze 2 slibuje řešení i pro nahrávání přes sluchátka.

Plug-in je v moderní podobě ARA (audio random access) a zvolený formát plug-inu dává smysl. Aplikuje se na jakýkoliv již nahraný zvukový objekt, ale právě díky technologii ARA má přístup ke všem již nahraným a právě nahrávaným zvukovým objektům daného projektu. Právě díky tomu umožňuje efektivní nahrazení signálu z již proběhlého kýchnutí na všech stopách najednou, ale také nabízí zmíněnou prevenci u všech nahrávaných kanálů.

Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer
Nebojte se funkcí v DAW - Plug-in DeSneezer

Pokud chcete mít ještě větší jistotu, že nedojde k nepříjemnému kýchnutí do nahrávky, lze k plug-inu zakoupit také hardwarové příslušenství. Jedná se o speciální klapky, které se připevňují na kořen nosu. To je místo citlivé právě na příchozí kýchnutí a plug-in z naměřených biometrických dat pozná ještě lépe, že se kýchnutí blíží, a může na nastalou situaci včas reagovat. V případě, že žádná z uvedených preventivních metod nezabrání kýchnutí, klapky přikryjí nosní otvory tak, že minimalizují tlakovou vlnu kýchnutí.

Dokoupit lze také příslušenství do očí. Příslušenství vypadá jako sirky, které se v případě kýchnutí do očí opatrně vloží ve vertikální poloze a zabrání nepříjemnému mrknutí, při kterém muzikant ztratí kontakt s ostatními muzikanty, případně orientaci v notovém zápisu.

A tak už Manka nikdy nebude muset přiskočit a v poslední vteřince pootočit Rumcajse proti kopci Zebínu, aby Rumcajs město Jičín nezastřelil!

 

Poznámka: Použity byly mírně upravené citace z pohádky Jak Rumcajs potkal pruského jenerála.

Psáno pro časopis Muzikus