Rockové klávesy - Objevná a skvělá aplikace Jordana Rudesse a Wizdom Music LLC

Investigating the incredible apps of Jordan Rudess and Wizdom Music LLC

Objevná a skvělá aplikace Jordana Rudesse a Wizdom Music LLC

Rockové klávesy - Objevná a skvělá aplikace Jordana Rudesse a Wizdom Music LLC
Rockové klávesy - Objevná a skvělá aplikace Jordana Rudesse a Wizdom Music LLC

Greetings readers! This month I wanted to speak about one of my favorite modern keyboardists, Jordan Rudess! I've been a huge fan of Jordan ever since he played with the amazing rock band, Dream Theater. Jordan is also very well known for his technical proficiency with keyboard gear. This symbiosis of right and left brain has culminated in the release of his own very successful music apps from Wizdom Music LLC. There are quite a few apps now, all are amazing, and I urge you to check them all out. This month I wanted to speak about my personal favorites; MorphWiz, and Tachyon. The control surface of the apps is very intuitive and brilliantly designed. I use these apps myself in live performance. It is a game changer to have such powerful instruments in the small size of a personal device like a phone. Let's dive right in. I've attached video links to each app also.

 

Getting inside the Morph Wiz

The Morph Wiz was the first offering of Wizdom Music LLC and a collaboration between Jordan and Kevin Chartier. This app uses classic waveforms, FM capabilities, and effects, to create other worldly leads, pads, and sound effects. The instrument, much like the others we will see here, is played with the fingers on the screen. The notes ascend from left to right and can be programmed for scales that can be user defined. By floating to the top or bottom of the screen the sound morphs between the waveforms in ways that can be programmed in the slick menus. There is also an infinite delay which I love to use. In combination with the chorus and modulation, you can create gorgeous pads that have lovely motion to them. As the pad is sounding with the continuous delay, you can put further layers just with the flick of a finger. My other favorite thing to do on The Morph Wiz is to program an unusual scale like a Hungarian Minor or Messiaen Mode to take a tripped out solo with.

 

Here is a video link to Morph Wiz:

Video Url
MorphWiz - Jordan Plays Somewhere Over the Rainbow, autor: Jordan Rudess

Investigating the incredible apps of Jordan Rudess and Wizdom Music LLC

Objevná a skvělá aplikace Jordana Rudesse a Wizdom Music LLC

Greetings readers! This month I wanted to continue about one of my favorite modern keyboardists, Jordan Rudess!

 

Investigating similarities and differences in Tachyon

The Tachyon works in a slightly similar way to the Morph Wiz. This time, a few real instrument waveforms like piano, strings, and guitar are added. These can be combined with abstract sounds like a singing drill and other mystery waveforms for washy ambient textures and melodies. The Tachyon has a few less controls than the Morph Wiz but is very fast at things like key change and effect manipulation. The streamlined controls give the user really quick menus and parameter control. The virtual keyboard also has keys as opposed to a virtual line to represent each note like on the Morph Wiz.

 

A Feast for the Eyes

Incredible visuals are generated by playing both devices. The Morph Wiz is in color and has shapes representing the different sound waves that can appear (or not) in the background as you are playing. The finger touch points also have interesting visual effects and backgrounds to choose from. As you combine waveforms, new hybrid shapes and sounds are created as you go up and down on the XY axis. The Tachyon is a little more simple. It has a image of open space in the background and is in black and white. As your waveform morphs interesting 3d hybrid shapes, and… you guessed it, sounds, are created and dance together in interesting ways. Both apps have specialties; the Tachyon's extra waveforms lead to really unusual textures and the heavy editing possibilities on the Morph Wiz enable a lot of specific control. I find they are the perfect companions for each other and love to use them together on a small phone that I place in my key rig. This way, when I'm traveling, I have two tiny instruments that run on internal batteries and add a great degree of interesting sonic options for my set up.

 

Here is a video about Tachyon:

Video Url
Tachyon by Wizdom Music, autor: Jordan Rudess

Fráze a hudební termíny

FM capabilities: Na FM syntézu jste již jistě narazili, ale připomeňme si, čím se liší od běžnější aditivní syntézy (jejíž podstatou je skládání více vlnových signálů; patří sem vlastně i Hammondky) nebo subtraktivní (analogové syntezátory à la Moog, kde od signálu vždy něco „odčítáme“, např. pomocí filtrů nebo ADSR křivky hlasitosti). U FM syntézy modulujeme jeden signál druhým. Striktně vzato by sem patřilo i použití jedné sinusoidy z LFO pro aplikaci efektu vibrato na jiný signál. LFO však znamená frekvenci nižší, než je schopné vnímat lidské ucho. Za „pravou“ FM syntézu se většinou považuje, když jeden signál ve slyšitelném spektru moduluje druhý, rovněž slyšitelný. Možnosti, které to nabízí, jsou bezbřehé, a právě proto mnozí považují FM syntézu za příliš komplikovanou a těžko pochopitelnou. Ti, kteří se jí nebojí, do ní ale dříve nebo později proniknou, čímž získají neuvěřitelně mocný tvůrčí nástroj. Prvním slavným syntezátorem, který tuto technologii nabízel, byla Yamaha DX7. Tento model se těšil velké popularitě v 80. letech. FM syntéza se ale hojně používá dodnes. Pomocí ní lze vytvořit např. i dubstepový „bublavý“ bas.

Morph: Pojďme si ujasnit, co se myslí oním „morfováním“ a jaké výhody má dotyková obrazovka proti klasické „pianové“ klávesnici. Morfování je, jednoduše řečeno, plynulý přechod od jednoho zvuku k druhému, přičemž zajímavé jsou na něm především ty „body mezi“. Na běžném syntezátoru je tohoto možné docílit pomocí modulačního kolečka, funkcí aftertouch nebo jiným ovladačem. Ve všech těchto případech ale v danou chvíli můžete zvolit pouze jednu polohu na spojnici mezi zvuky A a B. Jinými slovy, pokud zahrajete trojzvuk, všechny tóny v něm budou mít stejnou barvu. A právě v tomto spočívá velká výhoda touchscreenu. V aplikacích od Wizdom Music zpravidla ovládáme výšku tónu na vodorovné ose dotykové plochy (můžeme jí říkat „osa x“), zatímco „osa y“ určuje barvu onoho „morfování. Když tedy zahrajete trojzvuk tak, že každý prst bude mít jinou polohu na obou osách, získáme tak tóny, které se liší jak výškou, tak barvou. Pokud se vám tuto techniku podaří využít smysluplně (což nemusí být lehké), je to velmi expresivní. Možná jste na podobný systém touchpadu narazili u produktů firmy Korg, jako je např. Kaoss Pad, Kaossilator apod.

Hungarian Minor: V českém názvosloví této stupnici říkáme cikánská mollová. Obsahuje následující stupně: 1, 2, 3b, 4#, 5, 6b, 7. Charakteristické jsou pro ni dva skoky o 1,5 tónu. Získat ji můžeme také tak, že v mollové harmonické stupnici zvýšíme čtvrtý stupeň o půltón. Hudební motiv z Růžového pantera je jedním z příkladů užití této stupnice.

Messiaen modes: Ve skutečnosti se jedná o sedm různých stupnic, které mají jedno společné: Pokud je transponujeme do dvanácti různých tónin, nezískáme dvanáct různých stupnic, protože se v nich tóny začnou opakovat. Dobrým příkladem je celotónová stupnice, která má pouze dvě transpozice. Pokud ji transponujeme o půltón, získáme novou stupnici. Pokud ji však zvýšíme o celý tón, získáme stupnici identickou s původní. Proto někdy narazíme na pojem „modes of limited transposition” neboli mody s omezenými možnostmi transpozice.

Psáno pro časopis Muzikus