Sibelius snadněji - MIDI klaviatura

Sibelius snadněji - MIDI klaviatura
Sibelius snadněji - MIDI klaviatura

Dnes si povíme o zadávání not pomocí MIDI klaviatury. Zapojíme ji jednoduše pomocí USB kabelu. Pokud ji Sibelius „nevidí“, můžeme jí zprovoznit v nastavení v sekci Input Devices. Stačí pouze zmáčknout tlačítko Find New Input Devices. Podívejte se pak ještě na záložku Note Input a zvolte možnost Use MIDI Keyboard (viz obrázek). Klaviatura se primárně chová tak, že cokoliv na ni zahrajeme, napíše se rovnou do not. Rytmickou hodnotu je tedy potřeba zvolit dřív, než začnete hrát. Je tu však ještě jeden, pro mnohé daleko příjemnější, způsob, kde je chování opačné. Znova musíte v nastavení do sekce Note Input a zvolíte možnost Specify pitch, then duration (viz obrázek). Poté můžete na klaviatuře hrát cokoliv a Sibelius nebude nic zapisovat. Když notu nebo akord přidržíte, stačí už jen zmáčknout rytmickou hodnotu, a je to.

 

Pro figury, dlouhé běhy, ostináta, melodické linky či sledy akordů je tu další bezvadná možnost. Jmenuje se Re-Input Pitches. Je to postup, který je v mnoha případech opravdu nejrychlejší. Nejdříve musíte takty naplnit - klidně notou jedné výšky. Připravte tedy rytmickou strukturu. Pokud máte napsat třeba osm taktů šestnáctinových not, stačí naťukat jeden takt a pak ho zkopírovat. Druhá fáze je, že označíte první notu a z ribbonu (či pomocí klávesové zkratky) zadáte příkaz Re-Input Pitches. Modrý kurzor se stane přerušovaným a to znamená, že když noty přehrajete, Sibelius změní pouze výšky tónů. Rytmus zůstane zachován. V tomto případě je MIDI klaviatura nejlepším možným řešením. Noty naskáčou na svá místa, a je to. Pokud potřebujete ještě vyřešit enharmonické úpravy, nemusíte to dělat notu po notě. Nezapomeňte na plug-iny Respell Sharps As Flats a Respell Flats As Sharps. Tento trik patří k mým nejoblíbenějším.

 

Někdy se taky hodí možnost nahrávat noty v reálném čase. K tomu slouží tzv. Flexi-Time (Cmd + Shift + F). Využití je ale praktické pouze pro jednoduché pasáže v pomalejších tempech. Sibelius chce být často přesnější než vy a pak nezbývá nic jiného, než jenom nahranou pasáž složitě editovat a opravovat. Je tady sice možnost kvantizace (Flexi Time Options - Cmd + Shift + O). Takže když vám nevadí časté nastavování, bude to pro vás užitečné. Je dobré osvojit si všechny možnosti. Na pracovním stole hudebníka má obvykle MIDI klaviatura pevné místo. Na cestách se často používají malé klaviatury v rozsahu dvou oktáv. I to je v mnoha případech velmi praktické a užitečné. Určitě je ale výhodné obejít se i bez MIDI a být schopen Sibelius plnohodnotně využít pouze s počítačovou klávesnicí.

Psáno pro časopis Muzikus