Technické kukátko - zvukoměr a zvukový analyzátor

Technické kukátko - zvukoměr a zvukový analyzátor
Technické kukátko - zvukoměr a zvukový analyzátor

V minulém čísle jsme se věnovali hlukoměru alias zvukoměru alias analyzátoru. Zmínili jsme základní rozdíly. Zbývá nám popsat jejich funkce a využití.

I ten nejlevnější zvukoměr by měl zvládat měření ve dvou režimech: v pomalém a rychlém. Pomalý (slow) aktualizuje zobrazenou hodnotu každou sekundu, rychlý (fast) každé 0,2 sekundy. Naměřená hladina by měla odpovídat průměru měření za tento časový interval. Třetím režimem, který už tak obvyklý není, je impulz. Ten měří nesymetricky, náběh 35 ms a pokles 2 sec.

Pojďme si představit praktickou situaci, kdy chceme změřit hluk třeba u silnice nebo před rockovým klubem. Vezmeme levný hlukoměr, a co nám vlastně ukáže? Jedno číslo, udávající hladinu hluku v decibelech. No jo, ale pro jakou frekvenci tohle číslo platí? Pouhým uchem slyším, že hluk u silnice se rozkládá v jiných frekvenčních pásmech než šum v restauraci či než hlukový smog, vinoucí se z rockových klubů. Dostáváme se k zásadnímu rozdílu mezi hlukoměrem a analyzátorem. Hlukoměr je v pohodě, pokud nám stačí jedno souhrnné číslo za všechna pásma. Základní modely zvládnou frekvenční pásmo někde od 50 Hz do 8000 Hz. Ale akustik musí vědět, na jakých frekvencích má s hlukem bojovat.

Důležitou funkcí, které by měl lepší zvukoměr zvládat, je filtrování. Sem patří váhování (filtry A, C, B případně D) a dále třetinooktávová a oktávová filtrace. Tyto informace jsou potřebné, abychom uměli zvuk analyzovat. Na jejich základě můžeme rozmyslet, jak jej potlačit (pokud bojujeme s hlukem), nebo naopak vyladit pro všechna pásma pokud možno rovnoměrně (akustický návrh, stavební akustika).

Pokud potřebujeme měřit pouze orientačně, nebojme se užít levný hlukoměr. Pokud potřebujeme přesnější měření, je třeba vzít odpovídající přístroj. Etalonem mezi zvukoměry resp. analyzátory je přístroj Bruel & Kjaer 2250. Dělá se ve více modifikacích, dá se nakonfigurovat jeho softwarová výbava. Rozměrově se blíží obyčejnému kvákadlu, cenově se přibližuje nové Fabii. To by nás nemělo děsit, protože přesnost měření je zcela zásadním kritériem. Na naměřených hodnotách bude záležet třeba akustika nového divadla či hudebního studia. Není dobré tuto skutečnost podceňovat.

Kdyby vás problematika zvukoměrů zajímala více, koukněte na normu ČSN EN 61672.

Psáno pro časopis Muzikus