Yllas

Yllas
Yllas

  Servus strýko, potrebujem niečo vedieť o tom, ako treba správne nasadiť na gitaru kapodaster a vôbec, ako ho používať. Rád by som mal istotu, že neponičím svoj milovaný nástroj značky Martin. Tvoj verný čitateľ, gitarista Oleg

Milý Olegu, jak jistě sám dobře víš, kapodastr slouží ke změně ladění kytary, konkrétně ke zvýšení ladění o určitý interval. Teoreticky ho můžeš použít na jakékoliv kytaře. Ovšem pokud má kapodastr odpovídající šířku jako její hmatník, samozřejmě s malým přesahem na obě strany. Také je nutné zvolit kapodastr, který se bude hodit na zaoblení hmatníku. Ne všechny kytary totiž mají hmatník rovný, ale některé jej mohou mít vyrobený s určitým poloměrem (odborným výrazem rádius). Kapodastr musí na strunách dokonale sedět, nahrazuje totiž tvůj ukazováček u levé ruky, který můžeš uvolnit pro hraní na volně znějících strunách. Kdyby neměl stejný tvar jako zaoblení hmatníku, nemohl by plnit svoji funkci a krajní struny by ti nehrály nebo drnčely. Rovný hmatník mají akustické kytary, jako je klasická nebo koncertní kytara. Některé elektrické kytary mohou mít rovněž rádius menší. Ale u elektrických kytar obecně se setkáš se zaobleným profilem hmatníku nejčastěji. Předpokládám, že ve tvém případě se jedná o drahou akustickou kytaru, kterou si nebudeš pořizovat tak často, abys u ní mohl bez výčitek svědomí poničit lak na krku, nebo dokonce dřevo. Proto na kapodastru rozhodně nešetři a snaž se vyhnout historickým modelům, jaké se u nás prodávaly v sedmdesátých letech. Některé z nich totiž snadno mohly sklouznout z hmatníku a krk kytary viditelně poškodit.

 

Jedno provedení bylo dokonce charakteristické šroubem s podložkou, který se proti hmatníku utahoval zespoda. Pokud podložka přestala plnit svoji funkci, mohl ti takový kapodastr přinést víc škody než užitku. Vynikající jsou kapodastry značky Shubb. Nejsou sice z nejlevnějších, ale kvalitní kytara si investici několika stovek navíc určitě zaslouží. Precizní mechanika těchto kapodastrů funguje na principu kluzného zámku a ke kytaře je velice šetrná, zároveň však umožňuje velice rychlou výměnu. Přítlak se dá perfektně nastavit šroubem s pružinkou, struny jsou přitlačovány vrstvou pevné gumy. Tu najdeš i na protilehlé straně kapodastru, krk od kytary se tedy rozhodně nepoškrábe. Kromě kytarových modelů se dělají kapodastry i na ostatní strunné nástroje, jako například na benžo. Co se týče praxe, kapodastr prostě nasaď tam, kam potřebuješ, abys docílil změny ladění. Tedy pokud ho použiješ za prvním pražcem, ladění tvé kytary se zvýší o půltón a nejnižší struna bude F. Budeš li chtít zahrát akord F dur, použiješ hmat pro akord E dur. A stejně tak v případě dalších poloh. Pokud jsi zpěvák, kapodastr ti umožní transpozici písniček do poloh, ve kterých zní tvůj hlas nejlíp. Je to prostě skvělý vynález. Jak by bez něj zněla snad nejslavnější písnička, kde tuhle šikovnou věcičku použil George Harrison, to si dnes asi nikdo nedovede představit.

 

Tvůj strýc Yllas

 

yllas@muzikus.cz

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy