Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích 3) Tónová soustava (2. část)

3) Tónová soustava (2. část)

Dnes už si uděláme čas na noty?

Ano.

Takže, co je to vůbec ta nota?

Nota je grafické znázornění tónu. Je to prostě značka tónu. Skládá se z prázdné nebo plné hlavičky, nožičky a praporce. Když je několik not z praporcem za sebou, můžeme je spojit trámcem. Je to přehlednější.

Jo, to je ten vzájemný vztah délky trvání jednotlivých not, že, ten pavouk?

Ano, podívej se na notový příklad č. 1. Máš tam i znázornění trámcového spojení not. Nota celá, napsaná na prvním řádku, trvá čtyři doby - a tuto délku můžeme rozdělit na kratší úseky dalšími notami v jednotlivých znázorněných poměrech.

Napsal jsi tam některé noty z nožičkami nahoru a některé dolů. Proč?

Protože se obecně vžilo takové pravidlo, že od tónu h, který se píše na prostřední linku, se směrem nahoru píší nožičky not dolů a od tónu h směrem dolů se píší nožičky nahoru (viz příklad č. 2). Je to lepší pro rychlejší orientaci v notovém zápisu včetně případů, když zápis jde nad a pod osnovu a je psán na pomocných linkách. Existuje ale hodně výjimek, kdy právě při složitějších zápisech do jedné notové osnovy se musí jednotlivé hlasy od sebe oddělit i vizuálně, pro lepší čitelnost. Podívej se zase na příklad č. 3, který je vytvořen pro kytaru. Noty, jež hrajeme palcem a píšeme je zde nožičkami dolů, jsem pouze pro tvou lepší orientaci označil rámečky.

A co pomocné linky?

Ty se používají, když zápis hudby překročí rozsah notové osnovy. Tento zápis ale bývá při extrémních rozsazích delšího trvání nečitelný, a tak se často užívají zvláštní označení, která notový zápis zvyšují či snižují o oktávu. Podívej se zase na příklad zápisu.

Psáno pro časopis Muzikus