6/2021

Editorial

 • Vážený a milý spoluhráči,

  jak jsem psal v úvodníku prvního čísla Muzikusu před třiceti lety, jsme na jedné lodi a všichni z naší hudební branže (nejen samotní muzikanti, ale i zvukaři, manažeři, osvětlovači a mnoho dalších přidružených profesí) dělají vše pro to, abychom mohli tu naši muziku poslat dál. Muziku přece neděláme jen pro sebe! Potřebujeme se s ní tak nějak pochlubit, ne?

  Proto se vracím k té „jedné lodi“, která se s námi za poslední více než rok velmi nechutně rozkývala. Místy to vypadalo (nebo dokonce probíhalo) jako „zákaz zpěvu“ v Půlnočním království a na toto téma vzniklo nemálo smutných vtipů. Velice si přeji, aby naděje posledních týdnů nebyla jen planou vějičkou a mohli jsme konečně opět svobodně vykročit, vyskočit, vylítnout na ta naše trpělivě čekající pódia.

  Ta naše rozkývaná loď spláchla do hlubin nemálo obětí, z nichž nejtragičtější jsou bohužel ty lidské. A my přeživší se potýkáme s oběťmi psychickými, ekonomickými a vztahovými, a nadále bojujeme o své místo na slunci. K naší velké lítosti musím na tomto místě sdělit, že i Muzikus dostal během těch nekonečných měsíců nepěkně na frak. Když dva dny po vytištění celého nákladu zavřou nejen prodejny s hudebními nástroji, ale i další místa, kde se Muzikus prodával, je to dost těžká rána. A když taková situace během roku nastane třikrát, tak to už pořádně bolí. Přičteme-li inzerující výrobce hudebních nástrojů, kteří museli omezit výrobu, a tedy i výdaje na reklamu, stává se bitva o přežití tak dlouhého období, kdy výdaje stále převyšují příjmy, téměř prohranou. A protože nespadáme v rámci státní pomoci do žádné z ohrožených kategorií (jak málo by nám stačilo z oněch 400 miliard), rozhodl jsem se vydávání tištěného Muzikusu po třiceti letech říjnovým číslem ukončit.

  Pokud se tedy nestane něco zcela neočekávaného (najde se laskavý sponzor, mecenáš či kupec, inzerenti začnou vyrábět, prodávat a inzerovat, muzikanti si začnou ve velkém Muzikus kupovat, či dokonce předplácet), vyjde 29. září říjnové vydání, které uzavře 30 let naší společné tištěné cesty hudebním světem.

  Rozhodně se ještě neloučíme, nadále budeme fungovat na síti nejen v rámci našich webů muzikus.cz, casopismuzikus.cz, mGear.cz, AlterEcho.cz, casopisharmonie.cz a dalších. Nadále se budeme potkávat (letos asi ještě ne) v rámci našich stageí Šance Muzikus a SAI na festivalech Rock for People, Sázavafest, Přeštěnice a dalších, a s mnohými se potkáme osobně na pódiích, v backstagích, v hospodách, na barech…

  Přeji hodně štěstí, rozumu, zdraví a invencí!

  Daniel Andel

  vydavatel

  P.S. S předplatiteli se po ukončení vydávání náležitě vyrovnáme.

Články v tomto čísle