B.C. Rich Assasin PX3T - elektrická kytara s tremolem Floyd Rose

B.C. Rich Assasin PX3T - elektrická kytara s tremolem Floyd Rose
B.C. Rich Assasin PX3T - elektrická kytara s tremolem Floyd Rose

Firma B.C. Rich slaví letos čtyřicet let své existence. Po celou tu dobu si vždy udržovala vysoký standard v kvalitě svých nástrojů. Vyprodukovala desítky úspěšných modelů a spolupracovala s řadou zvučných jmen. K tomuto výročí firma uvádí na trh první čtyři modely designované Bernie Ricem - zakladatelem této proslulé značky. V dnešním testu se však budeme zabývat modelem, který do této řady nepatří, ale rozhodně není nezajímavý.

Kytara tvarově vychází z osvědčeného typu strat, i když hlava nástroje je klasicky „B.C.Richovská“, která není nepodobná gibsonům. Hned na první pohled zaujme designem, jedná se o opravdu vkusně stvořenou kytaru. Je kompletně v černé barvě včetně chromované mechaniky, kobylky a ovládacích potenciometrů, které jsou navíc tvarově stylizované jako bubínky revolveru. Jediné, co je na kytaře jiné barvy než černé, je perleťová výzdoba hmatníku, která je umístěna v okolí sedmého pražce a je nazvána Bird Skull. Jinak na hmatníku klasické orientační značky nejsou, pouze ty malé na bočnici krku, viditelné shora. Asi je to zvyk, ale občas jsem byl při hře zmaten a sáhl jinam, než jsem chtěl. A ještě je tam přece jen něco v bílé barvě - bílá, jemnými černými proužky zdobená, lemovací lišta kolem celého těla i krku, která hezky zvýrazňuje tvar nástroje.

 

Krk

Je průchozí, stejně jako většina krků ze stáje B.C.Rich, a je vyroben z javorového dřeva. Hmatník je ebenový s čtyřiadvaceti pražci typu jumbo. Zadní strana krku je stejně jako tělo lakovaná na černo, hmatník je ponechán v přírodní úpravě, ale je hodně tmavý, takže máme dojem opravdu celočerné kytary. Šířka krku v ořechu je 43 mm, což už je na mě moc, neboť nemám zrovna velké ruce. Je až s podivem, co v tomto případě udělá jeden jediný milimetr. Na svých kytarách mám 42 mm, a pocit je diametrálně jiný - lepší. Rádius krku u Assasina je 430 mm, což je poměrně hodně a znamená to, že krk je málo zakulacený. Na takovýchto krcích se dá nastavit velmi nízký dohmat a struny nedrnčí ani při vytahování, což u zakulacených krků hrozí mnohem více. Čili zcela něco jiného než třeba klasický Fender s C-profilem. Je to určitě zvyk, ale chce to jistě větší ruku, než mám já... Jinak ale krk působí příjemně, jumbo pražce jsou mé oblíbené a plynulý přechod z krku do těla zajišťuje pohodlný přístup do těch nejvyšších poloh.

 

Tělo

Povrchová úprava je rovněž v lesklé černé a jako materiál bylo použito nato neboli tzv. východní mahagon. Tělo je příjemně tvarováno s tradičním zkosením pro pravou ruku a vybráním na břiše. Dobře sedí na těle a díky dvojímu možnému způsobu zavěšení kytary na tělo nabízí opravdu luxusní servis pro vytvoření maximálního pohodlí při hře. Jak jsem již psal výše, je olemováno bílo-černě proužkovanou lištou, která dobře zvýrazňuje jeho pěkný tvar.

 

Kobylka

Kytara je osazena originální Floyd Rose dvojzvratnou pákou. Tady bych se pozastavil nad volbou tohoto tremola, a tím vlastně znehodnocením toho, co by bylo na této kytaře velkou výhodou - dobrého sustainu. Opravdu by mě zajímalo, jak by ta kytara hrála s klasickou kobylkou šroubovanou přímo do těla. Průchozí krk zajišťuje dobrý sustain vždy, ale pak ho přiškrtit floydem, no nevím. Každopádně je to pořád lepší kombinace než krk šroubovaný a ještě Floyd Rose, a o tom, jak je na tom kytara se sustainem si povíme níže...

 

Snímače

Snímače jsou značky Rockfield typu Mafia. Na stránkách B.C. Rich si můžete přečíst, jak k jejich vývoji došlo. Firma B.C. Rich požadovala snímače řady Turbo, které měl Rockfield už v nabídce, ale chtěla je mít z keramických magnetů. Turbo jsou z AlNiCo. Keramické magnety však dávají snímačům extra sílu díky svému většímu magnetickému poli. Tak vznikly snímače Mafia produkující vyrovnaný, silný a agresivní tón, sustain, hutné basy, pevné středy a brilantní výšky. Snímač u krku je konstruován s trochu nižším výstupním signálem a „teplejší“ charakteristikou.

 

Jak to hraje?

Tak předně kytara na sucho zní neuvěřitelně vyrovnaně a jakoby „zkomprimovaně“. Nevím, jestli jsem někdy u kytary podobný charakter slyšel. Opravdu to zní, jako kdyby existoval nějaký akustický kompresor, přes který jde signál od kytary k našemu uchu. Co se týká frekvenčního pásma, vítězí basy a středy. Výšek na sucho moc není, tedy třeba oproti fenderům. Sustain je opravdu hodně dobrý i přes použitý Floyd Rose. Po zapojení do zesilovače se projevují Mafia snímače přesně tak, jak je o nich psáno. Zvuk je naprosto plný všeho. Výšky chybějící na sucho jsou zde vyrovnané s basy i středy, zvuk je hutný a jedovatý. Obával jsem se, že z kytary nedostanu ucházející čistý zvuk, ale v informačním letáku jsem se dočetl, že potenciometr Tone je zároveň rozpínačem obou dvojitých humbuckerů. Takže pokud jej vytáhneme, oba humbuckery jsou nyní singly, a tedy jejich kombinace zní trochu jako kombinace singlů na klasickém fenderu. Tato kombinace je pro čistý zvuk asi nejvhodnější, i když i samotných snímač u krku produkuje také velmi dobrý čistý zvuk. Když to shrnu máme rozepnutím cívek další tři možnosti zvukové barvy. Dohromady tedy šest, když neuvažuji ovlivnění zvuku tónovou clonou. Rozpínání obou humbuckerů dělá z kytary mnohem univerzálnější nástroj.

 

O tremolu Floyd Rose už toho bylo napsáno také mnoho, důkladně jsem ho prověřil a ladilo bezvadně. Horší je to, když vám praskne struna. Bez náhradní kytary jste dohráli...

 

Shrnuto

Z kytary jsem měl opravdu velmi dobrý dojem a stáji B.C. Rich rozhodně nedělá ostudu. Naopak, kdybych si měl od nich nějakou pořídit, hodně bych uvažoval o této, protože jak tvarem, tak zvukovými možnostmi není tak ortodoxní a stylová. Dají se z ní vyloudit i hezké čisté zvuky. Nevyhovovala by mi šířka krku a absence orientačních značek. Ne že by na ně člověk nějak příliš koukal, ale když tam jsou, je to prostě jiné - přehlednější.

 

Info:

B.C. Rich Assasin PX3T je elektrická kytara střední cenové kategorie vybavená kvalitními snímači Rockfield, průchozím krkem a Floyd Rose tremolem. Předností je vyrovnaný, hutný a agresivní zvuk a vynikající sustain. Díky možnosti rozepnutí humbuckerů lze nastavit i dobrý čistý zvuk.

 

Plus:

hutný, vyrovnaný a pevný rockový zvuk

průchozí krk s dobrým sustainem

rozpínání dvojitých cívek obou humbuckerů

možnost dvojího zavěšení na řemen

pěkný a zajímavý design

 

Mínus:

absence orientačních značek na hmatníku

standardní nevýhoda kytar s Floyd Rose - složitá výměna prasklé struny a opětovného naladění nástroje

Psáno pro časopis Muzikus