Historie, legendy, klasika, rarity... - postavy na pomezí bubnování a byznysu II
V dnešním díle si představíme další dvě velké postavy, ve kterých se potkává obchodní a umělecká stránka bubnování.
Roy Burns, narozený v roce 1935, je od roku 1980 spojený s firmou Aquarian. Ovšem jeho život byl nabitý již předtím, než se pustil do výroby blan na bicí nástroje. Ve dvaceti letech se na radu Louieho Bellsona, který jej viděl hrát, přestěhoval z Kansasu do New Yorku a zanedlouho zasedl za soupravu v jednom z nejlepších big bandů své doby, orchestru Bennyho Goodmana, se kterým kromě USA procestoval i podstatnou část Evropy. V šedesátých letech se pak začal více věnovat studiové práci, doprovázel několik televizních show (což znamenalo hrát poměrně složité aranže téměř z listu pro statisíce lidí a v přímém přenosu) a také začal intenzivně učit.
Výsledkem pedagogického úsilí bylo několik široce používaných učebnic (Finger Control, Elementary Drum Method, Advanced Rock Drumming, New Orleans Drumming nebo One Surface Learning) a také série klinik (seminářů), což je koncept, na jehož vzniku má Roy Burns velký podíl a byl také jedním z prvních, kdo jej rozšířili ze Spojených států do celého světa. V letech 1980-1992 psal Roy Burns také pravidelnou rubriku s názvem Concepts do časopisu Modern Drummer, který založil Ron Spagnardi (se kterým se seznámíme zanedlouho). V roce 1980 byla také založena firma Aquarian, která nejdříve produkovala příslušenství pro bubeníky a od roku 1988 se zaměřuje hlavně na blány. Roy Burns je do dnešního dne aktivním členem firmy i bubenické komunity.
Osud Rona Spagnardiho (narozen 1948) je v mnohém podobný ostatním představeným postavám. Základem kariéry je odborné bubenické vzdělání, následované obdobím intenzivního vystupování a posléze stále větším důrazem na vzdělávání dalších bubenických generací. V případě Rona Spagnardiho bylo výsledkem snahy o šíření relevantních informací založení časopisu Modern Drummer, který je od roku 1977 až do současnosti jedním z nejdůležitějších informačních kanálů pro bubeníky a úspěšně se adaptoval i na nástup internetu (i když podle mě stejně nic nepřekoná staré dobré tištěné vydání.
Na stránkách časopisu se objevily rozhovory snad se všemi důležitými bubeníky, mnoho z nich píše do časopisu pravidelné rubriky, dále si můžeme přečíst recenze nástrojů a důležitou součástí je také výuková rubrika, která přináší každý měsíc novou inspiraci ke cvičení. V současné době je také podstatná webová verze www.moderndrummer.com, kde je možné vidět veškerá zmíněná témata ve formě videí.