Carl Martin Purple Moon - fuzz a vibrato

Carl Martin Purple Moon - fuzz a vibrato
Carl Martin Purple Moon - fuzz a vibrato

Carl Martin Purple Moon

Fuzz a vibrato co nás vezmou na Měsíc

Efekt v sobě spojuje zkreslení typu fuzz a vibrato, u kterého máme navíc možnost přepínat mezi dvěma rychlostmi. V manuálu výrobce odkazuje na zvuk 60. a 70. let. Krabička má standardní velikost carlmartinovských efektů. Vyvedena je v krásné fialové metalíze s krémově bílými popisky. Přístup k baterii je sice přes šroubky, ale naštěstí je odběr malý, výměna nebude častá. Potenciometry jdou příjemně ztuha, hlavičky se pěkně drží, jedna radost. Slouží pro obě vibrata. Pro nastavení fuzzu se musíme na čelní panýlek podívat více zblízka. Uprostřed zaznamenáme dva maličkaté potenciometry Fuzz a Level, jejichž funkce je jasná. Na zadní straně máme klasické velké jacky „dovnitř a ven“ plus standardní bossáckou samičku na napájení. Celá spodní strana je pokryta měkkou pěnou pro stabilitu, hezky drží na podlaze a neklouže. Zelená LED dioda signalizuje zapnutí, modrá problikává v rytmu vibrata.

 

Jak to hraje, snadno dohledáte na netu. A ptáte-li se na nějaký hlavní postřeh, pak vězte, že to hraje fakt dobře! Fuzz je pevný, hezky barevný, žádné takové to tenoučké „kňučítko“, na které občas narazíme. Tohle je plnotučný tón s nekonečným dozvukem, který se táhne přes dva kopce a možná ještě dál. Absence korekcí mi nepřišla nijak limitující. Spíš mě otravovaly ty pidipotenciometry na jeho nastavení. Kdyby byly o pár milimetříků vystouplejší nebo zkrátka větší... Kroutit se s nimi dá, ale není to úplná pohoda. Ještě se vrátím k pocitům ze hry. Je zde zajímavá reakce na dynamiku. Při určitém nastavení zjistíme, že při silnějším úhozu je fuzz potlačen, kytara hraje čistě a fuzz nastupuje až při slábnutí tónu. Naopak při slabším úhozu se projevuje fuzz takřka ihned. To dává hodně možností na experimenty.

 

Ještě k vibratu: Ono to není klasické kolísání hlasitosti, ale spíš takové probublávání ve zvuku. Chvílemi se zvukově blížil phaseru. Moc pěkná věcička. Fuzz se dá úplně stáhnout, takže ho klidně můžeme využívat samotné.

 

Troufám si odhadovat, že na trhu bude mít tenhle efektík ztíženou pozici už proto, že jako každý fuzz i tenhle nemusí sednou každému. Jenže zde máme k dobru rozšíření o vibrato. A kombinace obou těchto efektů dohromady umí namíchat osobitý a bezva tón. Cena je XXXX Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Napájení 9 V DC (baterie, zdroj)
Vstupní impedance 1 MΩ
Výstupní impedance 200 Ω
Odstup signál/šum 54 dB
Hmotnost 0,4 kg
Rozměry 12 x 10 x 6 cm

 

www:

carlmartin.com/purple-moon-2/

Psáno pro časopis Muzikus