Keeley Hydra - efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy

Keeley Hydra - efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy
Keeley Hydra - efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy

Stereo Reverb & Tremolo

Asi už tak nějak z doslechu nebo zkušenosti víme, že Robert Keeley a jeho týmm dobře vědí, co dělají. Už jen když si zběžně přečteme, co Hydra umí, a když k tomu připočteme aureolu toho, co Keeley ve světě pedálových efektů znamená, by to možná vypadalo, že tady máme něco jako Strymon killer... Takže rozdrtí tahle modrá příšera Flinta? Jedna z devíti hlav Hydry má být nesmrtelná...

Když bychom to vzali hopem a zkrátka, tak to základní bude, že Hydra kombinuje efekty reverb a tremolo. Z dozvukových jsou to tři modely, založené na nejzákladnějších a asi nejužitečnějších druzích reverbů, ze kterých si můžeme vybrat: Spring, Plate a Room. Zkombinovat je můžeme s opět třemi druhy tremola, označenými jako Harmonic, Vibrato a Sine Wave Tremolo. Zda je reverb zařazen před tremolo nebo až za něj, můžeme navolit, podobně můžeme natapovat rychlost, popřípadě připojit externí expression pedály a jednomu z nich přiřadit funkci jakéhokoli parametru ovládacích prvků na samotné krabičce.

Ta krabička není větší než obvyklý kytarový pedál. Na pravé straně jsou dva vstupní konektory pro připojení ve stereu, s tím že pro mono režim obligátně použijeme ten levý. Výstupy jsou naopak vlevo. Mono a stereo výstup doplňují jackové konektory pro připojení expression pedálů. Vstup konektoru pro napájení je na čelní straně efektu.

Vrchní strana pedálu je osazena pěti potenciometry, přičemž prostřední, označený Color, funguje také jako něco jako Alt, tedy při jeho stisku a držení dostane každý ze zbývajících čtyř ovladačů další, sekundární funkci ke své primární. Všechno je ale mnohem jednodušší, než to zní. Parametry pro reverby jsou označené bíle, parametry pro ovládání tremola černě a sekundární funkce každého ovládacího prvku vždy ve spodním řádku v šedé barvě. Úplně stejně funguje toggle switch pro přepínání druhu reverbu, respektive tremola, kdy zase jednou páčkou ovládáme dvě funkce.

Potenciometry Rate a Depth patří tremolu a ovládají jeho rychlost a hloubku. Dwell a Mixer patří reverbu. Nabízí ovládání délky reverbu a množství reverbu v signálu. Opravdová technická kouzla přicházejí při stisknutí prostředního Altu a nastavení sekundárních funkcí. Trem Sync má na starosti nastavení stereo výstupu tremola, jeho panorámování, nastavení Dry/Wet poměru nebo posouvání do stran stereobáze a rozdělení signálu mezi mono a stereo výstupy. Ovladačem Trem Level ve své sekundární funkci nastavíme výstup hlasitosti tremola. Při maximu zcela vpravo získáváme +6 dB, které nám pomůžou kompenzovat pocit ztráty hlasitosti při tremolu. Reverbu patřící ovladač Wet/Dry umožní nastavit stereofonní výstup reverbu - pro jeho poměr wet/dry nebo směřování opět na stereo nebo mono výstup. Potenciometr Reverb Modifier upravuje parametry reverbu v závislosti na konkrétním zvoleném režimu. Nabídne například oblíbenou možnost shimmer v případě plate reverbu, upraví velikost místnosti v případě roomu...

Keeley Hydra - efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy
Keeley Hydra - efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy

Pravý footswitch patří reverbu, levý tremolu. Dlouhým stiskem u levého footswitche se dostaneme do možnosti tapování, dlouhým stiskem u pravého se zvuk reverbu „zafreezuje“ pro nekonečný sustain.

Kombinacemi stisknutí footswitche a potenciometru Color se také můžeme dostat k možnosti presetů, které můžeme libovolně upravit a uložit. I nastavení expression pedálu je intuitivní a zvládneme ho i jen při letmém prolistování krátkého manuálu. I přes množství funkcí a možností nastavení, za což bude mít Hydra v konečném shrnutí první plus, je práce s efektem relativně jednoduchá a intuitivní a za to bude mít plus druhý. Stačí pětice drobných LED diod a i při zběžném pohledu dokonale víme, co se právě děje.

Po zvukové stránce, a to asi nikoho nepřekvapí, je - jaké zvolit slovo - perfektní. Zejména reverby nás uchvátí a pohltí. Navíc ve stereu. Kvalitu tremola tím nechci nějak snižovat, ale to už je vlastnost reverbu. Jejich zvuk patří jistě ke špičce toho, co můžeme v efektovém pedálu najít. Líbí se mi možnost nastavení směru signálu reverb - tremolo a obráceně. Dostáváme tím další násobek barev a možnost napodobení zvuku komb, kde jsou tyto efekty součástí, pokud jimi třeba náš aparát nevládne.

Otázku, jestli Hydra sežere Flinta, bych rád nechal každému otevřenou. Zastánců Strymonu je mnoho a já se jim vůbec nedivím. Faktem je, že Hydrou tady vznikla další možnost. A kvalitou hodně vysoko. Vybrat si už může každý sám. Já osobně jsem si na tomto testu uvědomil, o jak moc jsou tyto a podobné efekty výš než některá, jen o něco málo levnější konkurence, natož nějaký ze zástupců úplně laciných řešení - každý si doplňte svou „oblíbenou“ značku.

Po Hydře sáhne ten, kdo už ví, že potřebuje nekompromisní řešení, které bude fungovat, v mixu bude slyšet a zvuku efekt prospěje, a ne že to bude další krabička, která ho trochu přizabije. V mém pedalboardu by to byl efekt, kterého bych si moc vážil.

 

Info:

Keeley Hydra je efekt využitelný pro kytaru, baskytaru, klávesy. Obsahuje tři druhy reverbu a tři druhy tremola, které lze samozřejmě kombinovat. Výhodou je jednoduché, ale velmi detailní nastavení parametrů, včetně nastavení stereo a mono průchodu z výstupů efektu, a vynikající funkční zvuk. Cena je 7744 Kč.

 

Plus:

množství funkcí a možností

přehledné a intuitivní nastavení

špičkový zvuk

kompaktnější rozměry proti konkurenci

možnost připojení expression pedálů

tři místa na presety

odběr „jen“ 115 mA

 

Mínus:

Ať hledám, jak hledám...

 

Technická specifikace

vstupy/výstupy 2x 6,3 mm jack mono in/out (true stereo), 1x 6,3 mm jako expression pedál input, 1x 6,3 mm jack input pro další externí footswitch
napájení 9 V DC
spotřeba 115 mA
rozměry 120 x 68 x 58 mm

 

https://robertkeeley.com/product/hydra-stereo-reverb-tremolo/

Psáno pro časopis Muzikus