Korg EK-50L - nová verze keyboardu EK-50

Korg EK-50L - nová verze keyboardu EK-50
Korg EK-50L - nová verze keyboardu EK-50

Každý rok přináší NAMM Show konaná v Anaheim Convention Center v Kalifornii spoustu novinek, které zde výrobci hudebnímu světu představují. Ani letos tomu nebylo jinak. Korg zde představil svoji porci novinek, mezi kterými byla i nová verze entertainer keyboardu EK-50L.

Koncepce nástroje

Nový model je koncipován stejně jako jeho předchůdce EK-50 (Muzikus č. 3/2019) a v podstatě z něj vychází. Písmeno L v názvu značí slovo Limitless, což v překladu znamená neomezený, nekonečný nebo bezmezný. První z těchto slov bude pro tento keyboard nejvýstižnější. Co vše model EK-50L uživateli nabídne si řekneme v následujících řádcích.

 

Design nástroje

Po této stránce se neudálo nic převratného. Nový model je věrnou kopií svého předchůdce. Tělo nástroje má nyní černý pogumovaný povrch, který byl měl být dle slov výrobce více odolný vůči opotřebení v běžném muzikantském životě. Na omak působí tento nový model příjemněji.

Všechny ovládací prvky, vstupy i výstupy byly zachovány. Drobnou změnou jsou červené linky v jednotlivých sekcích a červené logo Limitless, které najdete nad kolečkem dial. Právě díky nim se stává bílé písmo daleko čitelnější a přehlednější. Je jen škoda, že bílým písmem nejsou provedena i označen na zadním panelu. Přispělo by to rozhodně k lepší orientaci při připojování. Pokud tedy nebudete mít u sebe něco, čím si posvítíte, doporučuji se naučit pořadí vstupů a výstupů z paměti.

Díky výraznějšímu označení se ovládání a orientace na nástroji stala daleko příjemnější. Člověk by někdy nevěřil, jaké drobnosti mohou mít vliv na výkon při vystoupení. Co se týče nového pogumovaného povrchu a jeho odolnosti, tak to ukáže čas. Nejdůležitější je vždy to, aby se hráč při práci s nástrojem cítil co nejlépe. A to EK-50L plně splňuje.

Korg EK-50L - nová verze keyboardu EK-50
Korg EK-50L - nová verze keyboardu EK-50

Novinky, které EK-50L nabízí

Rozšířeny byly zvukové možnosti nástroje. Nově „elkový“ model disponuje 790 zvukovými barvami a 59 bicími sadami. Zachován byl standard GM. Navýšeny byly i keyboardové sety. Nyní je jich k dispozici rovných 200.

K navýšení došlo i u hudebních stylů. K původním 280 přibylo deset nových tanečních rytmů. Vše je mezi sebou skvěle provázáno. Hudební styly se výborně doplňují s přednastavenými kombinacemi.

Ozvučení nástroje je 2x 10 W. K dispozici je dvojice reproduktorů s bassreflexy. Nechybí zde ani presety ekvalizéru. U tohoto modelu se však změnila hladina akustického tlaku (SPL). Nyní to je 94 dB při 1 W/1 m. Právě tímto krokem je hlasitost pocitově daleko silnější než u jeho předchůdce. Díky tomuto kroku a bateriovému provozu můžete hrát prakticky kdekoliv. Třeba i na ulici. A věřte mi, že vás bude slyšet velmi slušně.

Pravda je, že nám nástroj také přibral o půl kila na váze. Elko nyní váží rovných osm kilogramů. Toho půl kila bude mít zřejmě na svědomí nový pogumovaný povrch.

 

Historie aranžérů (keyboardů) - pátý díl

V předešlých dílech jsme si přiblížili prvopočátek keyboardů v osmdesátých letech. Představili jsme si řadu firem, které se jejich výrobou zabývaly. Od té doby šel vývoj aranžérů mílovými kroky kupředu. Dnešní moderní nástroje nabízejí hráčům skutečný komfort, který je srovnatelný s profesionálními pracovními stanicemi typu workstation. Nabízejí obsáhlou zvukovou banku zastupující snad všechny skupiny hudebních nástrojů. Velké množství hudebních stylů různých žánrů snad ze všech koutů světa. Standardně dnes nástroje nabízejí efektové procesory, sekvencer, vokalizér, audio player a rekordér, MIDI, přímé propojení s počítačem pomocí USB, možnost připojiení externího mikrofonu, externího audio zařízení, kytary, USB flash disku, hard disku, různé pedály a externí ovladače. Nástroje jsou plně programovatelné a umožňují uživateli rychlý přístup ke všem svým parametrům. Výjimkou není ani dotykový displej. Díky vývoji obrazovek dotykových telefonů a tabletů získají v budoucnu jistě na větší kvalitě. Ve výčtu možností bychom mohli samozřejmě pokračovat. Ale to zas někdy příště.

(Čerpáno z připravované knihy Bohuslava Boba Ziky s pracovním názvem Historie Klávesových nástrojů.)

 

Softwarový balíček

EK-50L je nově dodáván i s balíčkem hudebního softwaru. Právě to se v dnešní době stává jakýmsi standardem.

K dispozici je celkem jedenáct aplikací. Dvě aplikace jsou pro iZařízení s iOS, iPad OS - Korg Gatget 2 Le a Korg Modul. Zbývajících devět je pro počítače s macOS a Windows - Korg M1 Le, Gadget 2 Le for Mac, UVI Digital Syntations, AAS Ultra Analog Session, Sturm Session, Lounge Lizard Session, Propellerhead Reason, Skoove free, IZOTOPE Ozone Elements.

Balíček obsahuje různorodý software. Od DAW přes různé zvukové moduly a výukový program až po audiomasteringový software. Některý software je pouze v odlehčené verzi. Výukový program od berlínské firmy Skoove nabízí tři měsíce používání zdarma. Další lekce nebo měsíce si budete muset zaplatit sami.

Přesto, že je softwarový balíček svým způsobem omezený, dostávají se vám do rukou zajímaví pomocníci. Díky tomuto softwaru můžete okamžitě začít realizovat svoje nápady. A pokud vám bude software vyhovovat a budete jej chtít využít na maximum, stačí zakoupit plnou verzi.

 

Závěrečné hodnocení

Nový model Korg EK-50L Entertainer Keyboard zůstal věrný své filozofii. Došlo k drobným úpravám designu a vylepšení zvukového systému. Přidány byly nové zvukové barvy, kombinace a hudební styly. V duchu dnešní doby byl přidán také softwarový balíček. To vše rozhodně posunulo tento model o další stupínek směrem nahoru. V každém případě se jedná o zajímavý a kvalitní nástroj v rámci cenové kategorie. Je jen škoda, že nebyla zachována podobná cena jako u jeho předchůdce. Ale taková je bohužel cenová politika, se kterou koncový uživatel nemůže bohužel nic udělat.

Pokud tedy hledáte zajímavý nástroj s kvalitním zvukem pro svoje první krůčky, domácí muzicírování, hraní v malých barech nebo pro vaši pouliční hudební produkci, jste na správné adrese. Tento model aranžéru je totiž určen právě pro vás.

 

Info:

Korg EK-50L entertainer keyboard je novou verzí keyboardu EK-50. Cena je 12 950 Kč.

 

Plus:

pogumovaný povrch

navýšení zvukových barev, kombinací a hudebních stylů

silnější hlasitost nástroje

softwarový balíček

 

Mínus:

popis zadního panelu

cena

 

Technická specifikace

klaviatura 61 kláves s rychlostní dynamikou a aftertouchem, 4 možnosti nastavení – lehká, střední, těžká a fixní
polyfonie 64 hlasů
podporovaná externí paměťová média flash disky nebo disky ve zformátované na FAT16 nebo FAT32
podporované audio formáty mp3 44,1 kHz/VBR, wav 44,1 kHz/16 bitů
podporovaný MIDI formát pouze přehrávání – standard MIDI file formát 0 nebo 1
sekvencer 12 stop (4 keyboardové party + 8 partů doprovodu) nástrojový formát s možností konverze do SMF 0,
režimy Style, Song
vstupy / výstupy vstup pro adaptér, USB to host & to device, nožní kontrolér, výstup R/L mono, audio vstup, sluchátkový výstup
obsah balení nástroj, adaptér, stojánek na noty, rychlý manuál a karta k softwaru
volitelné příslušenství DS–1H, PS–1, PS–3, EXP–2, obal Sequenz SC–EK/Pa
rozměry 994 x 392 x 132 mm (šířka, hloubka, výška)
váha 8 kg

 

https://www.korg.com/us/products/synthesizers/ek_50_l/

Psáno pro časopis Muzikus