Korg Konnect - malý stereofonní PA systém s Bluetooth

Korg Konnect  - malý stereofonní PA systém s Bluetooth
Korg Konnect - malý stereofonní PA systém s Bluetooth

Čas od času je potřeba nazvučit nějaký menší prostor typu kavárna, bar, hospůdka, minisáleček nebo seminární místnost. Zde nastává vždy dilema, co vše vzít s sebou, aby byl prostor správně ozvučen. Se zajímavým řešením přišla firma Korg. Pro tyto účely nabízí malý stereosystém s názvem Konnect, který si v dnešním testu představíme.

Co vše Konnect nabízí

Tento malý stereofonní PA systém je vlastně takový malý all-in-one. Přední strana pod mřížkou ukrývá sestavu reproduktorů s bassreflexy. Osazen je 6,5palcovým středobasovým a dvěma výškovými reproduktory.

Na zadním panelu najdete všechny ovládací i připojovací prvky. Jsou přehledně uspořádány ve třech sekcích. První slouží k připojení adaptéru a zapnutí přístroje. Druhá nabízí ovladače, signalizační LED diody a tlačítka, sloužící k nastavení celkové hlasitosti (Master Volume) a volbě typu reverbu s možností nastavení úrovně (Reverb Level & Type). Vedle nich najdete indikaci limitéru, tlačítko se světelnou signalizací indikující zpětnou vazbu (Feedback Suppressor) a LED diodu s označením Bluetooth zobrazující spárování. Největší je třetí sekce. Rozdělena je na dvě části. V první jsou všechny ovladače, tlačítka a LED diody. Ve druhé všechny vstupy. K dispozici jsou celkem čtyři kanály. Kanály 1 a 2 jsou monofonní. Osazeny jsou konektory canon a jack 6,3 mm. Nechybí ani přepínač mikrofon/linka (Mic/Line). Kanály 3 a 4 jsou stereofonní. K dispozici je stereo jack 3,5 mm a dva mono jacky 6,3 mm (L/Mono + R).

Horní část má zapuštěný úchyt. Slouží k uchopení Konnectu, pokud jej chcete přenášet nebo jej dát třeba na stojan. Spodní strana má čtyři gumové nožky a otvor pro stojan.

Na první pohled toho Konnect nabízí skutečně hodně. Právě to jej bude určitě činit univerzálním. Nechme se tedy překvapit, jak si povede v praxi a jaká bude jeho zvuková kvalita.

Korg Konnect  - malý stereofonní PA systém s Bluetooth
Korg Konnect - malý stereofonní PA systém s Bluetooth

Software

Ke Konnectu si můžete stáhnout v App Store a Google Play dvě aplikace: Korg Konnect App a Korg Konnect Upgrade Tool. První aplikace slouží k dálkovému nastavování a řízení přístroje. Druhá, jak říká sám název, k upgradeu systému přístroje. Podporovány jsou iOS 8.1 a Android 5.0 a vyšší. Vše jsem vyzkoušel na svých iZařízeních. Ta měla k dispozici poslední verze iOS a iPad OS.

Nejvíce se mi líbila první aplikace, díky které jsem mohl po připojení všeho potřebného řídit Konnect hezky pohodlně ze svého iPhonu nebo iPadu. Obzvlášť příjemné bylo ovládání z desetipalcového displeje iPadu.

 

Donca Matic DA-20 byl jedním z prvních bicích automatů na světě, který v roce 1963 uvedla na trh firma Keiko, později Korg. U zrodu tohoto rytmeru byli zakladatelé firmy Tsutomu Katoh a Tadashi Osanai. Osanai byl japonský harmonikář, původně absolvent prestižní Tokijské univerzity v oblasti strojírenství. Právě on přístroj zkonstruoval a Katoh jej zafinancoval.

Přístroj byl analogový, používal syntézu nazvanou tap loops, disponoval dvěma oscilátory, měl jednohlasou polyfonii, standardní ladění a režim mono. Celkem nabízel 22 programů v paměti RAM, které byly uloženy na interním úložišti. Rytmer disponoval také malou klaviaturou o deseti klávesách. Pracoval s rotujícím diskovým systémem, umožňujícím uživateli výběr zvuků. Díky přepínačům mohlo vznikat mnoho variací a kombinací. DA dvacítka nabízela i mono audiovýstup. Dokonce měla i svoje vlastní ozvučení o výkonu 40 W, což bylo na tehdejší dobu úctyhodné. Je vidět, že už tenkrát firma myslela na to, aby byl nástroj soběstačný při malých hudebních produkcích. Právě o to se snaží Korg i v dnešní době. Příkladem toho je právě Konnect.

 

Konnect App vám na základní obrazovce nabídne dvě záložky s názvem Master a Channel. V záložce Master pracujete s celkovou hlasitostí, s nastavením reverbu a FX, který slouží k nastavení eliminace zpětné vazby. V záložce Channel můžete pracovat s nastavením jednotlivých kanálů. Každý kanál umožňuje nastavit FX a voicing. U FX máte k dispozici čtyři možnosti - žádný efekt, kompresor, chorus a delay. Šavle kanálu nabízejí nastavení od -60 do +14 dB. Voicing v základu nabízí všeobecné nastavení. Z nástrojů můžete zvolit mužský vokál, ženský vokál, dvě elektrické kytary, akustickou kytaru, klasickou a slap basu, klávesy, automatického bubeníka, cajon, žestě a dřeva. Pro styl hudby pak nastavení rock/blues, jazz, country a klasika. Je skutečně z čeho vybírat. Tyto režimy jsou zde hlavně pro urychlení nastavení. Nastavit můžete samozřejmě i úroveň voicingu. To platí pro všechny čtyři kanály. Stereofonní kanál nabízí navíc ještě funkci Reverb a Centr Cancel, který vám pomůže vyrušit zpěv z písničky, pokud je umístěn ve středu sterea. Tuto funkci dobře využijete při karaoke. Záložka Channel také nabízí dva režimy. Standard a Advanced. V druhém, pokročilém režimu si můžete detailně nastavit jednotlivé kanály. K dispozici jsou například korekce, hloubka efektů nebo panorama. Svoje nastavení můžete ukládat a znovu vyvolávat (Load Scene a Save Scene). K dispozici jsou pouze tři nastavení. Zde bych přivítal možnost ukládání více nastavení do paměti programu. Pokud zmáčknete tlačítko se třemi tečkami, zobrazí se aktuální verze aplikace a dvě tlačítka s názvem Quick Guide (rychlý průvodce) a Update. Konnect se dá také zapínat a vypínat přímo z aplikace.

Spárování s iZařízeními bylo absolutně bezproblémové a trvalo pouhou chvilku. Škoda, že přístroj neumožňuje souběžné připojení vícero zařízení přes Bluetooth najednou, tak jak to nabízejí některé jiné firmy. Ale to už bych chtěl asi moc. :-)

Korg Konnect  - malý stereofonní PA systém s Bluetooth
Korg Konnect - malý stereofonní PA systém s Bluetooth

Konnect v akci

Poprvé jsem jej použil na semináři pro učitele hry na elektronické klávesové nástroje. Velikost místnosti byla zhruba pro třicet lidí. Do Konnectu jsem měl připojený svůj mixážní pult Soundcraft Notepad 12 FX s klávesovými nástroji a MacBook s prezentací, které obsahovaly audio a videoukázky. Souběžně jsem přes Bluetooth používal i iPad. Při základním továrním nastavení s třicetiprocentním výkonem se Konnect ani nezapotil, a to běžel v kuse celých 12 hodin. Zvuk byl příjemně čistý a přenášel přesně to, co bylo do něj pouštěno.

Poté jsem ho postavil ve své třídě a připojil do něj, co se dalo. Přes Bluetooth jsem měl postupně připojený MacBook, iMac, iPad, iPhone i chytrý telefon s Androidem. Vyzkoušel jsem i různé klávesové nástroje a mikrofony. Celkem jsem měl připojeny dvoje klávesy ve stereu, dva mikrofony a přes Bluetooth iPad. Pomocí iPadu jsem pak nastavil detailně každý kanál podle svých představ a celou scénu uložil do paměti. Vše fungovalo v pořádku, protože Konnect nepotřeboval víc než dvacet procent výkonu. I při této nižší úrovni byl zvuk krásně čistý, konkrétní a ve všech pásmech vyrovnaný.

Nakonec jsem jej využil pro ozvučení klávesového vystoupení v malém sále pro osmdesát lidí. Přístroj jsem zesílil téměř naplno. Jeho zvuk byl pevný, sytý, a hlavně čistý. Během produkce jsem nezaznamenal žádné zkreslení ani zpětnou vazbu z mikrofonu, který jsem použil na uvádění.

Abych řekl pravdu, byl jsem touto skutečností velmi překvapen. Myslím, že Konnect zůstane na trvalo v mojí třídě. :-)

 

Závěrečné hodnocení

Korg Konnect je zajímavý malý stereofonní PA systém, který se může stát komplexním řešením pro všemožná ozvučení. Bude se hodit pro živé hraní, přehrávání hudby, přizvučení elektronických či akustických nástrojů ve větších místnostech, ozvučení různých akcí typu semináře či přednášky nebo třeba DJskému vystoupení na různých malých akcích. Škála využití je skutečně bohatá.

V jednom přístroji naleznete vše potřebné pro ozvučení malých prostor. Bude jedno, jestli k němu připojíte mikrofony, klávesy, počítač, tablet nebo chytrý telefon, připojený například přes Bluetooth.

Konnect rozhodně zaujme svými malými rozměry, rychlou instalací, možnostmi nastavení a ovládáním pomocí chytrého telefonu či tabletu. Jeho hlavní zbraní je jeho výkon a nekompromisní zvuk.

Pokud tedy hledáte malý a výkonný ozvučovací stereo PA systém, může se stát Konnect zajímavým řešením právě pro vás.

 

Info:

Korg Konnect je malý stereofonní PA systém s Bluetooth. Cena je 13 040 Kč.

 

Plus:

malé rozměry a váha

výborný výkon ve své kategorii

možnosti přístroje

dálkové ovládání pomocí aplikace v mobilních zařízení

bluetooth

 

Mínus:

Neumí přes Bluetooth připojit více zařízení najednou.

Není možno ukládat více scén v programu Konnect App.

A taky neumí uvařit kafe přes Bluetooth. :-))

 

Technická specifikace

celkový výkon zesilovače maximum 180 W (140 W + 2x 20 W)
frekvenční rozsah 55 Hz až 20 kHz
technologie bezdrátového připojení Bluetooth A2DP Sink, Bluetooth Low Energy
obsah balení Konnect, adaptér se síťovým kabelem a uživatelský manuál
volitelné příslušenství Obal SC-KONNECT, stojan pro reproduktor ST–S80
rozměry 452 x 225 x 232 mm (šířka, hloubka, výška)
váha 5,3 kg

 

https://www.korg.com/us/products/amplifiers/konnect/

Psáno pro časopis Muzikus