Seymour Duncan Catalina Dynamic Chorus - analogový kytarový stereo chorus

Seymour Duncan Catalina Dynamic Chorus - analogový kytarový stereo chorus
Seymour Duncan Catalina Dynamic Chorus - analogový kytarový stereo chorus

Americkou firmu Seymour Duncan si většina kytaristů spojuje s kytarovými snímači. Ale firma také vyrábí kytarové krabičky a jednu z nich si teď otestujeme. Když jsem tuhle krabičku poprvé uviděl, podle barvy jsem usuzoval na chorus, ale mělo to nějak moc přepínačů a potenciometrů. Přesně tedy šest potenciometrů, dva footswitche a jeden páčkový přepínač. To je na chorus hodně.

Připojuji klasický devítivoltový zdroj (může být 9-18V) s mínusem uprostřed, protože baterie se tam strčit nedá. Zapojím kytaru, nastavím na kombu čistý zvuk a chci sešlápnout footswitch. No jo, ale který? Levý, nebo pravý?

 

Levý footswitch spíná chorus a pravý spouští dynamickou funkci. Když šlápneme jen na pravý, rozsvítí se druhá kontrolka, ale nic z chorusu není slyšet. Až jsem myslel, že mám vadný kus. Tak znova. Sešlápneme levý (rozsvítí se první modrá LED dioda) a chorus pracuje, pak sešlápnu druhý footswitch a rozsvítí se další modrá LED dioda. Hraju a ta druhá dioda najednou bliká a bliká podle toho, jak hraju! Jenže on to je podsvícený průhledný potenciometr, takže s tím „světýlkem“ lze točit. Když je otočen doprava, citlivost reakce je vysoká, a když doleva, je nízká. Plynule se to rozsvěcí a pozhasíná podle síly signálu z kytary. A co ta páčka pod tím? Přepínám páčku a najednou se ten podsvětlený potenciometr rozsvítí zeleně a reaguje to přesně opačně. Omg, wtf? Ano, druhá funkce je obráceně, když hraju hodně, svítí málo, a když hraju slabě, svítí na maximum Proč to takhle dlouze popisuju? Protože až když kytarista pochopí tenhle princip, může uvědoměle využít tu dynamickou funkci. Jinak bude koukat na blikající LED diodu a nebude mu jasné, jestli se kromě blikání vůbec něco děje, protože to závisí hodně na tom, jak „nakroutí“ zbytek. Proto tenhle dlouhý úvod.

 

Chorus bez dynamických funkcí

Tento hi-end analogový stereo chorus je vybaven bohatším ovládáním, které není u ostatních chorusů běžné. Většina lepších chorusů umí jen Depth, Rate, Level. Top modely mívají i pasivní korekce. Catalina má ještě navíc potenciometr Delay. Ten Delay jsem si změřil (na PC v programu Audacity), má rozsah 6-52 ms, veprostřed cca 27 ms. Delay výrazně ovlivňuje zvuk chorusu. U většiny chorusů je nastaven napevno, ale tady můžeme hodnotu plynule měnit, takže dosáhneme ohromných variant zvuků. Od jemného zvonivého až po mohutně rozladěný chorus s výrazným delayem a nebo vibratový typ chorusu. Kdyby vám zněl chorus moc ostře, tak s pomocí pasivní korekce výšek (ořezává v rozsahu 0,5-6 kHz) můžeme dosáhnout kulatějšího zvuku.

 

Dynamické funkce

Dynamické funkce mě opravdu bavily. Vždycky když jsem hrál s normálním chorusem, tak mě to po půl hodině přestáválo bavit, protože zvuk byl pořád stejný. Tady je to jiný level. Představte si, že hrajeme jemný doprovod, kde máme chorusu spoustu, pak přidáme volume a na sólo se chorus změní a nerozlaďuje nám to tolik tón. Nebo po přepnutí do reverzní funkce, když budu hrát jemné vybrnkávání, chorusu je málo, a když do toho bouchnu, tak se to rozezní naplno, paráda. Díky této vychytávce se zvuk neomrzí a přidává to hře zvukovou variabilitu. Dynamika pracuje s ovladačem Depth. Reakce na vaši hru se dá plynule nastavit výše zmíněným podsvíceným minipotenciometrem, nastavení je zároveň vidět právě díky blikající LED diodě.

 

Závěr

Chorus Catalina Dynamic je špičková analogová záležitost, která vás bude bavit. Bohužel za špičkové věci se taky víc platí. A právě cena bude hodně limitující faktor. Jinak nemám výhrady.

 

Info:

Seymour Duncan Catalina Dynamic Chorus je analogový kytarový stereo chorus patřící mezi top modely. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

zvuk

množství zvukových variant

dynamické funkce

 

Mínus:

cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Delay 6–60 ms (dle měření je maximum 52 ms)
Depth hloubka prokreslení
Rate rychlost modulace (0,33x až 10x za sekundu)
Tone pasivní korekce výšek (0,5–6 kHz)
Expression dynamické reagovaní na hru
Napájení pouze adaptérem 9–18 V (mínus uprostřed)
Spotřeba 23 mA
Rozměry 89 x 119 x 40 mm
Hmotnost 408 g

 

www:

www.seymourduncan.com/pedal/catalina

Psáno pro časopis Muzikus