Bubnoštěky... celohliníkové paličky

Materiálů na paličky přibývá. Minule jsem zdrbnul lisovaný termoplast, tentokrát jsem si na vlastní náklady puzen zvědavostí vyzkoušel paličky celé udělané z hliníkové slitiny. Nesly nálepku mně jinak neznámé firmy Fleet, ale mohly by nést klidně jinou. Bacha, jiné firmy (mám na mysli třeba značku Ahead) nabízejí paličky jenom s hliníkovým jádrem a s výměnnými plastovými plášti i kuličkami, které jsou zase jiná kapitola. I o penězích.

Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky
Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky

Tentokrát tu je jen a pouze hliník. Některé servery prodávající úplně kamkoliv úplně všecko je nabízejí.

První, co trkne, když je vezmete do ruky, je jejich hmotnost. Zatímco běžná javorová palička o běžné velikosti 5A váží nějakých 41 gramů, hickory bez kuličky 51 gramů a s plastovou kuličkou asi 55 gramů, hliníková palice vážila nějakých 154 gramů, tedy zhruba třikrát tolik. Mimochodem, ta minulá plastová měla 63 gramů, když už jsem tedy kradl z kuchyně váhu. Taky fyzikální tabulky uvádějí měrnou hmotnost hliníku 2700 kg/m3, zatímco u dřeva je to okolo 600 kg/m3. Dřevo taky plave na vodě, zatímco tyhle palice ani náhodou.

Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky
Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky

Hliníková palička asi vydrží víc než dřevo. Ale co ušetříte na palicích, o to víc, možná i mnohem víc, nejspíš dáte za proškubané blány. Probouchnout se skrz nedá při takové hmotnosti žádnou práci. Samozřejmě, čím vyšší hmotnost tělesa, tím vyšší je i jeho setrvačnost, takže nějaké rychlejší akce dají o to větší námahu, pokud vůbec půjdou.

Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky
Bubnoštěky - ... celohliníkové paličky

A ještě jedna drobnost. Hliník, jak známo, je kov docela měkký a v práškovém stavu je dokonce hořlavý, jak je lačný po kyslíku. V kompaktních blocích se pokrývá tenkou vrstvičkou kysličníku, která ho i jeho okolí chrání a činí jej krotkým a použitelným. Říká se tomu pasivace. Bubnováním, zejména na pískované blány, se ale tato vrstvička obrušuje a palička tak nechává na bláně škaredé černé šmouhy. Ona vám tedy taky docela dost zašpiní i zpocené ruce, ale ty si snad po akci umyjete.

Suma sumárum - moje zvědavost byla ukojena, paličky odkládám mezi nepotřebnosti a jednoznačně jim dávám palec dolů. Prachy za tuhle habaďůru radši ušetřte na něco příjemnějšího.

O těch s hliníkovým jádrem a plastem okolo snad brzy někdy jindy.

Psáno pro časopis Muzikus