Freeware - MuseScore notační program

Freeware - MuseScore notační program
Freeware - MuseScore notační program

Pokud se člověk poohlédne po notačních programech, v našich zeměpisných šířkách a délkách je nejznámější dvojice Sibelius a Finale. Programy s dlouhou historií a logicky i značně pokročilými funkcemi. Dnešní freeware je taktéž notační program, který si ale určitě neklade za cíl pokořit zmíněné duo. Nicméně s jeho schopnostmi to není vůbec špatné, zvlášť s ohledem na cenu komerčně dostupných a skutečnosti, že MuseScore je zdarma resp. jde o tzv. licenci GNU GPL. Zdrojový kód je k dispozici, autoři prosí o zasílání příspěvků, stažení je ale zdarma.

Jedná se o stand-alone aplikaci, tedy o samostatný program. Instalační balík je poměrně veliký, má kolem 37 MB. Pro nás je důležité, že v nabídce jazyků je i čeština. Program je vyvíjen na otevřené platformě, je k dispozici pro Mac, Linux a Windows. Existuje rozsáhlá komunita uživatelů a k dispozici je dokonce český manuál. Ten nejnovější byl uvolněn 12. srpna letošního roku, tedy před „pár“ dny.

 

MuseScore je klasický WYSIVYG editor - tedy co zapíši, to také vidím. Na podobném principu pracuje třeba Word, opačnou cestu razí třeba LaTeX (zobrazení až po kompilaci). Rozložení obrazovky je podobné, jako známe z jiných notačních programů: nahoře máme příkazy hlavního menu, pod nimi jsou ikony se základními příkazy (tisk, ukládání, přehrávání atd.). Následuje lišta pro vkládání not a pomlk. Levá část obrazovky obsahuje výběrové příkazy pro klíč, předznamenání, dynamiku, atd. V hlavní části monitoru pak leží vlastní zápis. Pracuje se s více listy resp. se záložkami, mezi nimiž se mohu standardně přepínat.

 

Práce s programem ničím zásadně nevybočuje. Zadávání je možné pomocí obvyklé trojice myš-klávesnice-MIDI. Po chvíli si člověk na ovládání zvykne, práce jde dobře od ruky. Počet notových osnov není nijak omezen, na jednu osnovu můžeme umístit až čtyři hlasy najednou. Mezi dalšími vlastnostmi lze zmínit vkládání textů, obrázků, zápis bicích, uživatelské styly apod. Poměrně rozsáhlé jsou i možnosti nastavení vzhledu, např. mezer mezi linkami atd. Zaujala mě funkce nazvaná „historický notový zápis“, na kterou si člověk rychle zvykne.

Programu by možná slušelo rozsáhlejší využívání barev k získání lepší přehlednosti. Ale toto je spíš otázka osobních preferencí než nějakého výraznějšího nedostatku. Někteří uživatelé si na fórech stěžují na spotřebu paměti RAM či horší stabilitu, já jsem nic podobného nezaznamenal. Dají se nalézt další místa, kde není luxus tak velký, jak jsme zvyklí, třeba omezení při práci s akordy, metronom apod.

 

Ale platí, že v případě MuseScore máme před sebou špičkový SW, co se týče poměru výkon/cena. Teď ještě nějaký program na hudební kreativitu, a máme to pod střechou!

Psáno pro časopis Muzikus