Galerie slavných krabiček - Klon Centaur, Bixonic Expandora

Galerie slavných krabiček - Klon Centaur
Galerie slavných krabiček - Klon Centaur

KLON CENTAUR

První uvedení: 1994. Když se tento pedál od Billa Finnegana objevil na trhu, zajásali nejen všichni, co se snaží aspoň trochu přiblížit se zvuku Stevieho Ray Vaughana, ale i ti, kterým se líbí tlustý, konkrétní, zkreslený zvuk s velmi čitelnými nízkými frekvencemi. Dobře reaguje i s dalšími případnými efekty, velmi příjemně se chová při použití wah pedálu. Pouhé tři knoflíky a výsledkem je drive, který neztrácí nic na basech a rychle se přizpůsobuje prstům. Finnegan si také osvojil to, že s každým potenciálním zákazníkem se předem dohaduje o jeho stylu hry, zjišťuje jeho představy a ty se pak pokouší ve svých výrobcích vyladit.

Upozornění pro ty, kteří by si tuto opravdu povedenou krabici přáli mít - výrobce, s nímž se můžete spojit přes web, požaduje peníze předem a není to zrovna laciná záležitost. Počítejte i s dopravou přes oceán přes 10 000 Kč.

 

BIXONIC EXPANDORA

Galerie slavných krabiček - Klon Centaur
Galerie slavných krabiček - Klon Centaur

První uvedení: 1995. Billy Gibbons by mohl vyprávět, jaký vlastně tento pedál je. V jeho sestavě nalezneme hned šest těchto krabic, protože při šíři jejich nastavení se mu rozhodně nechtělo vzdát žádných zvukových možností. Nová řada tento problém vyřešila soustavou přepínačů modů, takže v jednom pedálu řady EXP-2000R získáte vlastnosti všech předcházejících modelů, tedy i tohoto průkopníka. Krabice dokáže vyprodukovat zvuky od chlupatého fuzzu až po nosný, konkrétní tón. Lépe reaguje ve spojení s lampovými aparáty, kde se dá hodně pracovat s knoflíkem Level. U tranzistorů bych se poohlédl po jiných zařízeních, i když na 2000R se při troše snahy dá přiblížit charakteristikám Ibanez Tube Screamer, MXR Distortion+ či DOD 250. V každém případě je tón vždy čitelný, od lehce nakřáplého zvuku až po těžký gain.

Psáno pro časopis Muzikus