Historie, legendy, klasika, rarity... - ...nejrychlejší, nejdelší, nejstarší?

Kolik byste dali za bicí soupravu? Nějaké ty desítky tisíc, někdo možná i stovky. Ovšem za nejvyšší cenu, která byla kdy za jednu soupravu zaplacena (schválně, zkuste si tipnout), byste si mohli koupit přibližně tisícery profesionální bubny. Byla to souprava patřící Ringo Starrovi a není náhoda, že právě jeho bicí jsou momentálně nejcennější v historii. Podstatné totiž není ani tak to, že Ringo byl bubeníkem The Beatles, tedy pravděpodobně největší rockové kapely všech dob, ale hlavní sběratelský náboj dává jeho nástroji fakt, že Ringo velmi nerad měnil vybavení, a na tuto soupravu tak nahrál většinu desek kapely a odehrál asi polovinu z přibližně čtyř set koncertů, které kapela za svou nedlouhou kariéru stihla. Ringův přístup dokonale vystihuje tázavý pohled, který věnoval redaktorovi časopisu Modern Drummer jako odpověď na otázku, jak často mění blány. Většinu alb totiž nahrál nejen na ten stejný malý buben, ale i se stejnou blánou, kterou podle svých slov vyměnil až ve chvíli, kdy mu ji některý s kolegů propálil cigaretou. Nutno naopak dodat, že Ringo byl na svou dobu velký zvukový experimentátor, používal množství tlumicích technik a každý, kdo zná tvorbu Beatles, ví, že zvuková komplexnost se se stoupající aranžérskou náročností skladeb rychle vyvíjela a i zvuky bubnů jsou v souladu s tím na pozdějších albech velmi specifické a přizpůsobené na míru jednotlivým písním.

Jakou soupravu tedy Ringo používal? Jedná se o set značky Ludwig (kterou v té době používala majorita bubeníků) v rozměrech 12”, 14” a 20”. Souprava nese typové označení Downbeat a je v barvě Black Oyster Pearl. Bubny jsou třívrstvé, ze dvou vnějších vrstev mahagonu a vnitřní vrstvy topolu. Zároveň s touto soupravou obdržel Ringo svůj legendární snare bubínek Ludwig Jazz Festival v rozměrech 14 x 5,5-, který pak používal i s dalšími soupravami.

Historie, legendy, klasika, rarity... - ...nejrychlejší, nejdelší, nejstarší?
Historie, legendy, klasika, rarity... - ...nejrychlejší, nejdelší, nejstarší?

A jaká že byla cena této soupravy na aukci v prosinci 2015? Přesně 1 750 000 dolarů bez provize a poplatků. Celková cena se pak vyšplhala přibližně 2,2 milionu dolarů, tedy kolem padesáti milionů korun. No nekup to! Šťastným majitelem se stal Jim Irsay, majitel týmu amerického fotbalu Indianapolis Colts. Výdělek putuje nadaci Lotus Foundation, kterou provozuje Starr a jeho žena Barbara Bach. V aukci byly prodány i další památné předměty z historie Beatles, například Ringova kopie White Album se sériovým číslem 0000001 (za 790 000 dolarů) nebo kytara Rickenbacker, kterou mu věnoval John Lennon (910 000 dolarů).

Psáno pro časopis Muzikus