Královny rytmu - Cat Leahy

Australská bubenice Cat Leahy se o bicí nástroje začala zajímat kolem svých čtrnácti let. Tehdejší přítel její sestry hrál na bubny a snad proto se Cat na koncertech soustředila hlavně na bubeníky. Ve škole měli v hudební třídě různé nástroje, a když si Cat sedla za bicí soupravu, učitel jí řekl, že je jediná ze třídy, kdo ví, jak na ně hrát.

Cat začala chodit na hodiny k učiteli, který byl zároveň farmářem a většinu času spíš mluvil o traktorech a farmaření, než aby se věnoval výuce a bubnům. Proto Cat uvádí jako svého prvního „opravdického učitele“ poslech muziky a bubnování do nahrávek bubenických velikánů, například Johna Bonhama.

Královny rytmu - Cat Leahy
Královny rytmu - Cat Leahy

Po střední škole šla Cat studovat současný jazz na hudební institut v Melbourne. Zde se zdokonalila v technice a improvizaci.

V roce 2008 se Cat seznámila se zpěvačkou a skladatelkou Sal Kimber, která zpívala jako host na několika koncertech kapely, ve které Cat v té době hrála.

 

Sal se zamilovala do jejího stylu bubnování a oslovila ji, jestli by se nestala členkou její alt-country kapely Sal Kimber & The Rollin’ Wheel. Kromě Sal a Cat v ní hrají ještě Bet Kimber na klávesy a akordeon a Trent McKenzie na elektrickou a basovou kytaru. Kapela má na svém kontě dvě desky - Sal Kimber & The Rollin’ Wheel (2011) a Southern Light (2016) a singl Stumble in the Dark (2015). Nekoncertují jen v domovské Austrálii, ale odehráli turné i v Kanadě jako support Kasey Chambers, Tima Rogerse a The Waifs. Cat dělá kapele zároveň manažerku.

Dále Cat působí v duu This Way North společně s kytaristkou Leishou Jungalwallou. Na začátku roku 2016 jim vyšlo první EP, na kterém s nimi spolupracoval producent Shane O’Mara (Tim Rogers, The Audreys). Nové písně, které natočily a vydaly začátkem roku 2017, se dočkaly velmi pozitivních ohlasů a recenzí v hudebním průmyslu a dostaly se do rotací státních rádií. This Way North koncertují po celé Austrálii a Novém Zélandu. Cat v duu nejen bubnuje a zpívá vokály, ale zapojuje se i do komponování.

Královny rytmu - Cat Leahy
Královny rytmu - Cat Leahy

BICÍ SOUPRAVA

DW Collectors Custom Maple

1) 22” bass drum

2) 14” snare drum

3) 12” tom

4) 16” floor

 

ČINELY

Sabian a Zildjian

A) 13” Sabian HHX Manhattan Hi-hat

B) 16” Sabian HHX Studio Crash

C) 18” Zildjian K Dry Crash

Psáno pro časopis Muzikus