Profily progresivních bubeníků - Gene Hoglan

Profily progresivních bubeníků - Gene Hoglan
Profily progresivních bubeníků - Gene Hoglan

Vítám vás u prvního dílu zbrusu nového seriálu, ve kterém bych rád představil nejzajímavější současné hráče, ať už ze sféry metalu, jazzu nebo elektroniky. Prvních pár dílů se budeme věnovat progresivnímu metalu, djentu a podobným stylům, později zabrousíme do jazzových a elektronických vod. Pokud si chceme projít nejdůležitější jména moderního/současného metalu, měli bychom si pro návaznost nejdříve připomenout vrchol toho klasického.

Lze se samozřejmě přít o mnoha jménech a budu jedině rád za reakce a vaše nápady, nicméně pro mě je vrcholnou deskou klasického metalu album The New Black kanadských Strapping Young Lad v čele s kytarovým virtuozem Devinem Townsendem a s Gene Hoglanem za soupravou. Muzika samozřejmě obsahuje mnoho progresivních prvků, ale svým celkovým vyzněním stále připomíná mix Metallicy a Iron Maiden, jen zahraný s neuvěřitelnou virtuozitou a v několikanásobných tempech. Paradoxní je, že ač Devin sám odkazuje na švédské Meshuggah (ve skladbě Planet of the Apes z alba Deconstruction se, volně přeloženo, zpívá: „I když je všude spousta vlivných kapel, tak stejně všichni opisujeme od Meshuggah.“), tak si o Švédech a jejich bubeníkovi Tomasu Haakem budeme povídat až příště. Protože právě Meshuggah, byť časově Devinovi o něco předcházejí, považuji za první kapelu hrající moderní metal, zatímco Strapping Young Lad jsou nikoliv posledním, ale nejvyšším vývojovým stadiem metalu klasického.

Profily progresivních bubeníků - Gene Hoglan
Profily progresivních bubeníků - Gene Hoglan

Ovšem zpět ke Gene Hoglanovi. Jeho kariéra je zajímavá hned od začátku, začal totiž jako samouk a do profesionálního hudebního prostředí se dostal nejprve jako osvětlovač. Projezdil svět s průkopníky thrash metalu Slayer a během těchto cest hrál na bicí pouze na zvukovkách a příležitostně dával Davu Lombardovi tipy na hru na dva kopáky. Jeho první větší skutečně hudební angažmá přišlo roku 1985 s kalifornskými Dark Angel, ale přelomový „velký gig“ byli až Death v roce 1993 a následně Strapping Young Lad v devadesátém pátém. Mezi další kapely, se kterými spolupracoval, patří Testament, Fear Factory nebo dokonce Opeth. Gene Hoglan také nahrával soundtrack k metalovému seriálu Dethklok a vystupuje se živou kapelou, která tyto skladby hraje. V průběhu let se také vracel ke svým domovským Dark Angel, se kterými vystupuje i v současné době.

Hoglanovo bubnování je až neuvěřitelně rychlé a přesné a jeho technika úctyhodná, obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že se jedná o samouka. V tomto bodě chci připomenout důležitou věc. Já zde můžu popsat historii, herní styl a souvislosti, ale to nejdůležitější je vždycky hudba. Poslechněte si desky, o kterých je řeč, najděte si související muziku, udělejte si svůj názor. Nesouhlaste se mnou! :)

Důležité skladby: You Suck (Strapping Young Lad), Powershifter (Fear Factory)

Psáno pro časopis Muzikus